ASUS Z490 - Płyty główne nie obsłużą SSD w standardzie PCI Express 4.0 nawet z procesorami Intel Rocket Lake
Sporo użytkowników komputerów składa swoje zestawy z myślą o używaniu ich latami, a nie tylko przez jedną generację. Tym samym często ważnym aspektem jest więc możliwość wymiany w przyszłości obecnie posiadanych podzespołów na lepsze, bez konieczności wymiany całego komputera. Co prawda do tej pory lepiej pod tym względem wyglądały platformy od AMD, ale i Intel oferował wsparcie przynajmniej dwóch generacji w obrębie tego samego chipsetu. Nic więc dziwnego, że sporo osób kupiło platformy z układem Z490 z myślą o wymianie procesora na Intel Rocket Lake. Wygląda jednak na to, że Ci którzy zdecydowali się na rozwiązania od ASUSa postawili na złego konia. Tajwańskie płyty główne nie zaoferują bowiem wsparcia dla nośników półprzewodnikowych M.2 korzystających z interfejsu PCIe 4.0.
Brak implementacji interfejsu PCI Express 4.0 dla złącz M.2 dedykowanych SSD potwierdzony został zarówno na modelu ASUS ROG Maximus XII HERO (Wi-Fi), jak i ASUS TUF Gaming Z490-PLUS (Wi-Fi).
Test dysku Samsung NVMe SSD 980 PRO - Najszybszy SSD PCI-E 4.0
Zagraniczny serwis Wccftech opublikował testy, które potwierdzają to, o czym plotkowało się już wcześniej. Płyty główne z chipsetem Intel Z490 od ASUSa nie zaoferują pełnej wydajności dla nośników półprzewodnikowych M.2 korzystających z interfejsu PCI Express 4.0, nawet gdy posiada się topowe modele i sparuje się je z nowymi procesorami Intel Rocket Lake. Problem ten nie występuje u innych firm produkujących MOBO, a więc winowajcą w tym przypadku nie są Niebiescy, a Tajwańczycy. ASUS obsługuje standard PCIe 4.0 x16 ale tylko dla pełnowymiarowego złącza dla kart rozszerzeń, wykorzystywanego najczęściej do montażu karty graficznej.
Test MSI MPG Z490 Carbon EK X - Płyta główna chłodzona wodą
Źródło Wccftech dysponowało dwoma płytami głównymi od ASUS z wyższej półki, a dokładniej modelami ROG Maximus XII HERO (Wi-Fi) oraz tańszym TUF Gaming Z490-PLUS (Wi-Fi), które sparowano z SSD M.2 PCI Express 4.0 x4 w postaci Samsunga 980 PRO 1 TB. Wyniki testów w CrystalDiskMarku 6.0.2 były jednoznaczne - odczyt w najlepszym wypadku nie przekroczył 3565 MB/s, zaś zapis 3410 MB/s. To daleko od deklarowanych wartości przez Samsunga czy wydajności, którą zaoferował konkurencyjna (i na dodatek tańsza) płyta główna MSI Z490-A Pro. W tym przypadku odnotowano kolejno 7194 MB/s dla odczytu i 5194 MB/s dla zapisu. Innymi słowy konsumenci, którzy wybrali płyty główne od ASUSa z układami Intel Z490 planując modernizację komputera w przyszłości mogą czuć się zawiedzeni. Rozwiązaniem jest wymiana z kimś na rynku wtórnym na platformę od innego producenta lub kupno płyty głównej ASUS Z590. Pytanie czy taka zagrywka nie zniechęci wielu osób do rozwiązań od Tajwańczyków?
Powiązane publikacje

ASUS TUF GAMING B850-BTF WiFi - premiera płyty głównej z odwróconymi złączami i gniazdem GC-HPWR
26
ASUS Q-Release Slim – zmodyfikowano system szybkiego zwalniania kart graficznych. Od teraz bez uszczerbków złącza PCIe?
22
Gigabyte X870E AORUS XTREME AI TOP - użytkownicy zgłaszają bardzo wysoką temperaturę chipsetu. Palący problem producenta
46
ASRock B650M Pro X3D - nowa płyta główna z nie najnowszym chipsetem. Tania opcja dla chipów Ryzen z pamięcią 3D V-Cache
37