ASUS Z170 PRO Gaming/Aura odświeżona płyta główna z RGB
Na rynku podzespołów komputerowych ASUS jest graczem dużym, znanym i cenionym. Nawet jeśli ktoś na bieżąco nie śledzi wszystkich nowinek, raczej nie będzie miał problemu z rozpoznaniem tajwańskiego producenta oraz wskazaniem jego produktów. A jest ich sporo - płyty główne, monitory, laptopy, karty graficzne, plecaki, karty dźwiękowe, stacje eGPU. Jeśli zaś chodzi o trendy panujące w komputerowej modzie wymienić można dwa - gaming, wszędzie gdzie się da oraz światełka. Dużo, więcej i najwięcej, najlepiej w wielu wariantach i kolorach. Zaprezentowana niemalże rok temu płyta główna ASUS Z170 PRO Gaming, jak sama nazwa wskazuje, spełniała już jeden z wyznaczników. Producent nie spoczywając na laurach postanowił dołączyć i drugi wydając odświeżony wariant znanego modelu o nowej nazwie ASUS Z170 PRO Gaming/Aura.
Najważniejsze zmiany w ASUS Z170 PRO GAMING/AURA można policzyć na palcach jednej ręki - oświetlenie LED, Safeslot oraz wsparcie dla modyfikacji wyglądu przy pomocy druku 3D.
Jak łatwo się domyślić po przeczytanym wstępie ASUS Z170 PRO Gaming/Aura, to następca starszego modelu, wyposażony w chipset Intel Z170 oraz socket 1151. Jeśli o wygląd chodzi, tym razem zrezygnowano z licznych czerwonych akcentów występujących wcześniej na radiatorach sekcji zasilania oraz chłodzeniu mostka. Postawiono natomiast na czerń, biel i srebro. Dodatkowo w ramach wizualnego urozmaicenia oddano w ręce użytkownika dwie nowe możliwości. Pierwszą z nich jest oświetlenie LED oferujące pełen zakres kolorów RGB oraz dwanaście różnych trybów pracy - między innymi statyczny, oddychający czy zależy od temperatury procesora. Druga to opcja edycji wyglądu płyty głównej przy pomocy druku 3D. Tajwański producent dostarcza bowiem gotowe modele, które możemy edytować według własnego uznania - zmieniać kolor, napisy i fakturę, a następnie wydrukować i przymocować do laminatu.
Ostatnią z nowych cech jest tak zwany Safeslot, czyli zmodyfikowane gniazdo PCIe, które według producenta zostało zaprojektowane całkowicie na nowo. Tak naprawdę jest to standardowy slot, wzmocniony tylko metalowymi wstawkami w celu eliminacji wpływu wagi karty na jego deformację oraz nieznacznie grubsze piny, które mają wytrzymać częste wsadzanie oraz wyciąganie kart graficznych. Cała reszta specyfikacji jest identyczna, mamy więc do czynienia z czterema bankami na pamięci DDR4 o pojemności do 64 GB i taktowaniach nie większych niż 3466 MHz. Dwoma złączami PCIe 3.0 x16 pracującymi w trybie x16 w przypadku pojedynczej karty lub x8/x8 dla dwóch, jednym PCIe 3.0 x16 pracujący maksymalnie w trybie x4 oraz trzema PCIe 3.0 x1. Jeśli chodzi o przechowywanie danych mamy do wyboru jeden slot M.2 lub 6x SATA 6 Gb/s. Za sieć odpowiada Intel I219V, zaś dźwięk został oddany pod opiekę kodekowi SupremeFX. Na tylnym panelu znajdują się złącza takie jak PS2, DVI, D-Sub, DisplayPort, HDMI oraz wejście dla kabla RJ45. Dodatkowo mamy osiem wejść USB - po jednym USB 3.1 typu A oraz typu C, cztery USB 3.0 i dwa w starszym standardzie 2.0. Płyta główna jest już dostępna w preorderze w cenie £150.
Powiązane publikacje

Biostar H610MHC-E - nowa budżetowa płyta główna z PCIe 4.0 dla procesorów Intel Core 12. i 13. generacji
14
ASUS nie produkuje już płyty głównej ROG MAXIMUS Z790 APEX. Entuzjaści mają jednak na co czekać
18
ASUS ROG Maximus Z790 Dark Hero i inne - zaprezentowano płyty główne przygotowane z myślą o procesorach Raptor Lake Refresh
9
ASRock przygotowuje klientów na premierę chipów Intel Core 14. generacji. Producent ujawnia ciekawe informacje
12