ASUS VivoMini VM65N i VM65: Małe i wydajne komputery
Małe, ale i wydajne komputerki cieszą się sporym zainteresowaniem. Wynika to z faktu, iż obecnie w większości zastosowań – nawet tych wymagających przyzwoitej wydajności – nie są już potrzebne komponenty wymagające ogromnej obudowy i rozbudowanych systemów chłodzenia. Nie dziwi więc wprowadzanie kolejnych generacji urządzeń Intel NUC i ich konkurentów ze strony innych firm. ASUS poinformował o tym, że rozszerza swoją linię VivoMini o dwa nowe modele VM65N i VM65. Nie jest to co prawda sprzęt przeznaczony do gier, ale z drugiej strony niestraszne mu tytuły nieco starsze, a także najróżniejsze zastosowania tak domowe, jak i związane z pracą. Zaletami są także niewielkie wymiary, stylowy wygląd i komplet modułów łączności.
Niskonapięciowy Skylake i dedykowana karta graficzna - może nie do nowych gier, ale i bez problemów z TDP oraz throttlingiem.
Cała seria VivoMini nie jest niczym nowym. Kolejne urządzenia wchodzące w jej skład stanowią niejako odświeżenie, a także pokaz możliwości: nowe modele są wyposażone w procesory Intel Core szóstej generacji, a więc te z rodziny SkyLake – jak na razie producent nie podaje szczegółów związanych z konkretnymi modelami, niemniej jak do tej pory stosował dwurdzeniowe układy niskonapięciowe, zarówno i3, i5, jak i i7. Nie powinniśmy więc liczyć na niedostatki wydajności ani problemy związane z ograniczonym TDP – o tym jednak za chwilę. Użytkownik otrzyma do dyspozycji maksymalnie 16 GB pamięci RAM typu DDR4.
Spore zmiany zaszły w układzie graficznym. Nowa edycja jest bowiem wyposażona w układ NVIDIA GeForce 930M (Maxwell) i podobnie jak laptopy wspiera technologię Optimus. Dzięki temu rozwiązaniu wydajność ma być o około 56% wyższa w porównaniu do karty zintegrowanej, a przy obciążeniu tak CPU, jak i GPU taktowanie tego pierwszego nie powinno być zaniżane przez przekraczanie maksymalnego TDP. Rzecz jasna karta taka nie nadaje się do nowych gier, ale pozwala śmiało grać w starsze tytuły, oferuje też obsługę wyświetlaczy 4K, i oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości. Komputer jest też wyposażony we wbudowane głośniki SonicMaster, które według producenta są w stanie zastąpić dodatkowe, zewnętrzne nagłośnienie.
Nie zabraknie nam ani złącz dla peryferiów, ani miejsca na dyski twarde - a to przecież bardzo mały komputerek.
Nowe modele wyposażono w dwa złącza USB 3.1 i cztery USB 3.0, posiada ponadto wbudowany czytnik kart pamięci 4w1, wyjście audio, DisplayPort i HDMI – możemy podłączyć maksymalnie trzy monitory, a i miejsca na peryferia na pewno nie zabraknie. Urządzenie oferuje łączność Wi-Fi, Bluetooth 4.0 i aplikacje ułatwiające streaming multimediów. Za pamięć masową odpowiada Vivo DualBay: dzięki niemu możemy umieścić w środku pojedynczy dysk 3,5” lub dwa dyski 2,5” np. SSD dla systemu i HDD do magazynowania danych.