ASUS: Tylko my potrafimy robić dobre płyty główne pod AMD Ryzen
Producenci elektroniki użytkowej przy okazji każdej większej premiery kochają wręcz porównywać się do swojej bezpośredniej konkurencji. Oczywiście zestawienia takie mają na celu postawienie ich w jak najlepszym świetle, ale przeważnie zachowane są jakieś granice rozsądku i dobrego smaku. Czasami jednak ktoś się zagalopuje. Tak było prawdopodobnie tym razem w przypadku ASUSa, twierdzącego wprost, że tylko oni potrafią robić dobre płyty główne pod procesory AMD Ryzen. A konkurencja? Konkurencja może czyścić im buty! Nie wierzycie? To rzućcie okiem na slajdy, które trafiły do sieci i pochodzą podobno z tajwańskiego "przewodnika rywalizacji". Zdecydowanie nie przypadły one do gustu MSI i Gigabyte.
Przekłamane slajdy rzekomo tak rozdrażniły MSI i Gigabyte, że obie marki zwróciły się do AMD z prośbą o utemperowanie ASUSa i ich marketingu.
MSI Partner Convention. Poznajemy tajniki płyt głównych X570
Wczoraj do sieci za sprawą portalu EL Chapuzas Informatico trafiły slajdy pochodzące z dwóch prezentacji ASUSa, które są po prostu "przewodnikami rywalizacji" dla nowych płyt głównych opartych na chipsetach AMD X570. Co prawda publikacja została już usunięta, ale serwis VideoCardz zdążył zrobić i opublikować kopię. O co cały ten raban? O informacje zawarte w pliku *.pdf, którą są jawną manipulacją, półprawdami i przekłamaniami, a dotyczą bezpośredniej konkurencji. I "cenzura" w postaci MxI oraz GxxxBYTE raczej w tym nie pomogła.
ASRock ma problem z przegrzewającymi się chipsetami X570
Zaczynając od pierwszego slajdu w naszej publikacji, gdzie Tajwańczycy chwalą się tym czego nie ma płyta MSI. Tylko tyle, że większa liczba warstw laminatu wcale nie oznacza lepszego produktu. Wręcz przeciwnie - im grubszy laminat tym łatwiej zrobić dobry produkt, ale nie oznacza to, że 6-warstwowa płyta będzie lepsza od 4-warstwowej. Może być zupełnie odwrotnie, a wszystko będzie zależeć od projektu i jego wykonania. Dalej mamy maksymalne wspierane zegary w MHz dla pamięci RAM DDR4 po OC i znowu - w przypadku procesorów AMD Ryzen 3000 więcej wcale nie znaczy lepiej. Ba, po przekroczeniu pewnego pułapu wydajność... spada. No i wreszcie zestawienie portu DisplayPort + HDMI na płycie ASUSA z tylko HDMI u MSI. Brzmi sensownie? Tylko do momentu gdy zadam kolejne pytanie: Ile osób obsadzi APU w płycie głównej za prawie tysiąc złotych, by faktycznie miało to znaczenie? Same Ryzeny nie posiadają przecież zintegrowanego układu graficznego.
AMD Ryzen 5 3600 vs Intel Core i5-9600K - Test procesorów
Idziemy dalej - kolejne dwa slajdy, tym razem dotyczące temperatur. ASUS znowu zestawia się z MSI, ale już na pierwszy rzut oka "coś jest nie tak". Temperatury u firmy ze smokiem w logo są szalenie wysokie (do 106°C), nieadekwatnie wręcz do zamontowanego procesora z zegarem 3,2 GHz (próbka inżynieryjna) i dziwnie niskie u ASUSa - do 71°C. Przecież znamy już te VRM i wiemy na co je stać, wygląda na to jakby ktoś celowo manipulował ustawieniami testu. Dalej znowu pojawia się temat grubszego laminatu, 6 vs 4 warstwy, gdzie PCB ASUSa zapewnia rzekomo niższe temperatury. Tylko znowu to nie ma najmniejszego sensu. Takie twierdzenie faktycznie byłoby prawdziwe, ale w przypadku porównywania płyty głównej z DOKŁADNIE taką samą sekcją zasilania i radiatorami, acz jeden model posiadałby 4 warstwy, a drugi 6 warstw laminatu.
Corsair Force MP600 PCI-E 4.0 - Test SSD na platformach Intel i AMD
Brniemy dalej w ten absurd i chyba mój ulubiony slajd - nie ma to jak tak dobra skala na wykresie. Co powiecie o 0,1 GHz i zaczynaniu od 3 GHz by konkurencja wydawała się króciutka, a my potężni i wydajni? ;) Pomijając absurdalne różnice na poziomie 700 MHz podczas podkręcania na płytach z tego segmentu cenowego i wydajnościowego. To wręcz nierealne w 2019 roku, takie różnice rzadko obserwowane były nawet 10 lat temu. Więcej zależy od tego jaki kawałek krzemu trafi nam się w procesorze, ale i wtedy różnice są mniejsze. Zostawmy już to MSI i skupmy się na porównaniu ASUS vs Gigabyte, czyli kolejny slajd. Znowu mamy zestawienie maksymalnych zegarów RAMu po OC, ale to zostało już wyjaśnione. Tak samo jak grubsze laminaty. Zerknijmy na SSD M.2 - Gigabyte ma dwa złącza M.2 22110 (SATA/PCIe 4.0 x4), a ASUS jedno złącze M.2 22110 (SATA/PCIe 4.0 x4) i jedno złącze M.2 2280 (SATA/PCIe 4.0 x4). Tajwańczycy twierdzą, że ich konfiguracja jest lepsza. Ale... czemu? W końcu to Gigabyte oferuje dwa pełnowymiarowe miejsca (zgodne z mniejszymi nośnikami), a ASUS jedno pełnowymiarowe i jedno mniejsze (które nie jest zgodne z większymi nośnikami).
Test procesora AMD Ryzen 7 3700X - Premiera architektury Zen 2
Na zakończenie omówię tylko jeszcze jeden slajd, znowu dotyczący Gigabyte, do którego odniósł się sam producent na Reddicie wytykając manipulację. ASUS twierdzi, że Gigabyte nie posiada opcji BIOS Flashback. Tyle tylko, że posiadają ją (pod nazwą Q Flash+) wszystkie ich modele z chipsetem AMD X570. ASUS znowu podkreśla posiadanie 6-warstwowego PCB, mówiąc, ze Gigabyte ma tylko 4-warstwy. Ale Gigabyte AORUS Pro posiada... 6 warstw laminatu! No i wreszcie czym jest złącze "M.2 Fan" zachwalane przez ASUSa i jaka jest różnica między nim, a zwykłym złączem pod wentylator? Bo wizualnie wyglądają tak samo...
Test AMD Radeon RX 5700 XT - Konkurent GeForce RTX 2060 SUPER
Jak widać cała prezentacja ASUSa jest pełna bredni w różnej formie. Polecam zapoznać się z nią samemu w całości i wyciągnąć własne wnioski. Jak powiedziane zostało we wstępie - większość producentów porównuje się z konkurencją, ale tym razem zdecydowanie przekroczono granice dobrego smaku. To wygląda bardziej jak kampania reklamowa prosto z Aliexpress czy telewizji reklamowej, a nie działania poważnej firmy, giganta na rynku sprzętu komputerowego, który rozpoznawalny jest na całym świecie. Momentami nawet zastanawiałem się, czy slajdy to nie jest falsyfikat. Ale jest ich najzwyczajniej w świecie zbyt dużo, by komuś chciało się fabrykować tyle treści i posiadają sporo zdjęć, które trudno byłoby wykonać domorosłemu żartownisiowi. Co więcej ASUS nie pokusił się o żadne sprostowanie, a czasu było wystarczająco.
Powiązane publikacje

ASUS TUF GAMING B850-BTF WiFi - premiera płyty głównej z odwróconymi złączami i gniazdem GC-HPWR
26
ASUS Q-Release Slim – zmodyfikowano system szybkiego zwalniania kart graficznych. Od teraz bez uszczerbków złącza PCIe?
22
Gigabyte X870E AORUS XTREME AI TOP - użytkownicy zgłaszają bardzo wysoką temperaturę chipsetu. Palący problem producenta
46
ASRock B650M Pro X3D - nowa płyta główna z nie najnowszym chipsetem. Tania opcja dla chipów Ryzen z pamięcią 3D V-Cache
37