ASUS liderem sprzedaży notebooków w styczniu 2017 roku
ASUS po raz kolejny dominuje w sprzedaży gamingowych notebooków. W zeszłym miesiącu niezależny analityk Digital Research podał oficjalną informację na temat udziału poszczególnych producentów na rynku laptopów dla graczy. Firma ASUS w 2016 roku sprzedała największą ilość notebooków i cieszyła się największym udziałem na świecie. Najnowsze wyniki zaprezentowane przez tego samego analityka omawiają sektor laptopów w pierwszym miesiącu bieżącego roku. Wynika z nich, że tajwański producent posiada 25% całego rynku. Zaskakujące jest drugie miejsce, które tym razem nie należy do MSI tylko do Lenovo. Najprawdopodobniej wiąże się to z premierą tańszych modeli Legion Y520 oraz Legion Y720. MSI oraz Acer zajmują ostatnie, czwarte miejsce z 10-procentowym udziałem na rynku.
Digitimes Research wskazuje, że w całym 2017 roku zostanie sprzedanych 5,8 milionów gamingowych laptopów. Wyraźnie widać, że rynek ten przybiera z roku na rok na sile.
Niestety tym razem nie podano konkretnych liczb sprzedanych laptopów, a posiłkowano się wartościami procentowymi oznaczającymi poszczególny udział na rynku. Liderem po raz kolejny został ASUS, którego globalny udział w styczniu wyniósł 25%. Co ciekawe, na drugim miejscu znalazła się chińska firma Lenovo, która w styczniu zagarnęła 16% rynku laptopów przeznaczonych do grania. Mowa tu z pewnością o tańszych modelach Legion Y520 oraz Legion Y720, ale także droższych jak IdeaPad Y910. Trzecie miejsce, co jest również niemałym zaskoczeniem, zdobyła amerykańska firma HP, która w sektorze gamingów posiada linię laptopów Omen (zarówno z kartami GeForce GTX 9x0M jak również GeForce GTX 10x0). HP w styczniu zdobyło 14% udziałów na rynku. Dopiero na czwartym, ostatnim miejscu, ex-aequo uplasowali się MSI oraz Acer. Obydwie firmy zdobyły po 10% udziałów na rynku gamingowych notebooków. Wartą odnotowania informacją jest także stwierdzenie analityków z Digitimes Research odnośnie globalnej sprzedaży laptopów w całym 2017 roku. Sugerują oni, że w tym roku sprzedaż ulegnie znacznemu zwiększeniu i ostatecznie liczba sprzedanych modeli dla graczy sięgnie 5,8 milionów sztuk. Dla przypomnienia, w 2016 roku całkowita liczba kupionych laptopów do grania sięgnęła liczby 4,5 miliona sztuk.
ASUS liderem sprzedaży laptopów do grania w 2016 roku
ASUS dominował w całym 2016 roku, dominuje także w pierwszym miesiącu 2017 roku.
Przy okazji publikacji wyników za styczeń, ekipa z Digitimes Research podała jeszcze inną, tym razem mniej przyjemną informację. Otóż w drugim kwartale roku spodziewany jest dosyć znaczny wzrost ceny laptopów. Mowa tu o wszystkich sektorach, czyli gamingowym, multimedialnym czy też biznesowym. Cena może wzrosnąć o przynajmniej 5-15% co jest związane ze wzrostem popytu i jednoczesnym spadkiem podaży na podzespoły. Producenci coraz częściej przerzucają się z produkcją podzespołów (pamięci RAM, pamięci wewnętrzne) z laptopów do smartfonów. Trudno powiedzieć jak sytuacja będzie wyglądała w Polsce, bowiem tutaj dużo zależy od siły polskiej złotówki. Jeśli się umocni, wówczas podwyżek zbyt mocno nie odczujemy. Jeśli z kolei osłabnie, wówczas ceny w Polsce poszybują w górę znacznie ponad sugerowane 15%.
Powiązane publikacje

HP zapłaci miliony za oszukiwanie klientów. Wodoodporne klawiatury okazały się fikcją. Które modele objęto pozwem?
26
Microsoft Surface Laptop 7 AI z procesorami ARM Snapdragon X Elite zostały oznaczone jako często zwracane
25
Nowe laptopy od Hyperbook oferują chłodzenie wodne, układ NVIDIA GeForce RTX 5090 i nawet 192 GB RAM DDR5
40
Kolejny laptop z rozwijanym ekranem. Tym razem jednak rozwiązanie może się okazać praktyczniejsze
23