ASUS B250 Expert Mining - płyta do kopania kryptowalut
Na naszych łamach opisywaliśmy ostatnio kilka nowych płyt głównych dla "górników". Cóż, mamy takie czasy, że kopanie krypotowalut jest po prostu w modzie, o czym przekonali się na własnej skórze wszyscy, którzy od niedawna rozglądają się za nową, wydajną kartą graficzną. Niektóre modele nadal pozostają niedostępne, inne natomiast sprzedawane są w zawyżonych cenach. A jak wygląda sprawa z płytami głównymi? Tutaj zwykli gracze na szczęście mogą spać spokojnie, bowiem "górnicy" z pewnością wybiorą coś z wieloma złączami PCI-Express. Dobrym przykładem niech będzie nowy model ASUS B250 Expert Mining, który oferuje ich aż 19. Nie brakuje również szeregu innych przydatnych złączy.
ASUS B250 Expert Mining cechuje się aż 19 portami PCI-Expess - tylko jeden z nich jest w standardzie 3.0 x16, cała reszta to natomiast zwykłe złącza x1.
Jak widać po nazwie konstrukcji, płyta posiada gniazdo LGA1151 z chipsetem B250, a to oznacza, że zamontować można na niej procesor Intela z 6. lub 7. generacji Core (Skylake lub Kaby Lake). Zastosowano tutaj porządną, 6-fazową sekcję zasilania Digi+. Jak wspomniane zostało powyżej, ASUS B250 Expert Mining cechuje się aż 19 portami PCI-Expess - tylko jeden z nich jest w standardzie 3.0 x16, cała reszta to natomiast zwykłe złącza x1. Nie oznacza to jednak, że poprawnie działać będzie na niej np. 19 kart Radeon, bowiem sterowniki AMD i NVIDII na ten moment pozwalają łączyć maksymalnie do 8 akceleratorów każdego z producentów - w przyszłości jednak możliwe będzie wykorzystanie całego potencjału płyty z użyciem kart Radeon, co zapowiedzieli już Czerwoni za pośrednictwem ASUS-a.
Gigabyte GA-H110-D3 - kolejna płyta główna do kryptowalut
ASRock H110 Pro BTC+ - płyta z 13 złączami PCI Express
Warto zwrócić uwagę na to, że płyta posiada aż trzy złącza zasilające ATX12V (24-Pin). Nie brakuje również dodatkowych trzech portów molex dla kart graficznych. W kwestii zasilania nie ma zatem żartów - w końcu cała platforma może mieć ostatecznie spory apetyt na energię elektryczną. Z pozostałych elementów, jakie znajdziemy na laminacie warto wyróżnić dwa sloty na kości pamięci RAM DDR4 (do 2400 MHz), cztery porty SATA 6 Gb/s. Mamy tutaj również cztery porty USB 3.1 i cztery USB 2.0. Tylny panel zawiera z kolei dwa złącza PS/2, dwa USB 2.0, cztery USB 3.0, HDMI, Ethernet LAN (Intel I219V) oraz złącza audio, za które odpowiedzialny jest układ Realtek ALC887.
Powiązane publikacje

ASUS TUF GAMING B850-BTF WiFi - premiera płyty głównej z odwróconymi złączami i gniazdem GC-HPWR
26
ASUS Q-Release Slim – zmodyfikowano system szybkiego zwalniania kart graficznych. Od teraz bez uszczerbków złącza PCIe?
22
Gigabyte X870E AORUS XTREME AI TOP - użytkownicy zgłaszają bardzo wysoką temperaturę chipsetu. Palący problem producenta
46
ASRock B650M Pro X3D - nowa płyta główna z nie najnowszym chipsetem. Tania opcja dla chipów Ryzen z pamięcią 3D V-Cache
37