ASRock Sky OC - Podkręcanie zablokowanych Intel Skylake na Z170
Jeszcze kilka lat temu praktycznie wszystkie procesory dla komputerów PC umożliwiały podkręcanie - oczywiście, wiele zależało tutaj od posiadanej konfiguracji, możliwości samej jednostki oraz modelu CPU. Obecnie taka sytuacja nie ma już miejsca, bowiem układy dostępne na rynku są skonstruowane w taki sposób, że przetaktowywanie jest dostępne zaledwie dla garstki produktów posiadających odblokowany mnożnik. Intel w przypadku serii Skylake jasno podzielił swoją ofertę na procesory podatne na podkręcanie oraz na modele, których nie można praktycznie przyspieszyć. Dosłownie kilka dni temu świat obiegła informacja mówiąca o tajemniczych modyfikacjach BIOSów płyt głównych - znani overclockerzy chwalili się możliwością podkręcania procesorów, które fabrycznie na taką operację nie pozwalają. Okazuje się, że overclocking układów Intel Skylake będzie dostępny dla szerokiego grona.
Intel zapewne nie jest zadowolony z działań swoich partnerów, aczkolwiek różne teorie spiskowe krążą w sieci... Klienci powinni być zadowoleni.
ASRock jako pierwszy producent płyt głównych oficjalnie poinformował, że umożliwi podkręcanie jednostek z zablokowanym mnożnikiem - nowa funkcja o nazwie Sky OC pozwala na przetaktowywanie modeli z segmentu Core i7, Core i5, Core i3, Pentium oraz Celeron. ASRock przygotował nowe wersje BIOSów dla swoich płyt głównych z chipsetami Intel Z170 posiadające wbudowaną funkcję Sky OC.
Czy producentowi udało się więc odblokować mnożniki w procesorach bez oznaczenia K? Nic bardziej mylnego - użytkownicy mogą regulować zegar BCLK osiągając różne wyniki zależne od posiadanej platformy. O ile opcja ta była co prawda dostępna na płytach Z170, o tyle Sky OC znosi pewne limity, które praktycznie nie pozwalały na podkręcanie z wymiernymi efektami. Można powiedzieć, że Sky OC zrywa łańcuch założony przez Intela na jednostki posiadające zablokowany mnożnik. ASRock chwali się, że standardowe taktowanie 2,7 GHz dla jednostki Core i5-6400 zostało zwiększone do 4,3 GHz przy pomocy funkcji Sky OC. Jest to naprawdę niezły rezultat.
Sky OC przynosi natomiast kilka ograniczeń - aby wykorzystać funkcję, należy zrezygnować z technologii Turbo Boost (automatyczne podnoszenie zegara), kontroli stanów C oraz zintegrowanego układu graficznego Intela. W tym momencie nie wiadomo, czy Sky OC trafi także do niższych segmentów (np. H170), ale po inżynierach ASRocka można spodziewać się kolejnego pstryczka w nos dla Intela i wprowadzenia tej opcji również w tańszych płytach głównych. Więcej informacji na temat Sky OC oraz lista dostępnych BIOSów dla płyt głównych jest dostępna tutaj:
ASRock Sky OC - oficjalna strona
Powiązane publikacje

ASUS TUF GAMING B850-BTF WiFi - premiera płyty głównej z odwróconymi złączami i gniazdem GC-HPWR
26
ASUS Q-Release Slim – zmodyfikowano system szybkiego zwalniania kart graficznych. Od teraz bez uszczerbków złącza PCIe?
22
Gigabyte X870E AORUS XTREME AI TOP - użytkownicy zgłaszają bardzo wysoką temperaturę chipsetu. Palący problem producenta
46
ASRock B650M Pro X3D - nowa płyta główna z nie najnowszym chipsetem. Tania opcja dla chipów Ryzen z pamięcią 3D V-Cache
37