ASRock A620M Pro RS WiFi z niespodziewanym wsparciem PCIe 5.0. Płyta główna bezproblemowo obsłużyła szybki nośnik SSD
Płyty główne z chipsetem A620 skierowane są do najmniej wymagających osób. Specyfikacja gwarantuje pełną kompatybilność wyłącznie z PCIe 4.0, a obsługa nowszej wersji standardu została zarezerwowana dla bardziej zaawansowanych układów logiki. W teorii posiadacze nośnika zgodnego z PCIe 5.0 powinni wybrać model wyposażony w chipset B650E, X670 lub X670E. Mimo braku oficjalnego wsparcia z powodzeniem uruchomiono szybki SSD na płycie głównej ASRock A620M Pro RS WiFi.
Płyta główna ASRock A620M Pro RS WiF bezproblemowo obsłużyła nośnik zgodny z PCIe 5.0, który osiągnął prędkość deklarowaną przez producenta.
Znamy specyfikację chipsetu AMD A620. Najtańsze płyty główne ograniczą wydajność niektórych procesorów AMD Ryzen 7000
Jak informuje portal Wccftech, platforma testowa składała się z procesora AMD Ryzen 5 7600, płyty głównej ASRock A620M Pro RS WiFi oraz nośnika CFD Gaming 2 TB, którego deklarowana prędkość zapisu sekwencyjnego wynosi 9,5 GB/s, a odczytu - 10 GB/s. Programy CrystalDiskInfo i ATTO Disk Benchmark poprawnie rozpoznały podłączony SSD, informując jednocześnie, iż wykorzystywana jest magistrala PCIe 5.0 x4. Przeprowadzony test wydajności wykluczył ewentualny błąd oprogramowania. CFD Gaming 2 TB pracował z prędkością deklarowaną przez producenta, co nie byłoby możliwe podczas korzystania ze starszej wersji standardu PCIe.
ASUS i ASRock zaprezentowali płyty główne wyposażone w chipset A620. Poznaliśmy również ceny niektórych modeli
Mimo że obsługa nośników zgodnych z PCIe 5.0 jest niewątpliwym atutem, to nie wiadomo, jak długo będzie dostępna dla użytkowników. Warto przypomnieć, że w przeszłości mieliśmy już do czynienia z podobną sytuacją. W 2019 r. niektórzy producenci dodali obsługę PCIe 4.0 do płyt głównych wyposażonych w chipsety B450 i X470. W późniejszym czasie funkcja ta została wycofana poprzez aktualizację mikrokodu AGESA. Decyzja była motywowana chęcią zapewnienia najwyższej stabilności, której AMD nie mogło zagwarantować w przypadku korzystania z modeli ze starszymi układami logiki.