Archiwum Internetu zachowa publiczne posty z serwisu Google+
Publiczne posty z Google + będą dostępne długie lata po zamknięciu tego portalu społecznościowego dzięki serwisowi Internet Archive. Po znacznym spadku popularności platformy społecznościowej Google oraz szeregu naruszeń bezpieczeństwa z nią związanych koncern ogłosił planowane zamknięcie serwisu i zutylizowanie wszystkich zebranych przez niego danych od kwietnia 2019 roku. Dzięki inicjatywie twórców wspomnianego wcześniej serwisu spuścizna użytkowników portalu zostanie zachowana, o ile nie była publikowana w zamkniętych społecznościach lub z uruchomionym trybem ograniczenia dostępu. Dużym atutem rozwiązania jest to, że otwarte grupy, kolekcje oraz profile użytkowników będą zarchiwizowane, co spowoduje, że treści się tam znajdujące nie zostaną permanentnie usunięte.
Jeśli internauci są przeciwni archiwizacji opublikowanych przez nich treści, istnieje procedura, dzięki której można zażądać usunięcia postów ich autorstwa.
Celem Archiwum Internetu jest zachowanie rozległych zasobów Internetu w bibliotece online, tak aby bogata historia sieci nie była na łasce autorów stron internetowych i hostów serwerów, na których się one znajdują. „Naszą misją jest zapewnienie powszechnego dostępu do całej wiedzy znajdującej się w publicznej sieci”, twierdzi strona internetowa archiwum. Zasoby z serwisu Google+ odnaleźć można przy pomocy wyszukiwarki serwisu dostępnego pod tym odnośnikiem, dzięki czemu bez większych problemów odnaleźć można treści publikowane przez internautów i marki w tej dogorywającej sieci społecznościowej rozwijanej przez Google.
Od 2 kwietnia wszystkie konta na Google+ będą zamknięte
Archiwum ma swoje ograniczenia i musimy być ich świadomi. Przy każdym poście zapisane zostanie jedynie 500 komentarzy, a filmy i zdjęcia nie będą przechowywane w ich oryginalnej pełnej rozdzielczości, co może utrudnić poszukiwanie postów przy zachowaniu ich pełnej jakości. Jeśli internauci nie chcieliby, aby treści publikowane przez nich na Google+ zostały zarchiwizowane, powinni usunąć swój profil lub ustawiać interesujące ich posty jako dostępne jedynie dla nich. Jeśli publikacje zostały już zapisane, istnieje specjalna procedura, dzięki której można zażądać, aby profil i towarzyszące mu informacje zostały usunięte ze zbiorów archiwum.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4