Apple zmniejsza zależność od TSMC. Podpisano umowę z firmą Amkor, która buduje fabrykę do pakowania chipów w USA
Firma Amkor jest w takcie budowy ośrodka produkcyjnego w Arizonie, który będzie zajmował się pakowaniem i testowaniem chipów. Fabryka powstaje w pobliżu placówki TSMC i docelowo ma stanowić jej uzupełnienie. Apple jest jej pierwszym klientem. Wydaje się, że nawiązanie tej współpracy może być krokiem na drodze do zmniejszenia zależności od spółki należącej do Tajwańczyków. Nie da się wykluczyć także motywacji czysto biznesowych.
Budowa nowego ośrodka pakowania i testowania chipów firmy Amkor pochłonie około 2 mld dolarów. Pierwszym i przez długi czas największym klientem fabryki będzie firma Apple.
Arm otrzymuje od Apple grosze za chipy, które wykorzystują architekturę firmy. Dlaczego współpraca nadal kwitnie?
O nowym porozumieniu Apple poinformowało za pośrednictwem swojej strony internetowej. Ciekawostką jest fakt, że fabryka Amkor będzie wykorzystywana przede wszystkim do pakowania chipów produkowanych przez TSMC w umiejscowionym nieopodal Fab 21. Wszystko to jest w zgodzie z aktualną polityką władz Stanów Zjednoczonych, która zakłada intensywne prace nad wzmocnieniem rodzimej branży półprzewodników i docelowym uniezależnieniem się od dostaw z Dalekiego Wschodu. Budowa ośrodka produkcyjnego Amkor pochłonie 2 mld dolarów (co jest znaczącą kwotą, jak na tego typu przedsięwzięcie) i może zostać częściowo sfinansowana przez program rządowy. Pracę w fabryce znajdzie ponad 2 tys. osób.
Apple podobno zrezygnowało z rozwoju własnego modemu 5G. Wielka inwestycja jednak poszła na marne?
Apple i Amkor współpracują już na etapie budowy całego ośrodka, który ma zajmować łącznie ponad 46 tys. m2. Ma on być skrojony pod potrzeby firmy z Cupertino, ponieważ Apple będzie jego największym klientem przez co najmniej dwa lub trzy lata. Amerykańska firma przez bardzo długi czas polegała na TSMC w kwestii pakowania chipów. Wygląda więc na to, że spółka szykuje się do dywersyfikacji linii produkcyjnej swoich podzespołów. Teoretycznie oferta Amkor może też być po prostu tańsza. Oczywiście krok ten nie oznacza zerwania współpracy z TSMC, które ciągle będzie pozostawało istotnym partnerem Apple.
Powiązane publikacje

Szykują się podwyżki na rynku pamięci. Firma Micron oficjalnie informuje swoich klientów. Czy w ślad za nią pójdą inni?
22
Chiny prezentują pierwszy w pełni rodzimy serwer z procesorami Loongson 3C6000/D. 64 rdzenie i 100% krajowych komponentów
91
Bill Gates przewiduje, że sztuczna inteligencja zastąpi ludzi w większości zawodów w najbliższych 10 latach
157
TSMC przyspiesza budowę fabryk w USA. Czy to wystarczy do odzyskania przez USA pozycji lidera w produkcji półprzewodników?
24