Apple: patent na otwieranie samochodu za pomocą Face ID
Do sieci przeniknął właśnie patent firmy Apple o nazwie System and Method for Vehicle Authorization (ang. system i metoda autoryzacji pojazdów). Wynika z niego, że firma pracuje nad technologią mobilnego uwierzytelniania biometrycznego celem odblokowania zamków samochodów. Innymi słowy: Apple chce, by w przyszłości nasze auto otwierało się "na nasz widok" wykorzystując znaną już z urządzeń iPhone technologię rozpoznawania twarzy Face ID. Wprowadzenie tej funkcji nie tylko ułatwi życie (pozbędziemy się problemu zgubionych, bądź zatrzaśniętych w aucie kluczyków), ale także będzie spełniało rolę zabezpieczającą przed kradzieżą czy zwykłym włamaniem do pojazdu.
Z nowego patentu Apple wynika, że firma może pracować nad technologią mobilnego uwierzytelniania biometrycznego celem odblokowania zamków samochodów.
NVIDIA DRIVE sercem układu dla autonomicznych samochodów
W dzisiejszych czasach korzystanie z kluczyka samochodowego staje się nieco passé. Sytuacja taka co prawda nie ma jeszcze miejsca na masową skalę w Polsce, ale nietrudno zgadnąć, że za kilka lat, ta "moda" dotrze i do nas wraz z czasem, gdy będziemy wymieniać swoje dotychczasowe modele samochodów na nowsze. Firma Apple nie jest pierwszą, która planuje wprowadzić nowe "bezkluczykowe" rozwiązanie. Jeszcze w tym roku Hyundai ma zaprezentować pojazd, który odblokuje się przy pomocy odcisku palca, a wiele nowoczesnych modeli już dziś pozwala na otwieranie za pomocą smartfona.
Samochody Tesla będą rozpoznawały pojazdy służb ratowniczych
Jednak rozwiązanie Apple niesie jeszcze coś innego. Jeśli Apple zdecyduje się (a pewnie takie rozwiązanie będzie konieczne), na przypisanie kilku kont (twarzy) do jednego pojazdu (mąż, żona, syn), to wraz z pojawieniem się konkretnego użytkownika, auto będzie mogło przykładowo dostosować zapisane wcześniej ustawienia dotyczące np. fotela, klimatyzacji czy indywidualnych ustawień muzyki. Z pewnością wielu osobom przydałaby się także opcja blokowania pojazdu "na widok" poszczególnych osób. Zdalne blokowanie dostępu nastolatkowi, który ma szlaban, czy dziadkowi, który ledwo widzi, to już nie science fiction, ale zbliżająca się przyszłość.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4