Apple obniża wydajność smartfonów iPhone 12 po aktualizacji do iOS 14.6. OCU żąda rekompensaty dla użytkowników
Z pewnością większość użytkowników pamięta aferę związaną z obniżeniem wydajności smartfonów Apple iPhone, w których akumulator ulegał postępującej degradacji. Firma z Cupertino, chcąc zapobiegać restartom urządzeń w chwilach szczytowego poboru mocy z procesora, zdecydowała się na sztuczne „spowolnienie” sprzętu. Użytkownicy oraz urzędy ochrony konsumentów stanowczo sprzeciwili się takiemu postępowaniu, w efekcie czego sprawa trafiła do sądu. Koniec końców, Apple przyznało się do błędu i zaproponowało kilka rozwiązań, takich jak tańsza wymiana baterii oraz aktualizacja systemu iOS o stosowny przełącznik pozwalający wybrać pomiędzy wydajnością a stabilnością leciwych iPhone’ów. Okazuje się jednak, że to nie koniec sprawy. Dziś temat powraca i dotyczy między innymi najnowszego dostępnego w ofercie Apple smartfona iPhone’a 12.
Smartfony Apple iPhone 12, iPhone 11, iPhone XS oraz iPhone 8 zwalniają po aktualizacji iOS 14.5, iOS 14.5.1 i iOS 14.6. Czy mamy do czynienia z kolejną odsłoną afery „Batterygate”, z którą Apple borykało się kilka lat wcześniej?
Test Apple iPhone 12 - smartfon, który odcina się od przeszłości
Akumulatory w starszych smartfonach Apple iPhone po latach pracy ulegały istotnej degradacji, co wiązało się nie tylko z krótszym czasem pracy urządzeń na jednym ładowaniu, lecz także losowymi restartami. Samoistne ponowne uruchomienia występowały głównie podczas skrajnie niskich i wysokich temperatur, a także podczas korzystania z wymagających aplikacji. Apple, chcąc załatać problem, zdecydowało się na programowe obniżenie wydajności. W efekcie o sprawie zrobiło się głośno, a firma musiała zmierzyć się z ogniem krytyki. Minęło kilka lat, a temat powraca do nas jak bumerang. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie to, że obniżenie wydajności dotyczy również najnowszych iPhone’ów 12.
Samsung Galaxy S21 5G vs Apple iPhone 12 – Porównanie flagowych smartfonów największych konkurentów
Tak przynajmniej twierdzi hiszpańska organizacja chroniąca prawa konsumentów (OCU). Przedstawiciele uważają, że firma, obniżając wydajność procesora i skracając żywotność jego baterii „uszkodziła” urządzenia użytkowników. Do Apple trafił list z wnioskiem o znalezienie odpowiedniej rekompensaty dla osób, których bezpośrednio dotyczył problem. W przypadku braku reakcji ze strony producenta organizacja podejmie właściwe kroki prawne, w tym wkroczenie na ścieżkę sądową. Na ten moment kalifornijskie przedsiębiorstwo nie odniosło się do sprawy w sposób oficjalny.
Powiązane publikacje

Smartfony iPhone 17 Pro i Pro Max jednak bez antyrefleksyjnej powłoki ekranu. Flagowce Samsunga nadal pozostaną wyjątkowe
32
Premiera smartfona CMF Phone 2 Pro oraz słuchawek CMF Buds 2, Buds 2 Plus i Buds 2a. Opłacalność przede wszystkim
3
OnePlus 13T - premiera wyczekiwanego flagowca. Na pokładzie Snapdragon 8 Elite, 6,3-calowy ekran i bateria 6260 mAh
20
Premiera smartfonów Motorola razr 60 ultra, razr 60, edge 60 pro i edge 60. Ciekawe wykończenie, Android 15 i moto ai na pokładzie
10