Apple FaceTime otwiera się na systemy Windows i Android. Z komunikatorem iMessage nie pójdzie tak łatwo
Podczas wczorajszego keynote otwierającego konferencję WWDC21 Apple pokazało nowe systemy iOS 15, iPadOS 15, watchOS 8 oraz macOS 12 Monterey. Oprogramowanie trafi na smartfony, tablety, zegarki oraz komputery Mac już jesienią, natomiast chętni mogą testować rozwiązanie już dziś, instalując wersje beta. Jedną z ciekawszych nowości jest możliwość korzystania z komunikatora wideo FaceTime w systemach Windows i Android. Nie, firma z Cupertino nie udostępniła natywnej aplikacji dla tychże systemów. Ekipa Tima Cooka zdecydowała jednak, że warto umożliwić użytkownikom konkurencyjnych platform możliwość uczestnictwa w konferencjach wideo realizowanych przy użyciu FaceTime. Jest to istotny krok w kierunku otwartości, natomiast nałożone ograniczenia wyraźnie pokazują, że nie mamy co liczyć na „więcej”. Czy podobnie wygląda kwestia możliwej dostępności komunikatora iMessege na Androidzie i Windowsie? Niestety, nie mamy dobrych informacji.
FaceTime na platformach Android i Windows. Apple udostępnia możliwość uczestnictwa w grupowych konferencjach wideo dla użytkowników konkurencyjnych systemów. Istnieją jednak pewne ograniczenia.
Test Apple iPhone 12 - smartfon, który odcina się od przeszłości
Użytkownicy systemów Apple doskonale zdają sobie sprawę z tego, czym jest FaceTime, natomiast osoby „spoza rezerwatu” już niekoniecznie. Nic w tym dziwnego, w końcu usługa umożliwiające wideorozmowy była dostępna jedynie na platformach iOS, macOS, iPadOS oraz macOS. Dlatego też dziś popularniejsze są Messenger, Google Duo, Microsoft Teams oraz, a może nawet przede wszystkim – Zoom. W końcu mówimy o multiplatformowych rozwiązaniach, z których mogą korzystać wszyscy chętni. Może się wydawać, że udostępnienie opcji uczestnictwa w spotkaniach FaceTime użytkownikom urządzeń innych niż ten sygnowany logo Apple to ukłon w stronę otwartości. Nic bardziej mylnego.
Apple WWDC21: Sprawdzamy nowości w iOS 15, iPadOS 15, watchOS 8 oraz macOS 12 Monterey
Zmiana nie ma bowiem na celu uszczęśliwienia osób korzystających z Windowsa czy Androida. To nowości, która ma pomóc użytkownikom systemów Apple. Komunikacja będzie w pewnym stopniu jednostronna. Otóż to właśnie z iOS czy macOS będziemy wysyłać link do spotkania FaceTime, który umożliwi innym uczestnictwo za pośrednictwem… przeglądarki internetowej. Mamy więc do czynienia nie z aplikacją do wideorozmów, lecz jej protezą. Niestety, z poziomu Windowsa oraz Androida nie będzie można nawiązać połączenia.
To oznacza, że najpewniej nie mamy co liczyć na udostępnienie innej usługi Apple, która również jest częścią zamkniętego ekosystemu. Chodzi o komunikator tekstowy iMessage. W firmie pojawiały się rozmowy dotyczące rozszerzenia dostępności narzędzia dla systemu Android, natomiast finalnie postanowiono traktować je jako swoisty exclusive zarezerwowany dla platform Apple. Sytuacja FaceTime pokazuje, że firma jest daleka od szeroko rozumianej otwartości, a szkoda.
Powiązane publikacje

Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
22
Microsoft Recall oraz Click to Do trafiły do zapoznawczej aktualizacji Windowsa 11 dla komputerów Copilot+ AI
17
Dystrybucja OpenMandriva Lx 6.0 Rock już dostępna. Stabilna odsłona z KDE Plasma 6, która oferuje jądro Linux 6.15
28
Windows 11 - kwietniowe aktualizacje systemu i zabezpieczeń powodują błędy BSOD, a także problemy z logowaniem
78