Aplikacja mObywatel umożliwia zastrzeżenie numeru PESEL. Jednak pełna funkcjonalność dopiero nadejdzie
Rządowa aplikacja mObywatel staje się coraz funkcjonalniejsza, a już teraz oferuje nam sprawdzenie swoich punktów karnych, otrzymanych mandatów, historii pojazdu, czy też przepisanych recept. Dzięki niej można zaraz po zdanym egzaminie na prawo jazdy "wsiąść za kółko", wszak mamy dostęp do tymczasowego dokumentu, który nas do tego uprawnia. Teraz wprowadzona zostaje wyczekiwana i potrzebna funkcja, dotycząca zastrzeżenia swojego numeru PESEL.
Aplikacja mObywatel wzbogaciła się właśnie o kolejną funkcję, którą jest zastrzeżenie swojego numeru PESEL. Na pełną funkcjonalność takiego działania będziemy musieli niestety jeszcze trochę poczekać.
mObywatel - jaka przyszłość czeka aplikację? Nowy minister cyfryzacji wskazał na dwie potencjalne funkcje
Zastrzeżenie numeru PESEL jest szczególnie ważne w obecnych zmieniających się czasach. Co rusz słyszymy o tym, że kolejna firma stała się ofiarą ataku hakerów i wrażliwe dane klientów stały się publicznie dostępne. Wspomnieć można choćby o ostatnim zdarzeniu, które związane było z siecią laboratoriów diagnostycznych ALAB, kiedy to w internecie pojawiły się dane 55 tys. klientów - łącznie z numerami PESEL. Obecnie takie informacje o danej osobie są wystarczające, aby "wziąć na nią" kredyt lub pożyczkę. Właśnie tutaj przyda się omawiana opcja zastrzeżenia numeru PESEL, która docelowo ma blokować takie działania.
Zastrzeganie PESEL już w mObywatelu
— Janusz Cieszyński (@jciesz) January 4, 2024
Usługa, wprowadzona w 2023 roku, zacznie w pełni działać już w czerwcu. pic.twitter.com/CGX9Sw58zR
mObywatel - aplikacja pozwoli nam się wylegitymować również w banku. Fizyczny dowód osobisty coraz mniej potrzebny
Aby skorzystać z nowej funkcji, wystarczy zaktualizować aplikację mObywatel i wybrać opcję z ekranu głównego. Przy okazji mamy dostęp do historii naszych zmian w tym zakresie, a także informacji o tym, kto sprawdzał nasz PESEL. Zła wiadomość jest taka, że całość będzie w pełni funkcjonalna dopiero w czerwcu 2024 roku, wszak to właśnie wtedy wszelkie instytucje i firmy będą miały obowiązek sprawdzenia statusu naszego numeru identyfikacyjnego. Natomiast już teraz możemy skorzystać z nowej opcji w dużo wygodniejszy sposób - do tej pory trzeba było udać się do odpowiedniego urzędu lub dokonać zmian w serwisie internetowym.
Powiązane publikacje

Kolejna kara dla Apple za nadużywanie swojej pozycji. Tym razem sprawa wiąże się z App Tracking Transparency
17
Szykują się podwyżki na rynku pamięci. Firma Micron oficjalnie informuje swoich klientów. Czy w ślad za nią pójdą inni?
32
Chiny prezentują pierwszy w pełni rodzimy serwer z procesorami Loongson 3C6000/D. 64 rdzenie i 100% krajowych komponentów
95
Bill Gates przewiduje, że sztuczna inteligencja zastąpi ludzi w większości zawodów w najbliższych 10 latach
158