Aplikacja mObywatel: rewolucje. Pełne uprawnienia dla elektronicznego dowodu osobistego w 2023 roku
Wizyta w tradycyjnym urzędzie coraz rzadziej stanowi jedyny sposób na rozwiązanie powstałego problemu lub sprawy do załatwienia. Z roku na rok - powoli, acz nieuchronnie - dochodzi do cyfryzacji kolejnych dziedzin administracji publicznej w kraju. Jednym z popularnych pomysłów jest aplikacja mObywatel, która pozwala trzymać najważniejsze dokumenty w pamięci telefonu zamiast nosić ze sobą zawsze plastikowe karty w kieszeni.
Przez wiele lat dokumenty okazane za pomocą aplikacji mObywatel nie pozwalały zweryfikować tożsamości w wielu miejscach, na przykład w sądach. Teraz - zgodnie z planami rządu - ma nastąpić zrównanie elektronicznej formy z tradycyjnym dowodem osobistym w każdej sytuacji (poza podróżowaniem między państwami).
Aplikacja mObywatel będzie mogła zastąpić fizyczny dowód osobisty i prawo jazdy. Rząd udostępnił projekt ustawy
Projekt ustawy o usprawnieniu działania aplikacji trafi - zgodnie z zapowiedziami - w pierwszej połowie tego roku pod obrady parlamentu. Obecnie znajduje się w Komitecie Stałym Rady Ministrów. Plan jest taki, by z nowych udogodnień można było skorzystać przed wakacjami. Zrównanie elektronicznej i tradycyjnej formy będzie stanowić krok naprzód względem obecnego stanu. Na teraz dokumenty okazane za pośrednictwem mObywatela pozostają bezużyteczne w niektórych sytuacjach: w sądzie, w banku, na lotnisku, u notariusza, przy procesie rejestracji karty SIM. Również praktyka wielu urzędów pozostawała problematyczna, to znaczy niekiedy trudno było wymusić respektowanie elektronicznej formy dokumentu. Wciąż jednak - nawet po reformie - nie będzie można przekraczać granicy na podstawie danych z telefonu. Na to będzie trzeba jeszcze poczekać w związku z długotrwałością modyfikacji umów międzynarodowych.
Aplikacja mObywatel 2.0 będzie honorowana w urzędach państwowych. Potwierdzenie tożsamości to tylko jedna z nowości
Aplikacja mobilna mObywatel składa się nie tylko z dowodu osobistego. Prezentuje konstrukcję modułową i zawiera elementy takie jak: certyfikat szczepienia przeciw COVID-19, elektroniczne recepty, prawo jazdy, legitymacja studencka/uczniowska czy dowód rejestracyjny pojazdu. Od niedawna można również zgłaszać naruszenia środowiskowe czy składać wnioski związane z dopłatami energetycznymi. W ostatnim czasie do użytkowania wszedł szereg nowych opcji:
- legitymacja adwokacka
- legitymacja emeryta-rencisty
- legitymacja poselska
Prawo jazdy w aplikacji mobilnej mObywatel. Jest zgoda Sejmu
Szerokie możliwości aplikacji przełożyły się na jej znaczną popularność. Dla przykładu, blisko cztery miliony kierowców korzysta z usługi mPrawo Jazdy. Nie wszystkie państwowe cyfrowe nowości trafiają jednak do mObywatela. Wprowadzona w ostatnim czasie aplikacja Żołnierz RP stanowi osobne oprogramowanie przeznaczone dla wybranej grupy zawodowej (jakkolwiek jest dostępna publicznie w Google Play i App Store). Dużym przedsięwzięciem w 2022 roku była też integracja mObywatela z danymi z ukraińskich paszportów i dokumentów praw jazdy. Korzystacie z elektronicznej alternatywy czy pozostajecie sceptyczni wobec nowości?
Powiązane publikacje

Tajwan ogranicza eksport technologii TSMC. Nowe regulacje mają chronić najważniejsze procesy przed zagraniczną konkurencją
28
Wielka Brytania planuje zakazać aplikacji AI tworzących deepfake dzieci. Ofcom i rząd UK podejmują stosowne działania
36
IBM zainwestuje 150 mld USD w USA, a konkretniej w rozwój AI, komputerów kwantowych, a także produkcji lokalnej
14
Prawnicy MyPillow użyli AI i wpadli w pułapkę fikcyjnych spraw. Grożą im naprawdę poważne konsekwencje
72