Aplikacja mObywatel: rewolucje. Pełne uprawnienia dla elektronicznego dowodu osobistego w 2023 roku
Wizyta w tradycyjnym urzędzie coraz rzadziej stanowi jedyny sposób na rozwiązanie powstałego problemu lub sprawy do załatwienia. Z roku na rok - powoli, acz nieuchronnie - dochodzi do cyfryzacji kolejnych dziedzin administracji publicznej w kraju. Jednym z popularnych pomysłów jest aplikacja mObywatel, która pozwala trzymać najważniejsze dokumenty w pamięci telefonu zamiast nosić ze sobą zawsze plastikowe karty w kieszeni.
Przez wiele lat dokumenty okazane za pomocą aplikacji mObywatel nie pozwalały zweryfikować tożsamości w wielu miejscach, na przykład w sądach. Teraz - zgodnie z planami rządu - ma nastąpić zrównanie elektronicznej formy z tradycyjnym dowodem osobistym w każdej sytuacji (poza podróżowaniem między państwami).
Aplikacja mObywatel będzie mogła zastąpić fizyczny dowód osobisty i prawo jazdy. Rząd udostępnił projekt ustawy
Projekt ustawy o usprawnieniu działania aplikacji trafi - zgodnie z zapowiedziami - w pierwszej połowie tego roku pod obrady parlamentu. Obecnie znajduje się w Komitecie Stałym Rady Ministrów. Plan jest taki, by z nowych udogodnień można było skorzystać przed wakacjami. Zrównanie elektronicznej i tradycyjnej formy będzie stanowić krok naprzód względem obecnego stanu. Na teraz dokumenty okazane za pośrednictwem mObywatela pozostają bezużyteczne w niektórych sytuacjach: w sądzie, w banku, na lotnisku, u notariusza, przy procesie rejestracji karty SIM. Również praktyka wielu urzędów pozostawała problematyczna, to znaczy niekiedy trudno było wymusić respektowanie elektronicznej formy dokumentu. Wciąż jednak - nawet po reformie - nie będzie można przekraczać granicy na podstawie danych z telefonu. Na to będzie trzeba jeszcze poczekać w związku z długotrwałością modyfikacji umów międzynarodowych.
Aplikacja mObywatel 2.0 będzie honorowana w urzędach państwowych. Potwierdzenie tożsamości to tylko jedna z nowości
Aplikacja mobilna mObywatel składa się nie tylko z dowodu osobistego. Prezentuje konstrukcję modułową i zawiera elementy takie jak: certyfikat szczepienia przeciw COVID-19, elektroniczne recepty, prawo jazdy, legitymacja studencka/uczniowska czy dowód rejestracyjny pojazdu. Od niedawna można również zgłaszać naruszenia środowiskowe czy składać wnioski związane z dopłatami energetycznymi. W ostatnim czasie do użytkowania wszedł szereg nowych opcji:
- legitymacja adwokacka
- legitymacja emeryta-rencisty
- legitymacja poselska
Prawo jazdy w aplikacji mobilnej mObywatel. Jest zgoda Sejmu
Szerokie możliwości aplikacji przełożyły się na jej znaczną popularność. Dla przykładu, blisko cztery miliony kierowców korzysta z usługi mPrawo Jazdy. Nie wszystkie państwowe cyfrowe nowości trafiają jednak do mObywatela. Wprowadzona w ostatnim czasie aplikacja Żołnierz RP stanowi osobne oprogramowanie przeznaczone dla wybranej grupy zawodowej (jakkolwiek jest dostępna publicznie w Google Play i App Store). Dużym przedsięwzięciem w 2022 roku była też integracja mObywatela z danymi z ukraińskich paszportów i dokumentów praw jazdy. Korzystacie z elektronicznej alternatywy czy pozostajecie sceptyczni wobec nowości?
Powiązane publikacje

TSMC osiągnęło porozumienie z amerykańskimi związkami zawodowymi. Start fabryki w Arizonie nie jest zagrożony
17
AI Alliance - utworzono ogólnoświatową grupę, która zajmie się sztuczną inteligencją. Na jej czele Meta oraz IBM
25
Spotify z kolejną w tym roku rundą zwolnień. Z pracą będzie musiała pożegnać się znacząca liczba osób
42
NEONET - sieć polskich sklepów wydaje oświadczenie w sprawie upadłości. Firma spróbuje osiągnąć konsensus z kontrahentami
40