AnTuTu: lista 10 najwydajniejszych układów mobilnych
W przypadku platform mobilnych już od dłuższego czasu trwa prawdziwa batalia na wydajność układów montowanych we flagowych smartfonach i tabletach. Producenci biorą udział w tym wyścigu zbrojeń nie tylko ze względu na przydatność szybszych układów, ale także sam prestiż – możliwość pochwalenia się najszybszym procesorem mobilnym jest przecież niczym pokazanie światu, kto rodzaje karty na tym rynku. Producent popularnego testu wydajnościowego AnTuTu opublikował właśnie listę dziesięciu najszybszych chipów mobilnych. Zawiera ona porównanie wyników osiąganych przez wszystkie najnowsze układy występujące w ostatnio zaprezentowanych flagowcach. Wyniki nie powinny być zaskoczeniem, choć z drugiej strony mamy powody do tego, aby przyczepić się do ich miarodajności – testy syntetyczne mogą być wyznacznikiem szybkości, o ile są odpowiednio przeprowadzane.
Według AnTuTu nowy Snapdragon 820 jest najwydajniejszym mobilnym procesorem. Ale jak długo jest w stanie działać w taki sposób?
Jeszcze do niedawna pierwsze miejsce w wynikach wydajności tego testu piastował układ Apple A9 wykorzystany w najnowszej generacji iPhone’ów 6S notując 132657 punktów. Teraz doszło do pewnego przetasowania. Pod względem ogólnej wydajności lepiej wypada hucznie zapowiadany Qualcomm Snapdragon 820 z wynikiem 136383 punktów. Na trzecim miejscu, bo w wynikiem niewiele gorszym znajduje się najnowszy Exynos 8890 stworzony przez Samsunga – notuje on 129865 punktów. Inaczej ma się sprawa w przypadku testów wydajności GPU: tutaj Adreno 530 z Qualcomma po prostu rozsmarował konkurencję – ma 55098 punktów, na drugim miejscu jest ponownie Apple A9, ale notuje on już „tylko” 39104 punkty. Zaraz za nim występuje oczywiście Exynos.
Inne miejsca nie są już takie stałe. W ogólnej wydajności dobrze wypada Kirin 950, ale pod względem GPU zostaje w tyle – i jest to problem, który trapi układy HiSilicon od dawna znany m.in. posiadaczom smartfonów Huawei i Honor. W topowej dziesiątce znalazło się jeszcze miejsce dla Exynosa 7420, Apple A8, a także kilku Snapdragonów: wydajnych modeli 810 i 808, a także nieco słabszych 652 i 650… słabszych przynajmniej w teorii, bo oba one okazały się wydajniejsze od Snapdragona 808 wyposażonego w cztery rdzenie – przypomnijmy natomiast, że to właśnie ten chip w ubiegłym roku uratował honor firmy Qualcomm po tym, jak model 810 okazał się przenośnym piekarnikiem powodującym spore problemy termiczne.
Lista daje nam pewien pogląd, ale sam test AnTuTu okazuje się nietrafiony – z innych niezależnych źródeł wiadomo już bowiem, że zarówno nowy Snapdragon 820 jak i Exynos 8890 mają problemy z throttlingiem. Żaden z nich nie ma większego problemu z zachowaniem wysokiej wydajności przy pojedynczym przebiegu testu. Co dzieje się wtedy, gdy jakiekolwiek testy syntetyczne powtarzamy? W każdym kolejnym układy takie wypadają już coraz gorzej i gorzej ze względu na zaniżanie taktowania. Problem istnieje i jest poważny: dla mobilnych graczy to istotne, nie uruchamiają oni bowiem wymagających gier na kilkanaście sekund, lecz znacznie dłużej.
Powiązane publikacje

Smartfony iPhone 17 Pro i Pro Max jednak bez antyrefleksyjnej powłoki ekranu. Flagowce Samsunga nadal pozostaną wyjątkowe
22
Premiera smartfona CMF Phone 2 Pro oraz słuchawek CMF Buds 2, Buds 2 Plus i Buds 2a. Opłacalność przede wszystkim
3
OnePlus 13T - premiera wyczekiwanego flagowca. Na pokładzie Snapdragon 8 Elite, 6,3-calowy ekran i bateria 6260 mAh
20
Premiera smartfonów Motorola razr 60 ultra, razr 60, edge 60 pro i edge 60. Ciekawe wykończenie, Android 15 i moto ai na pokładzie
10