Android 15 - co nowego w najświeższej wersji systemu? Omawiamy najważniejsze funkcje krok po kroku
Można odnieść wrażenie, że każda aktualizacja do kolejnej wersji systemu operacyjnego daje w zasadzie nowe życie urządzeniu - między innymi dlatego właśnie tak istotny jest czas wsparcia danego modelu. W końcu świeże oprogramowanie przynosi nie tylko drobne optymalizacje czy nowe ustawienia personalizacji, ale przede wszystkim zupełnie świeże funkcje. Niektóre z nich są ogólnie rzadko używane, natomiast znajdą się i takie, które dla wielu okażą się wręcz niezbędne. Przyjrzymy się zatem, na co mogą liczyć użytkownicy smartfonów z nowiutkim Androidem 15. System ten zawitał już na smartfony Google Pixel, a w kolejnych miesiącach będzie trafiał na urządzenia pozostałych producentów.
Autor: Piotr Piwowarczyk
Na samym początku warto wyjaśnić pewną kwestię. Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że minęły już czasy, w których aktualizacja do kolejnej wersji "Zielonego Robocika" zmieniała smartfona wręcz nie do poznania. Już teraz mogę zdradzić, że na pierwszy rzut oka Android 15 prawie nie różni się od Androida 14. Wielu użytkowników "piętnastki" na pewno spotkało się już z rozczarowaniem, gdy okazało się, że wszystko wygląda tak jak dotychczas. Na szczęście jednak istnieje grupa użytkowników, którzy skorzystają z dobrodziejstw tego oprogramowania. Celem niniejszego poradnika jest sprawić, by do tej kliki należeli również... nasi czytelnicy. Poniżej przedstawimy kilka najważniejszych funkcji nowego systemu i krótkie ich omówienie. Zapewniam Was, że przynajmniej częścią z nich warto się zainteresować!
Android 15 nie różni się znacząco od Androida 14, jednak warto wziąć pod uwagę kilka nowych, przydatnych funkcji. W niniejszym poradniku omawiamy je krok po kroku.
Jak zablokować reklamy w telefonie z Androidem za darmo? Ogranicz reklamy w całym systemie, a nie tylko w przeglądarce
Android 15 zapewne zawitał już na większość smartfonów Google Pixel, aż od 6. generacji do najnowszych "dziewiątek", jednak jeśli nadal nie otrzymaliście stosownego powiadomienia o dostępności aktualizacji, można je niejako wywołać ręcznie poprzez wejście do Ustawień, a następnie menu System, Aktualizacje oprogramowania i Aktualizacja systemu. Nowa wersja Androida waży nieco ponad 1,2 GB, a zatem trzeba przygotować się, że pobieranie i instalacja systemu chwilę potrwa. Jak widać na poniższym zdjęciu, już podstawowy opis zwiastuje nam kilka nowości. Poniżej omówimy je sobie krok po kroku, a także wspomnimy o tych nowinkach, które nie są aż tak chętnie reklamowane, ale dla wielu z Was i tak mogą mieć duże znaczenie. Przejdźmy więc na meritum.
Android 15 - Przestrzeń prywatna
Mogłoby się wydawać, że funkcja o nazwie Przestrzeń prywatna wywoła jedynie uśmiech politowania wśród użytkowników np. smartfonów Samsunga, którzy od lat korzystają z aplikacji Mój Sejf, jednak omawiana nowość prezentuje się nieco inaczej. Pozwala ona ukryć prywatne aplikacje, czyli takie, które nie powinny być widoczne dla innych użytkowników telefonu (np. dzieci), ale nie tylko. Przede wszystkim rozwiązanie to pozwala na zainstalowanie niejako osobnej wersji tego samego programu, co może świetnie sprawdzać się np. w przypadku komunikatorów, z którego korzystamy prywatnie oraz służbowo. W takim układzie domyślnie zainstalowana wersja programu zalogowana jest wyłącznie na prywatnym koncie, natomiast z Przestrzeni prywatnej można korzystać tylko po to, by dostać się na inne konto z pominięciem procesu przełączania kont i zbędnych logowań. Warto jednak pamiętać, że aplikacje powiązane z omawianym narzędziem nie będą wyświetlać powiadomień.
Przestrzeń prywatna domyślnie jest ukryta, a by ją włączyć, należy najpierw przejść przez krótki proces jej konfiguracji, który tak naprawdę ogranicza się jedynie do wyboru blokady (można wybrać ustawiony już sposób odblokowywania całego telefonu). Dopiero wtedy, podczas przeglądania listy aplikacji i zejściu na sam dół ujawni nam się pole "Prywatne" z charakterystyczną ikoną kłódki. Po wejściu możemy dopiero zainstalować "prywatne" wersje aplikacji. Co ciekawe, całą funkcję można tak skonfigurować, że drugi użytkownik telefonu nawet nigdy nie dowie się o istnieniu tej przestrzeni. W ustawieniach można wybrać opcję Ukrywaj przestrzeń prywatną. Dostęp do niej będzie można uzyskać wyłącznie po wpisaniu "przestrzeń prywatna" w pasku wyszukiwania.
Android 15 - Ochrona w razie kradzieży
Inną z ważnych nowości systemu Android 15 jest Ochrona w razie kradzieży. Jej działanie jest jednak dosyć ograniczone i ma działać prawidłowo pod warunkiem, że odblokowany telefon nagle porwany. Funkcja ma działać w oparciu o sztuczną inteligencję, czujniki ruchu w urządzeniu, Wi-Fi i Bluetooth. Jest także opcja włączenia automatycznej ochrony w przypadku, gdy telefon znajduje się w trybie offline (np. gdy złodziej wyłączy dostęp do internetu, by zapobiec śledzeniu). Dzięki funkcji Ochrona w razie kradzieży można mieć zatem nadzieję, że prywatne dane użytkownika pozostaną bezpiecznie, jednak z naturalnych przyczyn rodzi się obawa, czy w razie konieczności urządzenie w ogóle będzie w stanie samoistnie się zablokować. Jak można się domyślić, programiści przewidzieli tutaj konkretny scenariusz do aktywacji funkcji, ale w rzeczywistości kradzież może przecież wyglądać różnie...
Pocieszeniem może być zdalna blokada telefonu, którą można włączyć po aktywacji odpowiedniej funkcji, wpisując swój numer telefonu na stronie android.com/lock. Problem tylko w tym, że urządzenie musi być wtedy nadal połączone z internetem. Inną przydatną funkcją dotyczącą bezpieczeństwa może być Znajdź moje urządzenie, która pozwoli zlokalizować smartfona, a także zdalnie wykasować zawartość urządzenia. Nie jest to rozwiązanie idealne i można odnieść wrażenie, że dobrze przygotowany złodziej będzie w stanie się szybko zabezpieczyć przed wszelkimi próbami ratunku, ale chyba lepiej mieć takie opcje, niż żadne...
Android 15 - Nagrywanie ekranu dla pojedynczej aplikacji
Zdarza Wam się nagrywać obraz smartfona, by np. pokazać komuś, jak włączyć daną funkcję, ale nie chcecie, by przy okazji adresat zobaczył Wasze prywatne dane? Od teraz nie trzeba się już tego obawiać, bowiem smartfony Google Pixel są teraz w stanie nagrywać obraz wyłącznie z jednej aplikacji. Funkcję można wywołać po rozwinięciu paska górnego (z powiadomieniami), a jest ona na tyle łatwa w obsłudze, że chyba każdy poradzi sobie z wybraniem danej aplikacji. Od momentu włączenia nagrywania program skupia się wyłącznie na wybranej aplikacji i nie spuści z niej "oka" aż do momentu zakończenia nagrania. Nawet jeśli w trakcie rejestrowania obrazu zdarzy Wam się odpisać na SMS-a czy sprawdzić maila, w nagraniu będzie można nadal oglądać okno wybranej aplikacji, bez żadnych śladów wykonywania innych operacji w tym czasie.
Android 15 - Nowy panel kontroli głośności
Dotychczasowy sposób zarządzania głośnością dźwięków wydawanych przez urządzenie nie był uznawany za zbyt wygodny, ale na szczęście w Androidzie 15 wygląda to już znacznie lepiej. Po kliknięciu na fizyczny przycisk regulacji głośności i wybraniu trzech kropek w podglądzie aktualnego paska pojawi się teraz przejrzysty panel, w którym bez żadnych problemów dostosować można głośność dla danej akcji. Dotyczy to nie tylko połączeń czy multimediów, ale również powiadomień czy alarmu. Ponadto w tej sekcji możemy łatwo wybrać głośność także dla zewnętrznych, podłączonych urządzeń. Niby drobna zmiana, ale jestem pewien, że dostrzeże ją i doceni większość użytkowników Pixeli.
Android 15 - Wibracje adaptacyjne
Kolejna nowość to Wibracje adaptacyjne. W oparciu o wbudowane czujniki smartfona (w tym mikrofony) urządzenie jest w stanie rozpoznać miejsce, w którym się znajduje. Na podstawie wszystkich zebranych danych algorytmy mogą odpowiednio dostosować moc silniczków haptycznych, by użytkownik nie przegapił przychodzącego powiadomienia. Jeśli zatem smartfon będzie spoczywał na biurku, a wokół panować będzie cisza, wibracje będą ledwo wyczuwalne i na pewno nie wystraszą użytkownika. Można się jednak domyślać, że np. podczas szybkiego chodu po ruchliwych i głośnych ulicach wibracje będą znacznie mocniejsze, dzięki czemu trudno będzie przegapić nadchodzące powiadomienia.
Android 15 - Archiwizowanie nieużywanych aplikacji
Archiwizowanie nieużywanych aplikacji to z kolei świetna opcja dla osób, które mają smartfona ze 128 GB pamięci wewnętrznej i nie chcą zapychać jej do samego końca. Na pewno każdy ma na swoim telefonie aplikacje, które absolutnie nie są przydatne na co dzień, jednak z jakiegoś powodu mogą okazać się niezbędne w przyszłości. Całkowite odinstalowanie jest dosyć bezwzględnym rozwiązaniem, bo wtedy trzeba pogodzić również z utratą danych tej aplikacji. Dobrym pomysłem może więc okazać się archiwizacja, w ramach której urządzenie usunie jej oprogramowanie, uprawnienia i pliki tymczasowe, lecz przy tym zatrzyma powiadomienia, a także zachowa jej ikonę i dane. W ten sposób można zaoszczędzić naprawdę sporo miejsca - w przypadku niektórych gier mowa nawet o grubych gigabajtach. Trzeba tylko liczyć się z tym, że w razie chęci przywrócenia programu konieczny jest dostęp do internetu. Należy wtedy poświęcić chwilę na ponownie pobranie niezbędnych plików.
Android 15 - Podsumowanie
System Android na smartfonach Google Pixel może sprawiać wrażenie nieco okrojonego. W końcu niektóre z omawianych funkcji są już dostępne na innych smartfonach. Część wchodzi w skład nakładki od producenta, natomiast np. Ochrona w razie kradzieży jest już dostępna również na niektórych smartfonach ze starszym Androidem (trafiła np. do wybranych modeli Samsung Galaxy). Poza tym rozczarowywać może fakt, że gdyby nie wspomniane narzędzia, niektórzy w ogóle mogliby nie rozpoznać "piętnastki" na swoim urządzeniu. Mimo wszystko nowa wersja Androida stanowi pewien krok do przodu, a niektóre rozwiązania z całą pewnością spodobają się wielu użytkownikom. Szkoda tylko, że niektórzy zapoznają się z nimi tak późno - system Android 15 masowo pojawi się na innych urządzeniach zapewne dopiero po Nowym Roku. Wydaje się jednak, że warto czekać - w końcu każdy producent na pewno doda też coś od siebie do zaprojektowanej przez siebie nakładki.