Android 10: system z 2019 roku obecny na 26,5% urządzeń mobilnych. Android 11 powoli go dogania
Swojego czasu Google udostępniało comiesięczne statystyki przyjęcia poszczególnych wersji systemu Android. W 2018 roku firma zaprzestała raportowania wyników, ale w dalszym ciągu można znaleźć rzeczone dane w Android Studio. Oczywiście, w ograniczonym zakresie. Niemniej, najnowsze informacje dają nam całkiem dobry pogląd na popularność Androida 11, Androida 10 oraz wcześniejszych edycji zielonego robota. Zabrakło tu jedynie Androida 12, ale przypominam, że finalny system został oficjalnie udostępniony jedynie na wybrane modele smartfonów. Bez zbędnego przedłużania, sprawdźmy, jak przedstawia się rozkład wykorzystania wersji tytułowego, mobilnego systemu operacyjnego dla smartfonów i tabletów.
Android 12 jest z nami dopiero od miesiąca. Sprawdźmy, jakim przyjęciem cieszą się system Android 11, Android 10 i wcześniejsze edycje OS-u.
Test realme GT Neo 2 5G – Średniopółkowy smartfon z SoC SD870 i autorskim chłodzeniem to strzał w dziesiątkę
Aktualnie najpopularniejszą względem wykorzystania w urządzeniach wersją mobilnego systemu Google’a jest Android 10 z wynikiem 26,5%. Android 11 pracuje już na 24,2% sprzętu dostępnego na rynku, a co za tym idzie – stosunkowo nowy wariant powoli zbliża się do swojego poprzednika. Wspólnie mówimy więc o ponad 50% przyjęcia. Niemniej i tak najlepszy wynik dotyczy systemu sprzed dwóch lat, co nie jest szczególnie pozytywną informacją. Trzeba jednak brać pod uwagę to, że w statystykach ujmuje się nie tylko urządzenia flagowe czy reprezentantów średniej półki cenowej, czyli modeli o relatywnie dobrym wsparciu w zakresie aktualizacji oprogramowania. W przypadku budżetowców rzadko kiedy możemy liczyć na jakikolwiek update.
Test Redmi 10 – Niedrogi smartfon popularnej submarki Xiaomi z wydajnym akumulatorem i głośnikami stereo
Android 12 zadebiutował 19 października, czyli nieco ponad miesiąc temu i brak jego obecności w zestawieniu nie powinien nikogo zaskakiwać. Wróćmy do danych. Trzecie miejsce pod kątem wykorzystania na smartfonach ma Android 9 z wynikiem 18,2%. Dalej mamy już Android Oreo (13,7%), Nougat (6,3%), Marshmallow (5,1%) oraz Lollipop (3,9%). KitKat i Jelly Bean oscylują wokół 1%, dlatego też zdecydowałem się je pominąć. Fragmentacja systemu to coś, z czym Android boryka się od lat i choć wiele w tej materii zmieniło się na lepsze, przed producentami jest jeszcze długa droga.
Powiązane publikacje

Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
22
Microsoft Recall oraz Click to Do trafiły do zapoznawczej aktualizacji Windowsa 11 dla komputerów Copilot+ AI
17
Dystrybucja OpenMandriva Lx 6.0 Rock już dostępna. Stabilna odsłona z KDE Plasma 6, która oferuje jądro Linux 6.15
28
Windows 11 - kwietniowe aktualizacje systemu i zabezpieczeń powodują błędy BSOD, a także problemy z logowaniem
78