Analitycy: Intel zacznie produkować układy GPU dla NVIDII
Czyżby NVIDIA planowała powoli rezygnację z usług swojego wieloletniego partnera, czyli firmy TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company)? Ostatnio pojawiły się w sieci ciekawe informacje dotyczące współpracy twórcy serii kart graficznych GeForce GTX z koreańskim Samsungiem - korporacje pozostające w sporze patentowym podpisały ponoć umowę na produkcję przyszłych układów, a może tutaj chodzić przede wszystkim o mobilne jednostki Tegra. TSMC jest obecnie kluczowym partnerem NVIDII, który jest w stanie produkować procesory wysokiej wydajności dla zastosowań takich jak karty graficzne lub układy dla notebooków. Samsung specjalizuje się w wytwarzaniu jednostek o niskim poborze energii, więc na razie trudno mówić o ewentualnym "wygryzieniu" tajwańskiego konkurenta z biznesu jeśli chodzi o produkcję układów graficznych znanych m.in. z desktopów.
Współpraca NVIDII z Intelem może być formą nacisku na TSMC.
Już niedługo NVIDIA może pozyskać jeszcze jednego partnera posiadającego spore doświadczenie w wytwarzaniu chipów dla wielu segmentów - mowa tutaj oczywiście o Intelu, czyli największym producencie procesorów na świecie. Nie jest tajemnicą, że fabryki "niebieskich" są powoli udostępniane dla różnych korporacji, które nie posiadają własnych linii produkcyjnych. Według analityków, NVIDIA podpisze odpowiednią umowę z Intelem, jednak nie nastąpi to prędko. Poczynania "zielonych" mają oczywiście na celu zwiększenie opłacalności poprzez zmuszenie partnerów (m.in. TSMC) do obniżenia kosztów związanych z produkcją wybranych układów GPU.
Co jest jednak ważne, współpraca Intela i NVIDII nie będzie opłacalna przy obecnych stawkach tego pierwszego - jeśli NVIDIA nie wykorzysta unikalnych możliwości produkcyjnych swojego partnera, to przeniesienie produkcji będzie bezsensowne. Zauważamy coraz większy nacisk na TSMC, który może spowodować przyspieszenie opracowywania kolejnych procesów technologicznych... oraz polepszenie warunków współpracy dla odbiorców takich jak chociażby NVIDIA.
Źródło: KitGuru