AMD zwiększa swoje udziały na rynku kart graficznych
W ostatnich latach mocno było widać dominację NVIDII na rynku kart graficznych. Najbardziej bolesny dla firmy AMD był trzeci kwartał 2015 roku, kiedy to korporacja z Santa Clara zagarnęła prawie 81% udziałów na tym rynku. W ostatnich miesiącach jednak byliśmy świadkami premiery dwóch różnych architektur - Pascal od NVIDII oraz Polaris od AMD. Przez dłuższy czas obie firmy nie konkurowały ze sobą, ponieważ jedni zwrócili się w stronę high-endowych produktów, a drudzy w stronę low oraz mid-endowych kart graficznych. Gdy już nastąpiła ostra rywalizacja w niższych oraz średnich półkach cenowych okazało się, że w wielu grach układy AMD Radeon radzą sobie lepiej od konkurencyjnych kart NVIDII. Czy takie rezultaty wpłynęły w istotny sposób na podzielenie udziałów rynku GPU? Okazuje się, że tak i coraz lepiej na tym polu zaczyna radzić sobie AMD.
Choć nadal pomiędzy AMD a NVIDIĄ widać sporą różnicę w udziałach na rynku, to trudno nie zauważyć, że w porównaniu z rokiem ubiegłym sytuacja AMD uległa poprawie.
W trzecim kwartale 2015 roku, udziały firm NVIDIA oraz AMD na rynku kart graficznych wyglądała następująco: 81% udziałów należało do firmy z Santa Clara, natomiast tylko 19% posiadało AMD. Wydawało się, że sytuacja będzie się nadal pogarszać dla tej drugiej, tak się jednak nie stało. Wręcz przeciwnie, ponieważ premiera nowej architektury Polaris sprawiła, że AMD nieco odbiło się od dna. W ciągu ostatnich 12 miesięcy udziały firmy z Sunnyvale wzrosły do poziomu 29%. W przypadku NVIDII oczywiście nastąpił spadek - do 71%. Nadal jest to bardzo duża różnica na korzyść zielonych, nie można jednak ukrywać, że architektura Polaris może być swoistym nowym początkiem dla AMD. Jeśli architektura Vega będzie bardziej dopracowana i na tyle wydajna, aby bez problemu konkurować z topowymi produktami NVIDII, wówczas sytuacja powinna odwrócić się jeszcze bardziej na korzyść czerwonych, co dla klientów jest bardzo pożądane. Trzeba natomiast jeszcze wziąć pod uwagę, że informacje umieszczone na wykresie, nie zawierają w sobie danych dotyczących sprzedaży kart GeForce GTX 1050 oraz GeForce GTX 1050 Ti. Po ich opublikowaniu sytuacja może się jeszcze zmienić na ewentualną korzyść firmy z Santa Clara.
W średnim segmencie mamy aktualnie bardzo ciekawą sytuację. Coraz więcej gier wykazuje wyższą wydajność układu AMD Radeon RX 480 w porównaniu do karty NVIDIA GeForce GTX 1060. Cały czas depcze im po piętach Radeon RX 470, który w stosunku do możliwości został bardzo dobrze wyceniony. Wyraźnie widać tutaj zaciętą walkę obu firm, natomiast pewną stagnację jeszcze widać na tym rynku high-endowych kart graficznych. Jeśli architektura Vega będzie udana, wówczas powinniśmy spodziewać się w końcu walki na tym najwyższym polu. Portal JonPeddie, który jest źródłem powyższych danych opublikował również ciekawy wykres, który porównuje sprzedaż gotowych zestawów komputerowych do osobnych podzespołów, w tym kart graficznych. Jak widać poniżej, sprzedaż dedykowanych układów graficznych zaczęła rosnąć mniej więcej w tym samym momencie, w którym nastąpił ponowny spadek sprzedaży gotowych komputerów.
Powiązane publikacje

Karty graficzne GeForce RTX 5060 Ti oraz Radeon RX 9060 XT w wersjach 16 GB VRAM sprzedają się o wiele lepiej niż warianty 8 GB
107
ONE-NETBOOK OneXGPU Lite to nowa stacja eGPU z interfejsem Thunderbolt 5 i układem AMD Radeon RX 7600M XT
0
Karty graficzne NVIDIA GeForce GTX 900 Maxwell, GeForce GTX 1000 Pascal oraz TITAN V z powolnym wygaszaniem wsparcia
75
MSI GeForce RTX 5050 Ventus i Shadow to nowe autorskie modele kart graficznych dla mało wymagających użytkowników
43