AMD ZEN będą oferowały lepsze zabezpieczenia niż Intel
Wiele osób ma nadzieję, że architektura ZEN wreszcie pozwoli AMD na podjęcie godnej rywalizacji z Intelem na rynku procesorów. Ma w tym pomóc głównie wysoka wydajność nowych układów, ale jak się okazuje, Czerwoni mają jeszcze kilka asów w rękawie. Jednym z nich są rozbudowane funkcje dotyczące bezpieczeństwa. Odpowiadać ma za nie dodatkowy układ wykonany w oparciu o architekturę ARM, AMD Secure Processor, w który wyposażone mają być procesory ZEN. Skorzystają z niego głównie użytkownicy serwerowi, którym ma za zagwarantować bezpieczeństwo na poziomie nieosiągalnym dla konkurencji. Czy dzięki temu AMD ma szansę wygrać w tym niezwykle lukratywnym segmencie rynku, na którym obecnie rządzą Niebiescy?
Dzięki zabezpieczeniom wbudowanym w procesory AMD ZEN ich posiadacze będą mogli czuć się spokojni, że do przechowywanych danych nie dostanie się nie tylko jakikolwiek żaden podmiot trzeci, ale nawet sam właściciel serwera nie będzie w stanie ich odszyfrować.
AMD Secure Processor będzie wspomagał bezpieczeństwo głównie za pomocą dwóch funkcji: SME (Secure Memory Encryption) oraz SEV (Secure Encrypted Virtualization). Pierwsza funkcja pozwoli na szyfrowanie zawartości pamięci operacyjnej. Dotychczas był to jedyny etap, podczas którego dane koniecznie musiały być odkodowane. Nie stanowiło to może gigantycznego zagrożenia dla ich bezpieczeństwa, jednak ryzyko takie nadal występowało. Dzięki SME można je ostatecznie wykluczyć. Wpływ zastosowanego mechanizmu szyfrowania na wydajność komputera ma być bardzo niewielki. Druga zaimplementowana technologia, czyli SEV, ma z kolei zastosowanie w procesach wirtualizacji. Polega ona na skutecznym odizolowaniu zasobów dostępnych dla hipernadzorcy oraz pozostałych procesów za pomocą szyfrowania. Pozwala to zabezpieczyć dane przechowywane na wirtualnej maszynie przed dostępem za pomocą nadrzędnego procesu.
AMD Zen - prezentacja w styczniu na targach CES 2017
Opisywane rozwiązania zastosowanie znajdą głównie w zastosowaniach serwerowych, a zwłaszcza wśród dostawców wszelkiego rodzaju usług w chmurze. Dzięki zabezpieczeniom wbudowanym w procesory AMD ZEN ich klienci będą mogli czuć się spokojni, że do przechowywanych danych nie dostanie się nie tylko żaden podmiot trzeci, ale nawet sam właściciel serwera nie będzie w stanie ich odszyfrować. W segmencie biznesowym jest to niewątpliwy atut, a przyjęte rozwiązania rzeczywiście mogą zagwarantować AMD istotną przewagę nad konkurencją. Oczywiście to wszystko pod warunkiem, że nowe procesory Czerwonych nie zawiodą również pod kątem wydajności oraz opłacalności. W innym bowiem wypadku same narzędzia kryptograficzne raczej nie wystarczą by zagwarantować im sukces.