AMD sporo zarobiło w 2018 roku. Firma inwestuje teraz w badania
W obozie czerwonych radość. Firmie nie dość, że udało się uniknąć kłopotów w jakie wpadł Intel i NVIDIA, to jeszcze zebrano siły na tegoroczną, wielce obiecującą ofensywę. Sukces firmy został osiągnięty przede wszystkim dzięki jednostkom z rodziny Zen, które pozwoliły firmie odzyskać część udziałów na rynku procesorów. Widać jednak, że strzelające korki szampanów nie przysłaniają kierownictwu tego co najważniejsze - przyszłości. Choć firma cieszy się z rekordowych zysków, a jej strategia zaczyna przynosić profity, to AMD zdaje sobie sprawę, że jeśli chce utrzymać trend wzrostowy w przychodach oraz podbić serca i kieszenie fanów, musi cały czas skupiać się na tym co dopiero ma nadejść.
Ponad dwukrotnie zwiększyliśmy liczbę dostarczanych przez nas procesorów i osiągnęliśmy rekordowe przychody ze sprzedaży GPU do centrów przetwarzania danych
Zeszłoroczne wyniki wydają się faktycznie rewelacyjne. Całkowite roczne przychody AMD w 2018 roku wyniosły 6,475 miliarda USD, co stanowi wzrost o 23 procent rok do roku. Ale to nie jest jeszcze najważniejsza wiadomość, zwłaszcza dla inwestorów. Wyniki AMD w 2018 roku zapewniły najwyższą rentowność spółki od 2011 roku. Towarzyszyło temu znaczne zmniejszenie zadłużenia spółki. Z pozostałych wyników warto wspomnieć dochód operacyjny w wysokości 451 milionów USD i dochód netto w wysokości 337 milionów USD. Wydaje się, że priorytetem firmy AMD jest zagwarantowanie, że architektura Zen nie jest jednorazowym sukcesem. Oznacza to, że zyski muszą zostać przeznaczone, przynajmniej częściowo, w ciągłe badania i rozwój. I widać to w wydatkach firmy. W 2018 roku budżet na badania i rozwój AMD wzrósł o prawie 20 procent, zwiększając roczne wydatki z 1, 19 mld dolarów do 1,44 mld dolarów.
AMD dołącza do 100 najbogatszych firm notowanych na NASDAQ
W czwartym kwartale segment Computing and Graphics (CPU i GPU) był głównym czynnikiem, który pomógł odrodzić się AMD, a przychody w tym segmencie wzrosły o 8,6 procenta do 986 milionów USD. Co ważniejsze, przychody operacyjne segmentu wzrosły o 248 procent do 115 milionów USD. "W 2018 roku zrealizowaliśmy drugi rok z rzędu znaczący wzrost przychodów, wzrost udziału w rynku, zwiększenie marży brutto i poprawę rentowności. Co ważne, ponad dwukrotnie zwiększyliśmy liczbę dostarczanych przez nas procesorów i osiągnęliśmy rekordowe przychody ze sprzedaży GPU do centrów przetwarzania danych"- powiedziała dr Lisa Su, prezes i dyrektor generalny AMD. "Rok 2019 jest kolejnym ekscytującym okresem. Napędzać go będzie wprowadzenie naszej najszerszej i najbardziej konkurencyjnej oferty produktowej w historii AMD - naszej następnej generacji 7 nm produktów Ryzen, Radeon i EPYC".
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4