AMD Ryzen 7 5700G - wyniki wydajności oraz specyfikacja finalnej próbki APU trafiły do sieci. Premiera nowej generacji coraz bliżej
Od kilku tygodni przyglądamy się kolejnym doniesieniom na temat procesorów AMD Ryzen 5000G z rodziny APU Cezanne. Dotychczas pojawiły się wyłącznie jednostki przeznaczone dla laptopów, w końcu jednak zbliża się debiut także desktopowych procesorów. Kilkanaście dni temu pojawiła się częściowa specyfikacja jednostek AMD Ryzen 3 5300G, Ryzen 5 5600G oraz Ryzen 7 5700G. Spodziewamy się przede wszystkim wyższej wydajności rdzeni Zen 3, z kolei rzeczywista wydajność układu graficznego Vega jest w dużej mierze uzależniona od taktowania i timingów pamięci RAM. Tymczasem w sieci pojawiły się zdjęcia finalnej próbki procesora AMD Ryzen 7 5700G wraz z kolejnymi testami wydajności. Nowe informacje ujawniają także końcową specyfikację zintegrowanego układu graficznego.
W sieci pojawiło się zdjęcie finalnej próbki procesora APU AMD Ryzen 7 5700G. Poznaliśmy także specyfikację układu graficznego Vega 8 i co ciekawe, będzie ona nieco słabsza w porównaniu do Ryzena 7 4700G.
Poniżej znajduje się fotografia przedstawiająca finalną próbkę procesora AMD Ryzen 7 5700G o oznaczeniu 100-000000263. Jednostkę wyposażono w osiem rdzeni z obsługą do szesnastu wątków. Bazowy zegar wynosi 3,8 GHz z możliwością zwiększenia w trybie Turbo do maksymalnie 4,6 GHz. Procesor oczywiście posiada odblokowany mnożnik, co pozwoli na dalsze podkręcanie procesora. Z zrzutu oprogramowania GPU-Z mamy już pewność, że APU zostanie także wyposażone w zintegrowany układ graficzny Radeon Vega 8. Co ciekawe, zegar rdzenia wynosi 2000 MHz, a więc o 100 MHz mniej w porównaniu do AMD Ryzen 7 4700G oraz mobilnych jednostek Cezanne. W przeciwieństwie do laptopowych układów APU, tutaj możemy jednak zwiększyć wydajność iGPU dzięki wyżej taktowanym pamięciom RAM. Cały układ Ryzen 7 5700G będzie miał współczynnik TDP na poziomie 65 W.
Finalna próbka AMD Ryzen 7 5700G uzyskała także nieco wyższe wyniki wydajności w programie CPU-Z. W teście jednowątkowym rezultat to 631 punktu. We wcześniejszych pomiarach, próbka inżynieryjna uzyskała 613 punktów, różnica na korzyść finalnej wersji wynosi zatem dodatkowe 7% w kontekście wydajności jednowątkowej. Podobna różnica wynosi w przypadku wydajności wielowątkowej. Na chińskiej stronie ChipHell pojawiły się także pierwsze pomiary OC. Napięcie procesora udało się ustabilizować do poziomu 1,365 V, uzyskując taktowanie 4,65 GHz. Temperatury w obciążeniowym teście AIDA64 wynosiły 75 stopni (czas wygrzewania 15 minut). Wyższe napięcie powodowało niestabilną pracę APU pod obciążeniem. Niestety nadal nie wiemy, kiedy AMD zamierza zaprezentować desktopowe procesory Cezanne ani czy będą one dostępne w sprzedaży detalicznej, czy też zostaną zarezerwowane dla OEM.
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
91
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7