AMD Radeon VII - karty graficzne wydano bez obsługi UEFI
Od debiutu kart graficznych Radeon VII nie minął jeszcze nawet tydzień, a wokół tego modelu kręci się już pierwsze zamieszanie. Wygląda na to, że na etapie kontroli jakości, w AMD pominięto pewien dość istotny szczegół. Przez to wiele lub wręcz wszystkie osoby, które do tej pory kupiły karty Radeon VII, nabyły je bez obsługi... UEFI. Brak kompatybilności z tym rozwiązaniem w 2019 roku jest zaskakujący. Okazuje się, że Radeony VII bez obsługi EUFI po zamontowaniu w komputerze wymuszają na płytach głównych zastosowanie modułu CSM (Compatibility Support Module), a więc elementu oprogramowania bazowego koniecznego do uruchomienia sprzętu, gdy w konfiguracji znajduje się niezgodne z UEFI urządzenie. Normalnie za takie dziś uznalibyśmy np. jakąś starą kartę graficzną, dysk twardy, czy karę sieciową. Radeon VII to zdecydowanie nie jest stary produkt, ale jako taki musi być jednak traktowany z poziomu płyty głównej.
AMD zapowiadało karty Radeon VII jako nowa konkurencja dla kart NVIDII. BIOS-y płyt głównych traktują je jak... starocie.
Pierwsze doniesienia świeżo upieczonych nabywców kart graficznych Radeon VII potwierdziła ekipa TechPowerUp, która BIOS karty referencyjnej przejrzała w edytorze heksadecymalnym. Ku ich zaskoczeniu okazało się, że BIOS Radeona VII faktycznie nie zawiera śladów obsługi UEFI, a w tym najbardziej podstawowego sterownika GOP (Graphics Output Protocol). Przez to właśnie płyta główna musi traktować Radeona VII jak sprzęt przestarzały. Nie byłoby może w tym niczego nadzwyczajnego, ale sęk w tym, że brak obsługi UEFI sprawia, że chociażby system Windows 8, 8.1 czy 10 nie może korzystać z funkcji Secure Boot. Secure Boot to rozwiązanie mające na celu ochronę przez złośliwym kodem, który bez niego mógłby być aplikowany w trakcie uruchamiania systemu. Warto tutaj zauważyć, że komputery i urządzenia oznaczone jako "Windows 10 Compatible" muszą zapewniać obsługę techniki Secure Boot. Brak obsługi UEFI, a więc i Secure Boot, wyklucza karty graficzne Radeon VII, a także gotowe komputery na nich oparte, z grupy takiego sprzętu.
AMD Radeon VII vs NVIDIA GeForce RTX 2080 - Test kart graficznych
Czy sprawa jest zakończona? Na szczęście nie, bo obsługę UEFI można dodać. Firma ASRock jako pierwsza udostępniła dla swoich kart Radeon VII Phantom Gaming aktualizacje BIOS-ów, w których wypełniono poważną lukę. Ważne jest tu to, że jak dotąd wszystkie karty Radeon VII bazują na tym samym projekcie referencyjnym, a więc BIOS firmy ASRock można zaaplikować każdej innej karcie Radeon VII. W BIOS-ie firmy ASRock mamy obsługę UEFI, wraz ze sterownikiem GOP. Niewykluczone, że już niebawem także inni AIB wydadzą aktualizacje BIOS-ów swoich kart graficznych Radeon VII. Problem polega na tym, że aktualizowanie BIOS-u karty graficznej nie jest tak proste, jak to ma miejsce w przypadku płyt głównych. AMD chcąc zmyć z siebie plamę, bo pominięcie tak podstawowej rzeczy trudno zignorować i nazwać inaczej, być może powinno dla wszystkich posiadaczy kart Radeon VII przygotować własny program aktualizujący BIOS-y z poziomu systemu Windows. Warto przypomnieć, że tak właśnie postąpiła w ubiegłym roku NVIDIA, gdy okazało się, że karty z procesorami opartymi na architekturze Pascal mają problemy z monitorami korzystającymi z interfejsu DisplayPort 1.3 i 1.4. Firma AMD na szczęście już zadeklarowała, że taki program aktualizujący udostępni na stronie internetowej.
Powiązane publikacje

Handel nieoficjalnymi kartami graficznymi NVIDII przybrał na sile. Producent stara się ukrócić cały proceder
29
3DMark wzbogacił się o test wydajności z wykorzystaniem techniki AMD FSR 2
18
NVIDIA GeForce RTX 4070 - pojawiły się wiarygodne informacje na temat cen. Będzie taniej niż przewidywano, ale wciąż drogo
68
Cyberpunk 2077 z Path Tracingiem ma działać dobrze na wszystkich kartach graficznych NVIDIA GeForce RTX 4000
65