AMD Radeon RX Vega będzie wykorzystywać obliczenia FP16
Raptem kilka dni temu jeden z czytelników w komentarzach pod pojedynkiem Xiaomi Mi 6 z laptopem śmiał się, że z powodu zastoju na rynku niedługo często stosowana w urządzeniach mobilnych precyzja FP16 zawita do pecetowych układów graficznych. Jak się okazuje, żart może stać się rzeczywistością znacznie szybciej niż można by było przypuszczać. Wszystko za sprawą kart graficznych opartych o architekturę Vega oraz oferowanej przez nich funkcji Rapid Packed Math, która ma znacząco poprawić wydajność w określonych zastosowaniach. Już niedługo będziemy mieli szansę zobaczyć jak spisuje się ona w praktyce, bowiem zapowiedziano pierwsze tytuły, które mają z niej korzystać.
AMD chwali się, że dzięki technologii Rapid Packed Math udało się w nowym benchmarku od Futuremark uzyskać przyrost wydajności rzędu ok. 12%.
Radeon RX Vega - premiera, specyfikacja, ceny, dostępność
Wspomniana funkcja Rapid Packed Math pozwala na wykonywanie części obliczeń przez układ graficzny z wykorzystaniem precyzji FP16 zamiast standardowych FP32. Korzyść z tego rozwiązania jest taka, że karta graficzna graficzna wspomnianych obliczeń będzie mogła wykonać w tym samym czasie dwukrotnie więcej przy zachowaniu tej samej mocy obliczeniowej, przynajmniej w teorii. Niestety jest także wada - uzyskane w ten sposób wyniki będą mniej dokładne. To ostatnie sprawia, że do części zastosowań nadal stosowana musi być precyzja FP32 i w praktyce nie ma co liczyć na dwukrotny zysk wydajności.
ASUS prezentuje cztery autorskie modele Radeon RX Vega
Na razie zapowiedziano dwa tytuły, w których nowa technologia AMD znajdzie zastosowanie: Far Cry 5 oraz Wolfenstein II: The New Colossus. Dopiero po ich premierze będziemy wiedzieć jak w praktyce zastosowanie precyzji FP16 przełoży się na wydajność w grach. AMD nie byłoby jednak sobą, gdyby już nie podzieliło się z nami pierwszymi wynikami. Te uzyskane zostały w nowym benchmarku Serra od Futuremark, który wykorzystuje technologię Rapid Packed Math i już niedługo trafi do pakietu 3DMark. Dzięki nowej funkcji na komputerze wyposażonym w procesor AMD Ryzen 7 1800X, 16 GB DDR4 taktowanych na 2666 MHz oraz kartę graficzną AMD Radeon RX Vega 64 zaobserwowano skok wydajności z 44 do 50 FPS, czyli o ok. 12%. Biorąc pod uwagę, że jest to prawdopodobnie ten bardziej pozytywny scenariusz, nie należy raczej spodziewać się gigantycznego wzrostu płynności w innych zastosowaniach.
AMD Capsaicin & Cream - Radeon RX Vega już oficjalnie
Powiązane publikacje

Intel potwierdza problemy z wydajnością kart Arc. Starsze procesory mogą ograniczać ich potencjał przez zbyt duże obciążenie CPU
85
JEDEC ogłasza specyfikację kości pamięci HBM4, które zaoferują dwukrotnie wyższą przepustowość dla akceleratorów AI
18
NVIDIA udostępniła zaawansowane demo technologiczne Zorah, wykorzystujące renderowanie neuronowe i silnik Unreal Engine
69
NVIDIA GeForce RTX 5060 Laptop GPU - Poznaliśmy specyfikację mobilnego układu graficznego Blackwell
30