AMD ominie 20 nm, 16 nm układy graficzne Radeon w 2016 roku
Na nowe karty graficzne od AMD czekamy już wiele miesięcy - firma nie spieszy się z wprowadzaniem serii Radeon 300, a konkurencja ma ułatwione zadanie w najwyższym segmencie, gdzie entuzjaści mają do wyboru kilka modeli cechujących się wyższą wydajnością od topowego Radeona R9 290X. Wiele wskazuje na to, że "czerwoni" zaprezentują nowe akceleratory korzystające z rdzeni Fiji jeszcze w czerwcu. Ale czy prezentacja będzie równała się ich wprowadzeniu do sprzedaży? Tutaj zdania są podzielone. Zagraniczne źródła donoszą, że modele korzystające z pamięci HBM (R9 390X, R9 390 i R9 395X2) będą słabo dostępne ze względu na słaby uzysk wspomnianych modułów w fabrykach SK Hynix. Warto wspomnieć, że na razie tylko ten producent ma możliwość wytwarzania kości tego rodzaju, więc AMD jest w pełni zależne od swojego partnera.
28-nanometrowy proces technologiczny wykorzystany do granic możliwości.
Nie musimy już chyba wspominać, że wszystkie rdzenie będą produkowane w 28-nanometrowym procesie technologicznym - dawno temu pojawiały się przecieki mówiące o produkcji nowych GPU w 20-nanometrowej litografii, jednak z biegiem czasu takie rozwiązanie wydawało się coraz bardziej nieprawdopodobne. Rzeczywiście, TSMC nie jest skore do wytwarzania wydajnych układów we wspomnianym procesie technologicznym, więc AMD miało do wyboru pozostanie przy 28 nanometrach lub oczekiwanie na 16 nanometrów.
Doczekaliśmy się kolejnego potwierdzenia wcześniejszych doniesień - producent kart graficznych Radeon całkowicie zrezygnuje z korzystania z 20-nanometrowej litografii i wprowadzi 16-nanometrowe układy graficzne w serii Radeon 400. Jej premiera ma odbyć się w 2016 roku, a jako że mówimy o okresie dwunastu miesięcy... trudno na razie przewidzieć nawet kwartał. Wiele źródeł wskazuje na rozpoczęcie produkcji 16-nanometrowych lub 14-nanometrowych układów graficznych NVIDIA GeForce GTX w czwartym kwartale tego roku.
PS. W przypadku zmiany dostawcy układów graficznych na GlobalFoundries, będziemy mogli mówić o 14-nanometrowych układach GPU.
Źródło: TechPowerUp
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
23
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4