AMD obniży cenę Radeona RX 470 na premierę GeForce GTX 1050 Ti
Zbliżająca się premiera GeForce'a GTX 1050 Ti jest mocnym atakiem wymierzonym w średnią półkę cenową kart graficznych. Zieloni mają okazję idealnie wstrzelić się pomiędzy świeże Radeony RX 460 i RX 470, a przy okazji odesłać na emeryturę w gruncie rzeczy średnio udanego GTX-a 960 z rodziny Maxwell. W każdym razie spodziewamy się dobrze wycenionego, stosunkowo wydajnego i energooszczędnego układu. Wiele wskazuje na to, że podobne przewidywania mają włodarze AMD, którzy już kombinują, co zrobić, by nowy Pascal nie był wcale tak atrakcyjną propozycją. Cóż, pomysł okazuje się nadzwyczajnie prosty - wystarczy mała obniżka ceny. Ta ma dotyczyć chyba najbardziej udanego Polarisa, czyli Radeona RX 470, który wyceniany teraz będzie od 169 dolarów.
Dobra pozycja Radeona RX 470 mogłaby ulec zmianie po premierze GTX 1050 Ti, dlatego Czerwoni planują już odpowiedź w postaci delikatnej obniżki ceny.
Radeon RX 470 swój podbój rynku rozpoczął od sugerowanej ceny 179 dolarów. W chwili obecnej jest bardzo dobrą propozycją i dzielnie konkuruje na rynku z GTX-em 1060 w wersji 3 GB VRAM. Jego niezła pozycja może jednak ulec zmianie tuż po premierze GTX-a 1050 Ti, dlatego Czerwoni planują wczesną odpowiedź w postaci delikatnej obniżki ceny. Według tego scenariusza, konsumenci będą mieć wtedy do wyboru tańszego, "małego" Pascala w cenie zapewne 149 dolarów oraz ok. 20 dolarów droższego i aż 30% wydajniejszego Radeona (spekuluje się, że tyle właśnie wyniesie ta różnica), w dodatku posiadającego status VR Ready. Liczymy, że obniżka dojdzie do skutku i w średnim segmencie cenowym dojdzie do realnej konkurencji, z korzyścią oczywiście dla kupującego.
Test AMD Radeon RX 470 Polaris - Trochę słabszy Radeon RX 480
Nowe informacje o NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti - wyniki i premiera
Przypomnijmy, że debiut GeForce'a GTX 1050 Ti (być może wraz z wersją bez dopisku "Ti") powinien odbyć się 25 października. Na jej pokładzie ma znaleźć się rdzeń Pascal GP107 z 768 rdzeniami CUDA, 48 jednostkami teksturującymi i 32 renderującymi. Pracował on będzie z częstotliwością do 1392 MHz. Jeśli chodzi o pamięć, mamy otrzymać jej w ilości 4 GB typu GDDR5 na magistrali 128-bit. Karta ma cechować się współczynnikiem TDP na poziomie 75 W, a to oznacza, że nie będzie potrzebne podpięcie jakichkolwiek kabli zasilających - przynajmniej w wersji referencyjnej, jeśli taka w ogóle powstanie. Układ ten powinien zaoferować wydajność nieznacznie wyższą od GTX-a 960. Jeśli potwierdzą się wszystkie powyższe informacje, GTX 1050 Ti wcale nie będzie miał tak łatwo na rynku...