AMD nie przeszkadza, że Radeony są wykorzystywane do kopania Ethereum. Nie będzie limitu jak w GeForce RTX 3060
Boom na kopanie kryptowalut trwa w najlepsze. Karty graficzne Radeon RX 6000 i GeForce RTX 3000 potrafią znikać z magazynów, zanim zdążą się pojawić w ogóle w sklepach, przez co cierpią gracze, którzy nie w stanie kupić upragnionego GPU. Nawet jeśli udaje się kupić, to trzeba często znacznie przepłacać (coraz więcej z każdym miesiącem…). Na horyzoncie nie widać szans na poprawę dostępności, ale najwidoczniej nie wszystkim producentem przeszkadza to, że karty graficzne wykorzystywane są nie do gier, lecz do kopania kryptowaluty Ethereum (ETH). Niedawno ZOTAC i MSI reklamowały swoje produkty (odpowiednio GPU i gamingowego laptopa) hasłami kuszącymi „górników”, a teraz wypowiedział się przedstawiciel AMD.
AMD nie ma problemu z tym, że karty graficzne Radeon trafiają do „górników” i są wykorzystywane do kopania kryptowaluty Ethereum. Czerwoni nie zamierzają wprowadzać żadnej blokady wzorem firmy NVIDIA, która nałożyła limit wydajności w GeForce RTX 3060 i zamierza tak robić w kolejnych modelach z serii RTX 3000.
Test kart graficznych AMD Radeon RX 6700 XT vs NVIDIA GeForce RTX 3070. Porównanie średniego BIG NAVI i Ampere. Który szybszy?
Nish Neelalojanan, menadżer produkcji w koncernie AMD, zdradził w oficjalnym oświadczeniu (via PC Gamer), że Czerwoni nie zamierzają wprowadzić w Radeonach RX 6000 blokady ograniczającej wydajność w kopaniu kryptowaluty Ethereum (ETH), tak jak NVIDIA zrobiła to w wydanym pod koniec lutego GeForce RTX 3060 (ostatnio przez pomyłkę zdjęła limit w sterownikach 470.05 Beta…). Najwidoczniej AMD nie ma problemu z tym, że ich GPU wykorzystywane jest nie tylko przez graczy, lecz także przez „górników”. Neelalojanan podkreślił jednak, że priorytetem dla firmy jest ta pierwsza grupa odbiorców i karty graficzne Radeon RX 6000 zostały stworzone z myślą o grach i nie są idealne do "kopania" kryptowalut.
NVIDIA usunęła blokadę kopania kryptowalut w układzie RTX 3060 w nowym sterowniku. Producent potwierdził, że doszło do pomyłki
Ponadto przedstawiciel AMD dodał, że z powodu zastosowania węższej magistrali we wspomnianych GPU, której braki mają być nadrobiane przez zwiększające przepustowość pamięci Infinity Cache, karty na poziomie architektury nie zostały stworzone do kopania kryptowalut. Słowa te jednak nie mają odzwierciedlenia w przypadku każdego Radeona RX 6000. Bo choć w przypadku najwyższych modeli faktycznie wypadają wyraźnie gorzej niż RTX 3080 i RTX 3090, to debiutujący dzisiaj na rynku RX 6700 XT w testach serwisu Tom’s Hardware osiąga 47,5 MH/s, a więc wynik porównywalny do tego, jaki uzyskuje odblokowany GeForce RTX 3060. W związku z tym nawet najsłabsza z dotychczasowych kart Radeon RX 6000 będzie interesowała „kopaczy” kryptowalut, którzy pogłębiają problem dostępności GPU na rynku.
Powiązane publikacje

ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 DOOM Edition to limitowana karta graficzna dla fanów gry DOOM: The Dark Ages
36
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Podkręcono pamięć karty graficznej. Kości GDDR7 od SK hynix osiągnęły 34 Gb/s
187
ASUS GeForce RTX 5000 ROG Astral - karty graficzne Blackwell, które posiadają akcelerometr i żyroskop
90
AMD Radeon RX 9070 GRE został oficjalnie zaprezentowany w Chinach - Potwierdzono specyfikację i cenę karty RDNA 4
57