AMD Navi 23 razem z Navi 21 zadebiutują w przyszłym roku
W tym miesiącu pierwsze niereferencyjne układy Radeon RX 5700 oraz Radeon RX 5700 XT pojawią się w sklepach, wobec czego można nieśmiało spoglądać na najbliższe miesiące i dalsze wykorzystywanie architektury RDNA w postaci kolejnych układów graficznych AMD Navi. Dotychczas otrzymaliśmy wyłącznie chip Navi 10 jednak wiemy, że w przygotowaniu jest przynajmniej kilka kolejnych wariantów. Navi 12, Navi 14 czy przyszłoroczny Navi 21 to już trzy różne układy, o których usłyszeliśmy w ciągu ostatnich miesięcy. W sieci pojawiły się jednak plotki sugerujące, że w przyszłym roku trafią jeszcze wydajniejsze (od Navi 21) karty wykorzystujące rdzeń Navi 23, które mają być konkurencją dla karty GeForce RTX 2080 Ti.
W sieci pojawiły się informacje sugerujące, iż w przyszłym roku doczekamy się przynajmniej dwóch kart graficznych od AMD i bazujących na architekturze RDNA - pierwszy układ wykorzystujący chip Navi 21 oraz drugie GPU z rdzeniem Navi 23.
Lisa Su: Planujemy wydajniejsze karty graficzne NAVI w 7 nm
Najnowsze informacje (oczywiście niepotwierdzone, więc przyjmujemy je jako plotkę) pochodzą od portalu RedGamingTech, którego źródła związane z AMD podają, iż producent na przyszły rok planuje wypuszczenie dwóch różnych układów graficznych i które mają rywalizować z obecnymi flagowcami NVIDII, czyli GeForce RTX 2080 (SUPER) oraz GeForce RTX 2080 Ti. Pierwsza karta bazuje na rdzeniu Navi 21 i biorąc pod uwagę, że o tym chipie słyszymy już od dawna co potwierdzała nawet Lisa Su, to jest wysoce prawdopodobne, iż w 2020 roku otrzymamy mocniejsze GPU. Co ciekawe, źródło podaje, że oprócz Navi 21 w sprzedaży pojawi się również jeszcze mocniejsza karta graficzna oparta o rdzeń Navi 23.
Chip graficzny Navi 23, wykonany w 7 nm procesie TSMC, ma bazować już na architekturze RDNA 2 i wspierać Ray Tracing. Nie wiemy natomiast obecnie w 100 procentach, czy także chip Navi 21 będzie wspierał technikę śledzenia promieni. Bardzo możliwe jest również to, że to właśnie Radeon RX 5800 (XT) może bazować na chipie Navi 21, podczas gdy Radeon RX 5900 (XT) będzie wykorzystywał flagowy układ Navi 23. Niewiadomą pozostają natomiast wspomniane wcześniej rdzenie Navi 12 oraz Navi 14, wygląda jednak na to, że będą układy słabsze od tego co zaprezentowały karty Radeon RX 5700 (XT) z rdzeniem Navi 10. Źródło ponadto wskazuje, że najmocniejsze karty z rodziny Navi zostaną zaprezentowane w okolicach połowy 2020 roku.
Powiązane publikacje

Palit GeForce RTX 5070, RTX 5060 Ti i RTX 5060 WHITE - nowe karty graficzne. W sam raz dla posiadaczy białych komponentów
27
Karty graficzne NVIDIA GeForce RTX 50 SUPER mają ukazać się jeszcze w tym roku. To dobra wiadomość dla niecierpliwych graczy
257
NVIDIA N1X - Poznaliśmy pierwsze szczegóły specyfikacji układu SoC dla PC, opartego na architekturze ARM oraz Blackwell
27
Lisuan G100 z obiecującymi wynikami w testach OpenCL. Chińska karta graficzna pokonuje GeForce'a RTX 4060 i Radeona RX 9060 XT
84