Akcje firmy Intel poszły w dół, z kolei akcje AMD idą w górę
Kilka dni temu firma Intel poinformowała o planowanej premierze procesorów Alder Lake-S w 10 nm litografii w drugiej połowie 2021 roku. Oprócz tego dowiedzieliśmy się, że producent ponownie napotkał na problemy z wdrożeniem 7 nm procesu technologicznego, co opóźni premierę pierwszych układów przynajmniej o sześć miesięcy. Informacje te zostały bardzo źle przyjęte przez akcjonariuszy, co spowodowało jeden z większych spadków na giełdzie z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich miesiącach. Jeszcze bardziej zaskakujące jest to, że po raz pierwszy od 2006 roku AMD na giełdzie jest wyceniane wyżej od Intela, którego przychody i zyski każdego kwartału są przynajmniej kilkukrotnie wyższe od rezultatów AMD.
W wyniku ostatnich informacji o opóźnieniu we wdrożeniu 7 nm litografii, firma Intel mocno potaniała na giełdzie. Stała się tańsza nawet od firmy AMD, co przydarzyło się po raz pierwszy od 2006 roku.
Intel Alder Lake-S oficjalnie w 10 nm. Premiera w 2021 roku
Intel nie ma ostatnio dobrej passy jeśli chodzi o wdrażanie kolejnych litografii dla swoich układów. Najpierw przez kilka lat borykano się z problemami przy 10 nm procesie co spowodowało szereg opóźnień i zatrzymanie się do dzisiaj na 14 nm litografii w desktopach. Dopiero od niedawna Intel chwali się dobrym opanowaniem 10 nm procesu, co przełoży się na lepszy uzysk i większą dostępność procesorów 11 generacji Tiger Lake w laptopach oraz 12 generacji Alder Lake-S w desktopach - premiera TGL odbędzie się 2 września, z kolei Alder Lake-S pojawi się w drugiej połowie przyszłego roku. Niestety teraz problemy ma 7 nm proces, którego pierwsze efekty mieliśmy zobaczyć w 2022 roku. Ostatecznie wdrożenie tej litografii opóźniono o przynajmniej 6 miesięcy, co oznacza że premiera procesorów Meteor Lake obędzie się najwcześniej na początku 2023 roku i to o ile nie dojdzie do kolejnych opóźnień.
Szef Intela radzi, aby branża przestała korzystać z benchmarków
Na informację o problemach z 7 nm litografią niezbyt dobrze zareagowali akcjonariusze, co spowodowało duże spadki wartości akcji na giełdzie. Zaledwie w ciągu kilku dni wartość Intela na giełdzie papierów wartościowych NASDAQ spadła do 50,59 dolarów za akcję, a więc o około 10 dolarów mniej w porównaniu do momentu sprzed ogłoszenia opóźnienia 7 nm litografii (spadek o 16,24%) Jednocześnie do góry poszybowały akcje AMD, które w piątkowe popołudnie wynosiły już 69,40 dolarów (wzrost o 16,50%). Jest to pierwsza taka sytuacja od 2006 roku, kiedy to akcje AMD były wyceniane wyżej w porównaniu do akcji Intela. Z drugiej strony jednak Intel w dalszym ciągu może pochwalić się nieporównywalnie większą kapitalizacją sięgającą aż 255 miliardów dolarów, podczas gdy w przypadku AMD wynosi ona nieco ponad 69 miliardów dolarów.
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
90
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7