AMD może być drugą firmą po Apple, która skorzysta z ośrodka produkcyjnego TSMC w Stanach Zjednoczonych
Inwestycje krajów zachodnich w branżę półprzewodników zaczynają powoli dawać efekty. Widać to chociażby na przykładzie powstającej w Arizonie fabryki TSMC. Budowa ośrodka produkcyjnego jest w końcowej fazie i według wcześniejszych doniesień trwa już w nim produkcja procesorów dla Apple. Kolejnym przedsiębiorstwem, które może skorzystać z tej placówki jest AMD. Firma chciałaby produkować tam swoje chipy przeznaczone do obsługi sztucznej inteligencji.
AMD planuje produkować swoje chipy do obsługi sztucznej inteligencji w fabryce TSMC na terenie Stanów Zjednoczonych. Najprawdopodobniej chodzi tutaj o akceleratory z serii Instinct MI300.
AMD idzie w ślady Intela i może wykorzystać w przyszłości szklane substraty w produkcji układów z serii EPYC i Instinct
O rozpoczęciu produkcji procesorów Apple w fabryce TSMC, umiejscowionej w okolicach miasta Phoenix w Arizonie, informowaliśmy we wrześniu. Wykorzystywany jest przy tym zmodyfikowany proces technologiczny 5 nm, czyli N4P, a uzysk plasuje się na podobnym poziomie, jak w placówkach na Tajwanie. Według najnowszych informacji, pochodzących od niezależnego dziennikarza Tima Culpana, AMD będzie kolejną firmą, która skorzysta z fabryki TSMC w Arizonie. Faza planowania produkcji już się rozpoczęła, a jej start ma nastąpić w 2025 roku. Chipy będą wytwarzane w procesie N4, N4P lub N4X, zatem chodzi tutaj najprawdopodobniej o jednostki będące podstawą akceleratorów z serii AMD Instinct MI300.
TSMC ma wciąż olbrzymią przewagę technologiczną nad chińskimi podmiotami. Pojawiły się szacunki, ile może ona wynosić
Decyzja AMD o rozpoczęciu produkcji chipów w fabryce na terenie Stanów Zjednoczonych ma niewątpliwie dużo większe znaczenie niż wcześniejsze doniesienia dotyczące procesorów Apple. W tym przypadku mamy bowiem do czynienia z istotnym kamieniem milowym, który może docelowo zmienić rynek. Branża sztucznej inteligencji jest na fali wznoszącej i jak dotąd niemal cała produkcja tego typu chipów odbywała się na Tajwanie. Jeśli dodamy do tego współpracę, jaką nawiązały ostatnio firmy Amkor i TSMC w kwestii pakowania chipów w ośrodkach w Arizonie, to można pokusić się o stwierdzenie, że jesteśmy na początku dużych przekształceń w branży półprzewodników.
Powiązane publikacje

Meta przejęła od OpenAI 8 ważnych badaczy pracujących nad superinteligencją. Twórca ChatGPT odpowiada podwyżkami
4
Western Digital uniknęło kary 553 milionów dolarów za naruszenie patentu. Sąd obniżył odszkodowanie do 1 dolara
20
Microsoft wkrótce przeprowadzi kolejne zwolnienia. Tym razem pracę może stracić kilkaset osób w dziale Xbox
16
Spór o dane treningowe zakończony sukcesem Anthropic. Sąd potwierdził legalność użycia książek do nauki AI
33