AMD kończy ze wsparciem sterowników Vulkan dla układów Polaris i Vega. Na razie krok ten dotyczy wyłącznie Linuksa
Zarówno NVIDIA, jak i AMD wspierają ciągle szeroki przekrój układów graficznych. Druga z wymienionych firm rozdzieliła jednak sterowniki dla nowszych i starszych kart. Najnowsza wersja oprogramowania dla posiadaczy GPU z rodzin Vega oraz Polaris została wydana 31 sierpnia. Upłynęło zatem już od tego momentu sporo czasu. Osoby korzystające z Linuksa muszą z kolei liczyć się z zakończeniem wsparcia API Vulkan dla tych układów graficznych.
Karty graficzne z serii Radeon RX 500 oraz Radeon RX Vega nie są już wspierane przez sterowniki Vulkan na Linuksie. Nie do końca jasna jest ich sytuacja na Windowsie, gdzie minęło sporo czasu od ostatniej aktualizacji.
Alan Wake 2 - dlaczego karty graficzne GeForce GTX 1000 oraz Radeon RX 5000 nie są wspierane? Jest ważny powód
Decyzja AMD została oficjalnie ogłoszona za pośrednictwem wpisu opublikowanego w dzienniku zmian sterowników AMDVLK. Ich najnowsza wersja, opatrzona symbolem 2023.Q4.1, porzuca architektury GFX8 i GFX9. Za nazwami tymi kryją się karty graficzne Polaris i Vega. Posiadacze tych układów mogą pozostać przy wcześniejszej wersji AMDVLK 2023.Q3 lub skorzystać ze sterownika społecznościowego Mesa RADV. W tym drugim przypadku nie zanosi się bowiem na zakończenie wsparcia w niedalekiej przyszłości.
AMD Radeon RX 6750 GRE oficjalnie zaprezentowana - do sprzedaży trafią dwie różne wersje w różnych cenach
AMD nie ogłosiło oficjalnie, że porzuca wsparcie dla GPU Polaris i Vega na Windowsie, ale brak aktualizacji sterowników od dłuższego czasu mógłby na to wskazywać. Nie da się wykluczyć, że w przyszłości otrzymamy jeszcze jedną aktualizację, wraz z którą taki krok zostanie oznajmiony. Warto odnotować, że NVIDIA za pośrednictwem swoich sterowników ciągle w pełni wspiera układy Maxwell, które swoją premierę miały w 2014 roku. Karty Polaris zostały zaś wypuszczone na rynek trzy lata później.
Powiązane publikacje

NVIDIA GeForce GTX 2080 Ti - oto nigdy nie wydany układ z 12 GB VRAM. Ma lepszą specyfikację niż GeForce RTX 2080 Ti
11
Borderlands 4 działa słabo na Twoim mocnym komputerze? Randy Pitchford ma dla Ciebie bardzo pomocną radę
57
AMD FSR 4 wykorzystujące instrukcje INT8 można uruchomić na kartach Radeon RX 7000 i RX 6000, a także GeForce RTX 3000
26
NVIDIA będzie pierwszym klientem litografii TSMC A16. Nadchodzą duże zmiany we współpracy gigantów na najbliższe lata
20