AMD EPYC 7002 - premiera nowej serii procesorów serwerowych
Architektura Zen 2 to nie tylko baza dla mainstreamowych procesorów Ryzen czy bardziej zaawansowanych Threadripperów, ale i - a może przede wszystkim - dla wielordzeniowych serwerowych chipów z serii EPYC. Już ich pierwsza generacja okazała się być niezwykle udana i konkurencyjna dla niemal niezastąpionych swego czasu jednostek Intela. Dzięki wysokiej wydajności i atrakcyjnej cenie pierwsze układy EPYC zdążyły już rozgościć się w tym segmencie, dlatego nic dziwnego, że profesjonalni klienci i same korporacje czekają na drugą generację tych procesorów. A jest na co czekać! W końcu oficjalnie zapowiedziano nową serię chipów i poznaliśmy ich możliwości i pełną specyfikację poszczególnych modeli.
W sumie zapowiedziano 19 modeli, które cechują się m.in. 128 liniami PCIe, 8-kanałowym kontrolerem pamięci DDR4-3200 czy kompatybilnością ze starszymi płytami głównymi SP3. Najlepsze modele EPYC są 64-rdzeniowe i 128-wątkowe.
Nowe procesory EPYC korzystają z wszystkich dobrodziejstw architektury Zen 2 i litografii 7 nm, a co za tym idzie, cechują się nawet o 23% wyższą wydajnością w porównaniu do poprzedników i są zgodne ze standardem PCIe 4.0. Wszystkie jednostki zapewniają 128 linii PCIe. Układy składają się z ośmiu chipletów przeznaczonych na rdzenie i jednego dodatkowego odpowiedzialnego za interfejsy I/O. Topowe modele zagwarantują nawet 64 rdzeni i 128 wątków, a więc dwa razy więcej niż w poprzedniej generacji. Logicznym jest, że będą pobierały więcej energii i świadczy o tym często wysoki współczynnik TDP przekraczający poziom 200 W. Mimo to są one zgodne z podstawką SP3 i nie powinno być problemów z wymianą starszych EPYC-ów na nowe.
Test procesora AMD Ryzen 9 3900X - Jeszcze wincyj rdzyniuf!
Ponadto wszystkie procesory EPYC z serii 7002 mogą poszczycić się 8-kanałowym kontrolerem pamięci DDR4-3200 (pozwoli on zainstalować do 4 TB pamięci na procesor), a najmocniejsze układy mają nawet 256 MB pamięci cache L3. W sumie do wyboru jest 19 modeli, z czego te oznaczone literką "P" są przeznaczone wyłącznie do pracy solo - całą resztę można łączyć w konfigurację dwuprocesorową. Zaprezentowano od razu całą rodzinę, od 8-rdzeniowych procesorów aż do 64-rdzeniowych. Szczegóły i ceny znajdziecie w tabelce powyżej.
AMD chwali się wynikami finansowymi za drugi kwartał 2019 roku
Wg producenta nowe jednostki EPYC w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań zagwarantują 83% lepszą wydajność w aplikacjach Java i o 43% lepszą wydajność w aplikacjach 2 klasy SAP SD 2, zapewnią również rekordową wydajność w Real Time Analytics Hadoop, a także w procesach "chmurowych" czy obliczeniach zmiennoprzecinkowych. AMD chwali się również np. 2-krotnie większą wydajnością w obliczeniach dynamiki płynów i o 72% lepszymi wynikami w analizie strukturalnej. Warto podkreślić też, że wzmocnione zostały funkcje bezpieczeństwa, takie SME (Secure Memory Encryption) i SEV (Secure Encrypted Virtualization). Pomagają one chronić najważniejsze dane i zasoby. Co istotne, wsparcie dla nowych procesorów EPYC zapewniły już największe korporacje w branży, wliczając w to Microsoft. Tacy giganci jak Google czy Twitter potwierdzili już wdrożenie chipów do swojej infrastruktury, a m.in. HPE, Lenovo czy Dell planują już włączenie do oferty rozwiązań zoptymalizowanych pod nowe układy EPYC.
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
90
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7