AMD EPYC 7000 - Wyciekły szczegóły na temat nowych procesorów
Świat komputerowy to branża bardzo bogata, która zmienia się z dnia na dzień. Śledzenie wszystkich aktualnych nowinek jest więc nie lada wyzwaniem, ale gdy mowa o pewnych gałęziach jest to wręcz obowiązkowe. W przypadku kart graficznych czy procesorów znaczenie mają nawet najmniejsze przecieki. Dzisiaj poświęcimy uwagę drugiej grupie podzespołów, bowiem do sieci wyciekły informacje dotyczące nadciągających procesorów AMD EPYC. Mowa o rozwiązaniach skierowanych do biznesu, serwerów i profesjonalistów. Poznaliśmy między innymi listę 12 dostępnych procesorów, ich pełną specyfikację obejmującą również szczegóły 8-kanałowego kontrolera pamięci, sugerowane ceny w dolarach czy procentową, większą wydajność w porównaniu do konkurencyjnych procesorów Intel Xeon.
Ceny procesorów AMD EPYC z serii 7000 zaczynają się od 400 dolarów, czyli około 1500 złotych i kończą na 4000 dolarów, czyli ponad 15000 złotych.
Źródłem dzisiejszej informacji jest znany zagraniczny portal VideoCardz, który ponownie przed czasem otrzymał dostęp do prezentacji Czerwonych. Zostanie ona pokazana planowo dopiero 20 czerwca. Na cyfrowych slajdach umieszczono informacje o 12 nadciągających procesorach AMD EPYC z serii 7000. Są to modele bardzo zróżnicowane, które zaoferują od 8 do 32 rdzeni z architektury "Zen" przy zegarze bazowym na poziomie 2,0 - 2,4 GHz i TDP od 120 do 180 W. Dokładniejsza specyfikacja zdradza, że oddane zostanie do użytku 128 linii sygnałowych PCI Express 3.0 oraz 8-kanałowy kontroler dla pamięci DDR4 2666 MHz będący w stanie obsłużyć moduły o łącznej pojemności do 2 TB. Potwierdzono także wcześniejsze zapowiedzi AMD o zintegrowanych chipsecie czy dedykowanym systemie zabezpieczeń. Zestawy pracować będą mogły zarówno w konfiguracji z jednym, jak i dwoma procesorami AMD EPYC.
AMD EPYC - Nowe procesory do serwerów nawet z 32 rdzeniami
Oczywiście nie mogło zabraknąć porównania wydajności procesorów AMD EPYC z serii 7000 do konkurencyjnych rozwiązań w postaci jednostek Intel Xeon E5. Mowa tutaj o wartościach procentowych i chociaż wypadają korzystniej dla Czerwonych, to trzeba do tego podchodzić z dystansem - nie wiadomo bowiem w jakich zastosowaniach i na jakich platformach mierzono różnice. Ceny są naprawdę różnorodne i zaczynają się od 400 dolarów (czyli około 1500 złotych) za AMD EPYC 7251 i kończą na ponad 4000 dolarów (nieco więcej niż 15000 złotych) za AMD EPYC 7601. W tym przypadku sporo jeszcze będzie zależeć od cen i dostępności płyt głównych, acz wygląda to obiecująco. Oficjalnego potwierdzenia lub zaprzeczenia tych rewelacji spodziewać możemy się już lada dzień. Jak na razie całość nastraja zdecydowanie pozytywnie.
Powiązane publikacje

Intel Core Ultra 300 - sampel inżynieryjny z rodziny Panther Lake zaprezentowany na targach Embedded World 2025
29
AMD EPYC Embedded 9005 - premiera zaawansowanych procesorów do zastosowań przemysłowych i sieciowych
5
AMD Ryzen 9 9950X3D oraz Ryzen 9 9900X3D - Firma potwierdziła datę premiery oraz ceny procesorów Zen 5
70
Laptopy z procesorami Intel Panther Lake mogą nie zadebiutować w tym roku. Powodem jakość procesu Intel 18A
66