AMD EPYC 3. generacji z czterema wirtualnymi wątkami na rdzeń?
Chyba wszyscy przyzwyczailiśmy się do tego, że większość dzisiejszych procesorów cechuje nie tylko liczba rdzeni, lecz również liczba obsługiwanych wirtualnych wątków. Dziś właściwie wszystkie procesory z wyższej półki oferują technologie SMT (Simultaneous Multithreading) czy HT (Hyper-Threading), czyli obsługują dwa razy więcej wątków niż posiadają rdzeni. Dzięki temu układy zwiększają równoległą wydajność przetwarzania, czyli po prostu są w stanie wykonać większą ilość operacji w tym samym czasie. A co, gdyby liczbę takich wirtualnych wątków jeszcze dodatkowo zwiększyć? Na taki pomysł wpadło właśnie AMD i są poszlaki wskazujące na to, że producent zrealizuje go w następnej generacji procesorów EPYC.
Doniesienia ws. procesorów Milan brzmią intrygująco, choć nie byłby to pierwszy przypadek, gdy na jeden rdzeń przypadają cztery wątki. Takie rozwiązanie stosuje od wielu lat firma IBM w jednostkach POWER ISA.
Jednostki AMD EPYC to układy serwerowe, a więc oczywistym jest, że liczba rdzeni i wątków jest tutaj szczególnie istotna. Jak donosi serwis Hardwareluxx, Czerwoni planują zastosowanie w następnych chipach EPYC (kodowa nazwa Milan) nie dwu-, a czterokierunkowego SMT dla jednego rdzenia, co oznacza, że np. procesor 16-rdzeniowy byłby jednocześnie aż 64-wątkowy. Teoretycznie taka zagrywka znacząco poprawi wydajność w zastosowaniach serwerowych, dzieląc mikrooperacje na cztery mniejsze grupy, w taki sposób, aby każdy wątek mógł wykonać swoją część zadań. Nie zapominajmy przy tym, że następna generacja tych procesorów powstaje w oparciu o architekturę Zen 3 i ma zostać wykonana w procesie technologicznym 7 nm+ (EUV), który zapewni 20% wzrost gęstości tranzystorów - to dodatkowo sprawia, że nowe chipy EPYC zapowiadają się bardzo obiecująco.
AMD EPYC 7742 potrafi kodować 8K z HDR w czasie rzeczywistym
AMD EPYC 7002 - premiera nowej serii procesorów serwerowych
Warto podkreślić, że nie byłby to pierwszy przypadek, gdy na jeden rdzeń układu przypadają aż cztery wątki. Takie rozwiązanie stosuje już od wielu lat firma IBM w swoich jednostkach POWER ISA, ba, w serii tej pojawiły się nawet modele z ośmiokierunkowym SMT. Doniesienia ws. procesorów Milan brzmią intrygująco, bo w "popularnych" chipach byłaby to nowość, chociaż minie jeszcze sporo czasu znim pojawią się one na rynku. W końcu nie tak dawno zadebiutowała druga generacja EPYC-ów, a debiut nowej serii planowany jest domyślnie na 2020 rok. Jesteśmy bardzo ciekawi, czy niniejsze doniesienia znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości i czekamy na więcej informacji w tej sprawie.
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
91
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7