AMD AGESA 1.0.0.6 - odnotowano kolejne wzrosty wydajności
Procesory AMD Ryzen to całkiem udane i opłacalne jednostki, jednak musimy mieć na uwadze, że mamy do czynienia ze stosunkowo nową architekturą. Oznacza to, że pomimo niezłej wydajności czy innych licznych zalet tych procesorów należy brać pod uwagę różne pomniejsze błędy czy problemy. W dniu premiery ich lista była całkiem długa, dziś natomiast nie tylko uporano się z większością z nich, lecz również dzięki odpowiednim funkcjom i udoskonaleniom sprawiono, że Ryzeny to dziś nieco wydajniejsze układy. Za taki stan rzeczy odpowiadają głównie nowe wersje mikrokodu AGESA, które implementowane są za pomocą BIOS-ów do płyt głównych. Ostatnia kompilacja oznaczona jako 1.0.0.6 jest już masowo dostępna. Warto zatem spojrzeć, co ona wprowadza.
Kolosalnej różnicy nie ma, jednak postęp jest z pewnością warty odnotowania.
AGESA 1.0.0.6 wprowadza przede wszystkim dwie nowości. To funkcje Bank Group Swap (BGS) i Geardown Mode (GDM). Pierwsza określa, w jaki sposób aplikacje obsługują fizyczne adresy, druga natomiast służy do zwiększania szybkości pamięci, zmniejszając szybkość transmisji danych komend i adresów. Oba te tryby z pomagają zwiększyć wydajność Ryzenów, o czym świadczą poniższe slajdy - kolosalnej różnicy nie ma, jednak postęp jest z pewnością warty odnotowania. Miejcie jednak na uwadze, że niniejsze wykresy pochodzą od AMD.
AGESA 1.0.0.6 dla platformy AM4 - Lista zmian w ustawieniach
Same testy przeprowadził wynajęty zawodowy overclocker Sami Mäkinen. Skorzystał on z 8-rdzeniowego procesora AMD Ryzen 7 1700 i płyty głównej Asus Crosshair VI. Pamięci RAM pozostały nieznane, aczkolwiek użył podobno kości "wysokiej jakości". Najbardziej zauważalne efekty możemy dostrzec w programie AIDA64, jednak pamiętajmy, że nowe funkcje powinny dać o sobie znać również w innych zastosowaniach. Nas najbardziej cieszy fakt, że Czerwoni ciągle pracują nad nową platformą, która z biegiem czasu staje się coraz bardziej dopracowana i - co dla wielu najważniejsze - coraz wydajniejsza.
Powiązane publikacje

TrashBench ustanawia rekord OC układu GeForce GTX 1060 osiągając 2202 MHz z nietypowym autorskim chłodzeniem
18
NVIDIA GeForce RTX 5090 bez pełnego PCIe 5.0 sporo traci w niektórych zastosowaniach. Jak bardzo może zwolnić?
47
Karta graficzna GALAX GeForce RTX 5090 D ustanowiła nowe rekordy overclockingu osiągając 3650 MHz GPU i 36 Gbps GDDR7
3
Karty graficzne GeForce RTX 5060 Ti oraz Radeon RX 9060 XT w wersjach 16 GB VRAM sprzedają się o wiele lepiej niż warianty 8 GB
117