Amazon Kindle - Ważna aktualizacja dla czytników e-booków
Choć statystyki czytania książek w Polsce nie wyglądają zbyt dobrze, sporo osób sięga po nie w nieco innej formie – audiobooki i e-booki cieszą się rosnącą popularnością i jedyną ich wadą są stosunkowo wysokie ceny w porównaniu do wydań papierowych. W ostatnich dniach w Sieci pojawiło się sporo materiałów mówiących o tym, że już jutro, 22 marca firma Amazon w jakiś sposób zablokuje czytniki e-booków posiadane przez użytkowników. Głosy paniki są tu jednak nieadekwatne do sytuacji: chodzi bowiem jedynie o wymaganą do zainstalowania aktualizację, która rozwiązuje szereg problemów związanych z bezpieczną transmisją internetową. Jeżeli nie zainstalujemy tej aktualizacji, to czytnik nie będzie w stanie korzystać z niektórych opcji.
Ważna aktualizacja przeznaczona głównie dla starszych modeli - bez niej stracimy dostęp do chmury i funkcji synchronizacji.
W przypadku Amazonu użytkownicy raczej nie mogą narzekać na brak aktualizacji – produkty sprzedawane przez tę firmę są wspierane stosunkowo długo, nawet jeżeli nie cechowały się szczególnie wysoką ceną. Dotyczy to także czytników, a w tym przypadku chodzi o bezpieczeństwo: poprawki są niewielkie, ale jednak krytyczne, dotyczą bowiem m.in. certyfikatów używanych w czytnikach i mechanizmów szyfrowania transmisji. Jeżeli aktualizacji nie zainstalujemy, to nasz Kindle od jutra nie będzie się łączył z kontem i chmurą internetową, zostaniemy więc pozbawieni możliwości takiego właśnie przesyłania książek na urządzenie i synchronizacji danych o postępie lektury poszczególnych pozycji.
Co więc powinniśmy zrobić? Zaktualizować sprzęt: wystarczy przejść na oficjalną stronę Amazonu, gdzie znajdziemy dokładne informacje związane z aktualizacją. W niektórych przypadkach wystarczy połączenia Wi-Fi, możemy także podłączyć czytnik do komputera za pomocą USB i zaktualizować go ręcznie. Jeżeli do tej pory używaliśmy połączenia bezprzewodowego, to możliwe, że czytnik zaktualizował się już do ostatniej dostępnej wersji automatycznie – numer aktualnej wersji oprogramowania sprawdzimy w ustawieniach Kindle. Instalacji nowej wersji mogą wymagać głównie starsze czytniki wprowadzone na rynek przed rokiem 2014 – np. Kindle Classic, choć jako jego posiadacz muszę przyznać, że od dawna jest zainstalowana nowa wersja, a nie pamiętam, kiedy ostatni raz w ogóle zwracałem na tę kwestię uwagę.
Co w przypadku gdy zapomnimy o aktualizacji? To nie problem, nadal możemy wykorzystać połączenie przewodowe.
Jeżeli nie jesteśmy zainteresowani współpracą z chmurą, aktualizacja nie jest konieczna – mimo wszystko warto ją wykonać, bo przecież kiedyś możemy zmienić zdanie. Po 22 marca nadal będziemy w stanie zainstalować aktualizację, mimo problemów z połączeniem do serwerów Amazonu – w takim przypadku wystarczy wykorzystać połączenie przewodowe i pliki pobrane ze strony producenta.
Powiązane publikacje

Anbernic RG 557 - handheld do gier, który oferuje chip Dimensity 8300, system Android oraz ekran AMOLED
7
Czytniki e-booków z serii BOOX Go 7 mogą stać się także osobistymi notatnikami. Nowości oferują Androida i wsparcie dla rysika
2
Okulary Ray-Ban Meta z funkcjami AI. Tłumaczenia na żywo i integracja z Instagramem dostępne w kolejnych krajach
54
Genesis Nitro 800, Nitro 660 oraz Trit 660 RGB - nowe fotele dla graczy. Regulowane podłokietniki i poduszki Memory Foam
22