AlphaPilot: wyścigi dronów z pulą nagród wynoszącą 2 000 000 USD
Wyścigi dronów zorganizowane przez Lockheed Martin przy współpracy (nie przez przypadek) z Nvidią i The Drone Racing League mają wyłonić najlepszych projektantów. Nie tylko autonomicznych maszyn, które poradzą sobie z pokonaniem złożonych torów przeszkód w jak najkrótszym czasie, ale maszyn kierowanych przez inny twór człowieka. Wyzwanie rzucone projektantom sztucznej inteligencji nie tylko może zaowocować efektownymi zmaganiami w prędkościami przekraczającymi 100 km/h, przyniesie też zwycięzcom niebanalne nagrody, liczone w setkach tysięcy dolarów. Czyżby Lockheed Martin wraz z Nvidią i Drone Racing League właśnie otwierali zupełnie nowy rozdział e-sportu?
W dziedzinie e-sportu obserwujemy właśnie zupełnie nowy trend. Być może ludzie będą wkrótce pełnili tylko pośrednią rolę, konstruując drony i trenując sztuczne inteligencje. Zwycięzcy i przegrani będą autonomicznymi dronami.
Racer 3 - model drona wykorzystywany podczas wyścigów Drone Racing League w 2017 roku. Prędkość maksymalna: 135 km/h
Cyklicznie organizowane w Europie, Azji i USA wyścigi dronów nie są niczym nowym. Dziś to kilkanaście organizacji zrzeszających kilka tysięcy konstruktorów i pilotów maszyn. Lockheed Martin dostrzegł potencjał ludzi spędzających swój czas na tworzeniu amatorskich maszyn latających i postanowił nieco zmienić warunki gry. Tym razem to nie człowiek ma „zasiąść” za sterami maszyny. Maszyna ma zostać pokierowana przez sztuczną inteligencję. Wyścigi AlphaPilot, w których pula nagród to 2 000 000 dolarów stawiają na umiejętne połączenie dwóch składowych: drona oraz autonomicznego sterowania. To wszystko testowane na trójwymiarowych torach wyścigowych, w oszałamiającym tempie.
Cormorant: tak przezentuje się bezzałogowy dron ratunkowy
Uczestnicy konkursu muszą jednak skupić się na rozwiązaniu jednego producenta: narzędziach Nvidia Jetson. Główna nagroda, którą zostanie przyznana w 2019 roku to okrągły milion dolarów. Choć współpraca z The Drone Racing League oznacza przywiązanie wyścigów AlphaPilot do terytorium USA (Lockheed Martin zaprasza przede wszystkim amerykańskich uczniów i studentów), zespoły z innych państw są również mile widziane. Rejestracja uczestników ruszy jeszcze w tym roku na stronie AlphaFlight. Pierwszy zespół, który skonstruuje drona mogącego prześcignąć zawodnika The Drone Racing League zdobędzie nagrodę w wysokości 250 000 USD.
Amazon uzyskał patent na rozpadające się w powietrzu drony
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
23
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4