Aktualizacje systemu Firefox OS co sześć tygodni
Mozilla po debiucie mobilnego systemu operacyjnego Firefox OS oraz premierze pierwszego telefonu działającego pod jego kontrolą zdaje się rozpędzać z dnia na dzień. Każdy wie, że każde oprogramowanie zabiera błędy, które należy co jakiś czas naprawiać. W segmencie systemów mobilnych jest to szczególnie ważne, głównie ze względu na bezpieczeństwo użytkownika. Fundacja Mozilla planuje wprowadzić cykl aktualizacji, w którym co trzy miesiące użytkownicy mobilnego systemu otrzymywaliby nowe funkcje oraz usprawnienia, zaś co sześć tygodni Firefox OS dostawałby aktualizację z zakresu bezpieczeństwa. A jak wygląda sprawa ze wsparciem? Aktualizacje bezpieczeństwa będą otrzymywać dwie ostatnie stabilne wersje systemu, zaś wsparcie dla starszych wersji zostanie porzucone. Wygląda na to, że Mozilla czerpie przykład ze swojej desktopowej przeglądarki Firefox, której nowa wersja wydawana jest co sześć tygodni oraz z systemu operacyjnego Fedora, gdzie wspierane są dwa ostatnie stabilne wydania.
Jak to możliwe, że Windows Phone, iOS oraz Firefox OS posiadają stałe terminowe aktualizacje, a Android nie? Wszystko uzależnione jest od budowy mobilnego systemu operacyjnego. Firefox OS to system, który w znacznej części został napisany z wykorzystaniem języków JavaScript, HTML5 oraz CSS. Również aplikacje działające pod kontrolą tego systemu tworzone są z wykorzystaniem wyżej wymienionych technologii. Naturalnie na samym dnie istnieje i działa jądro Linuksa, jednak zostało ono pozbawione wszystkich zbędnych elementów, które nie są przez system wykorzystywane. Dzięki temu wszystkiemu oraz warstwowej budowie system posiada bardzo małe wymagania sprzętowe oraz system aktualizacji jest znacznie uproszczony. Można całkowicie zmienić np. menu systemu bez potrzebny ruszania innych, działających pod nim komponentów. Z Androidem sprawa wygląda bardziej skomplikowanie.
Schemat budowy systemu Firefox OS
Mobilny system operacyjnych firmy Google oprócz jądra Linuksa posiada dużo więcej bibliotek oraz… Dalvik, który jest w pewnym sensie wirtualną maszyną Javy. Jak to możliwe? Inżynierowie Google postanowili w Androidzie zaimplementować własną odmianę Javy, przy okazji budując wirtualną maszynę. Aplikacja uruchamiana w telefonie tak naprawdę pracuje w obrębie tej maszyny. Uruchamiając kolejną… tworzona jest następna instalacja, przez co Android bardzo lubi dużo wolnej pamięci RAM oraz mocnego procesora. Dlaczego akurat Java? Java jest językiem uniwersalnym. Raz napisana aplikacja zadziała na każdej platformie, która będzie wstanie obsłużyć kompilator tego języka. Niestety, jest ona wymagająca pod względem zasobów sprzętowych, dlatego bardzo ciężko jest dostarczyć najnowsze oprogramowanie słabszym telefonom właśnie z powodu tych wymagań. Dodatkowo Google pozostawia wolną rękę producentom telefonów. To oni decydują, czy wypuszczą aktualizację dla danego modelu telefony czy też nie.
Schemat budowy systemu Android
Czy Mozilla ze swoim systemem Firefox OS zdoła zawojować rynkiem? Nie ma co dyskutować, że podejście do systemu jak i tworzenie oprogramowania jest rewolucyjne, muszą jednak popracować nad wydawanymi urządzeniami oraz ich ceną. Takie firmy jak Google, Microsoft oraz Apple wmówiły większej części społeczeństwa, iż najważniejsze są gigaherce, rozmiar pamięci RAM oraz wielkość ekranu. Optymalizacja samego systemu również jest ważna, ponieważ to od niego w dużej mierze zależy, czy nasz roczny telefon będzie posiadał najnowszą wersję oprogramowania, czy zostanie porzucony w ciemną otchłań. Taką wizje zdaje się nam pokazywać Mozilla ze swoim systemem Firefox OS.
Źródło: Liliputing
Powiązane publikacje

Google Labs wprowadza eksperymentalne narzędzia AI do nauki języków obcych z wykorzystaniem modelu Gemini
5
Meta AI rzuca wyzwanie ChatGPT. Nowa aplikacja z funkcją Discover Feed jest już dostępna na Androida i iOS
17
Grok 3.5 odpowie na pytania bez przeszukiwania Internetu. Gwarantuje to sam Elon Musk
30
Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
24