Aktualizacja macOS Big Sur już jutro – co nowego w systemie Apple?
Apple pokazało wczoraj wieczorem nowe komputery przenośne MacBook Air oraz MacBook Pro. Nie są to zupełnie nowe jednostki, gdyż zmiany dostrzegane są głównie pod maską. Kluczem jest wykorzystanie 5 nm układu Apple M1, który integruje procesor, układ graficzny, silnik AI, zabezpieczenia oraz pamięć operacyjną. Przy okazji premiery Sadownicy potwierdzili termin premiery macOS Big Sur, czyli systemu, który został ogłoszony przy okazji prezentacji iOS 14. Jako że komputery MacBook, iMac, Mac Pro oraz Mac Mini zgłoszą dostępność uaktualnienia już jutro, warto przypomnieć sobie najważniejsze zmiany względem poprzednich edycji macOS. Przygotowaliśmy dla Was zestaw najistotniejszych informacji.
Apple przygotowało aktualizację macOS dla komputerów MacBook Pro, MacBook Air, iMac, Mac Pro oraz Mac Mini. Oto najważniejsze funkcje i zmiany względem poprzedniej wersji macOS Catalina.
Apple macOS Big Sur - nowości systemu OS dla komputerów Mac
System macOS coraz mniej przypomina stricte desktopową platformę. Apple stara się nadać jej gładki, nieco cukierkowy charakter znany z systemów iOS oraz iPadOS. Uaktualnienie Big Sur, które trafi do użytkowników wybranych komputerów już w czwartek, czerpie garściami z mobilnego interfejsu. Znajdziemy tutaj odświeżone kolory, nowe efekty przeźroczystości oraz zaoblone narożniki. Nie można zapomnieć o świeżym zestawie ikon oraz dźwięków. Wygląda to naprawdę dobrze i osoby korzystające z iOS i iPadOS będą zadowolone ze zmian. Na uwagę zasługuje też nowy dock oraz pełnowymiarowe paski narzędzi w aplikacjach.
System macOS Big Sur otrzyma również Centrum sterowania stworzone na podobieństwo rozwiązania dostępnego w iOS. Oznacza to wygodne zarządzanie WiFi, Bluetooth, AirDrop oraz szybkie aktywowanie funkcji Nie przeszkadzać. Centrum powiadomień z odświeżonym układem będzie prezentować nowe widgety. Tak, one również pochodzą z iOS 14. Tym samym Apple unifikuje wygląd swoich systemów, które łączy szereg elementów. Odnoszę wrażenie, że firma dąży do tego, aby niezależnie od urządzenia oprogramowanie oferowało niemal identyczne wrażenia z użytkowania. To ma sens i jeśli ktoś może zrobić to dobrze, to właśnie Apple.
Ekosystem Apple i niezdrowe przywiązanie – spowiedź nałogowca
Nowości pojawią się również w przeglądarce Apple Safari. Producent umożliwił dowolną zmianę konfiguracji strony startowej, na którą złożą się: ulubione, karty, czytelnia oraz indywidualne tło. Safari obsłuży teraz rozszerzenia dostępne w App Store oraz zaoferuje nowy, przyjaźniejszy użytkownikowi wygląd kart. W temacie bezpieczeństwa możemy liczyć na mechanizm monitorowania wykradzionych haseł, który działa podobnie do rozwiązania znanego z Google Chrome. Aplikacja Wiadomości jest teraz rozwijana równolegle do wersji z iOS. Na koniec dodam jeszcze tylko to, że program Zdjęcia zyskał nowe narzędzia edycji, w tym retusz oparty o technologię samouczenia.
Komputery Apple zgodne z macOS Big Sur:
- iMac (2014 i nowsze)
- MacBook Air (2013 i nowsze)
- MacBook Pro (końcówka 2013 i nowsze)
- iMac Pro (2017 i nowsze)
- Mac Pro (2013 i nowsze)
- MacBook (2015 i nowsze)
- Mac mini (2014 i nowsze)
Powiązane publikacje

Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
22
Microsoft Recall oraz Click to Do trafiły do zapoznawczej aktualizacji Windowsa 11 dla komputerów Copilot+ AI
17
Dystrybucja OpenMandriva Lx 6.0 Rock już dostępna. Stabilna odsłona z KDE Plasma 6, która oferuje jądro Linux 6.15
28
Windows 11 - kwietniowe aktualizacje systemu i zabezpieczeń powodują błędy BSOD, a także problemy z logowaniem
78