Afera z Huawei przyniesie spadek cen lub zakaz sprzedaży w Polsce
Afera dotycząca szpiegostwa związana ze spółką Huawei może przynieść spadek cen produktów lub całkowity zakaz dla wspomnianej marki w Polsce - tego zdania są między innymi eksperci z portalu Wirtualnemedia.pl. Z kolei o możliwości całkowitego wycofania Huawei z Polski dowiadujemy się ze strony Businessinsider. Wygląda na to, że najbliższa przyszłość chińskiej firmy w Polsce nie będzie różami usłana i jedna z ulubionych marek Polaków w najczarniejszym scenariuszu zniknie z naszych sklepów. Przypomnijmy tylko, że takie alternatywne scenariusze pojawiły się w związku z zatrzymaniem dwóch osób (dyrektora polskiego oddziału Huawei oraz byłego oficera ABW), którym postawiono zarzut szpiegostwa przeciwko RP.
Afera dotycząca Huawei może przynieść spadek cen produktów lub całkowity zakaz dla marki w Polsce - tego zdania są eksperci z portalu Wirtualnemedia.pl jak i Business Insider.
ABW zatrzymało dyrektora oddziału Huawei. Zarzut: szpiegostwo
8 stycznia Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o szpiegostwo przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Zatrzymanymi mężczyznami są Weijing W, - dyrektor polskiego oddziału chińskiego koncernu telekomunikacyjnego Huawei oraz Piotr D. - były oficer ABW wysokiej rangi. Obaj mężczyźni spędzą w areszcie 3 miesiące, a grozi im nawet do 10 lat więzienia. 11 stycznia spółka Huawei w związku z tą sprawą wydała następujące oświadczenie: Spółka Huawei jest świadoma zaistniałej sytuacji i na bieżąco ją obserwuje. Na razie nie udzielamy komentarza w tej sprawie. Spółka Huawei przestrzega wszystkich obowiązujących praw i przepisów w krajach, w których prowadzi działalność. Ponadto od każdego swojego pracownika Spółka Huawei wymaga stosowania się do przepisów prawnych oraz zasad obowiązujących w krajach, w których firma ma swoje oddziały.
Dziś polskie media i rząd debatują o tym, jak wspomniana afera może wpłynąć na wizerunek marki Huawei w Polsce. Portal Wirtualnemedia przypuszcza, że sprawa pociągnie za sobą agresywną politykę marketingową, to jest duże promocje cenowe oraz kampanie reklamowe. Jak czytamy w serwisie, Karol Okoński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, poinformował w piątek, że polskie służby od dawna analizują działania Huawei w naszym kraju. Obecnie rozważają wydanie rekomendacji ostrożnościowych wobec tego koncernu: Zbieramy kolejne argumenty, żeby wydać taką rekomendację, niemniej też nie chcemy tutaj działać pochopnie. Kiedy zbierzemy wystarczające dowody, plus ustalimy sobie konsekwencje decyzji odnośnie wykluczenia, to niezwłocznie taką decyzje zakomunikujemy.
Kolejny problem z Huawei to problem dotyczący polskiego rządu. Jak czytamy na portalu Rzeczpospolita, rząd na wniosek ABW rozważa rezygnację z urządzeń mobilnych chińskich marek. Mimo że najważniejsze osoby w państwie korzystają ze specjalnego telefonu do rozmów poufnych, który działa w systemie niejawnej mobilnej łączności rządowej CATEL, to ministrowie wciąż korzystają ze zwykłych, prywatnych telefonów jakich używa przeciętny Kowalski. Póki wniosek ABW nie został przyjęty, agencja zaleca administracji publicznej ostrożne korzystanie ze wspomnianych urządzeń mobilnych.
Źródło: Wirtualnemedia.pl