ADATA XPG STORM - Aktywne i podświetlone chłodzenie dla SSD
Chłodzenie podzespołów komputerowych to temat rzeka. Jednej grupie użytkowników starcza to, co fabrycznie dorzucane jest przez producenta. Inni zaś porywają się na drogie i rozbudowane, autorskie coolery lub całe układy chłodzenia cieczą. Po co? Dla wyższej kultury pracy, satysfakcji oraz atrakcyjniejszych temperatur, które wpływają zarówno na żywotność sprzętu jak i możliwości podkręcania. Przeważnie jednak kombinuje się głównie przy procesorze, karcie graficznej i płycie głównej. Dzisiaj rzucimy okiem na nową, nietypową propozycję. ADATA zapowiedziała bowiem XPG STORM czyli... aktywny układ chłodzenia dla dysków SSD M.2, który wzbogacono o rozbudowane podświetlenie RGB LED!
Kolorowe podświetlenie jest w pełni konfigurowalne i zgodne z ASUS AURA Sync, Gigabyte RGB Fusion Ready oraz MSI Mystic Light Sync.
Test ADATA XPG SX8000 - Konkurencja dla Samsung SSD 960 EVO?
ADATA XPG STORM to chłodzenie dla dysków SSD w standardzie M.2 2280. Układ ma wymiary 81,5 x 24,55 x 23,1 (długość x szerokość x wysokość) milimetrów i waży 27,8 gramów. W jego skład wchodzi termopad, aluminiowy radiator z żebrowaniem, niewielki wentylator oraz skorupa przykrywająca całość i wyposażona w podświetlenie RGB LED. Śmigła pracują ze sporą prędkością wynoszącą 16500 RPM (±15%) co zgodnie z deklaracją producenta ma obniżać temperatury nośnika o przynajmniej 25%. A jak z kulturą pracy? Niestety tym ADATA się nie chwali, ale przy tak wysokich obrotach na minutę cicho zdecydowanie nie będzie.
Test dysków Samsung SSD 960 PRO - PCI-E, M.2 i NVMe znów uderza
Chłodzenie dla dysków półprzewodnikowych ADATA XPG STORM może być zarówno podłączone bezpośrednio do zasilacza, jak i płyty głównej. Niezbędne przejściówki znajdują się w opakowaniu. W przypadku kolorowego oświetlenia jest ono w pełni konfigurowalne i zgodne z ASUS AURA Sync, Gigabyte RGB Fusion Ready oraz MSI Mystic Light Sync. Cena i data premiery pozostają tajemnicą. Ale może to i lepiej. Osoby, które faktycznie mają problem z thermal throttlingiem na najwydajniejszych SSD M.2 korzystniej wyjdą na zakupie zwykłego, niebrandowanego radiatora. No chyba, że ktoś koniecznie potrzebuje RGB LED...
Powiązane publikacje

Znana marka chłodzeń do PC wycofuje się z Europy. Scythe zamyka swój oddział, a sytuacja firmy jest niepokojąca
55
Phanteks Glacier One D30 X2 - premiera dużych i wydajnych chłodzeń cieczą typu AiO z wentylatorem dla sekcji VRM
11
NVIDIA Blackwell i chłodzenie direct-to-chip to 300x większa efektywność wodna i 25x energooszczędniejsze centra danych
55
Thermaltake UX400 - debiut tanich chłodzeń powietrznych dla procesorów AMD Ryzen i Intel Core Ultra
10