ADATA Premier SP550 M.2 - nowa wersja tanich dysków SSD
Interfejs M.2 jest stosunkowo świeżym typem złącza, które zostało zaprojektowane jako następca portu mSATA. Oprócz dużej prędkości przesyłu danych, charakteryzuje się również kompaktowymi rozmiarami oraz brakiem jakichkolwiek kabli wymaganych do działania nośników. Póki co z nowego rozwiązania korzystają w zasadzie tylko najwydajniejsze dyski SSD, jednak standard ten ciągle się upowszechnia i kolejni producenci wprowadzają urządzenia zgodne z tym złączem. Chociaż nieco dziwi wydawanie budżetowych nośników przeznaczonych na ten interfejs, będziemy musieli chyba do tego przywyknąć. Przykładem jest ADATA, która przedstawiła nową wersję swoich najpopularniejszych dysków półprzewodnikowych Premier SP550 w edycji M.2. Szykuje się zatem bardzo ciekawa opcja dla osób, które chcą przyspieszyć działanie swoich laptopów czy miniaturowych komputerów jak najniższym kosztem, a posiadają pod maską złącze M.2
ADATA Premier SP550 M.2 to ciekawa opcja dla osób, które chcą przyspieszyć działanie laptopów czy miniaturowych komputerów jak najniższym kosztem.
ADATA Premier SP550 M.2 to budżetowe konstrukcje, bazujące na modelu z interfejsem SATA, dlatego nie należy spodziewać się w nich innych pamięci, niż coraz popularniejszych TLC NAND. Moduły zostały wykonane w 19 nm procesie technologicznym, lecz aby nieco poprawić ich wydajność, otrzymały bufor w postaci wydzielonej sekcji SLC. Dysk wyposażony jest w czterokanałowy kontroler Silicon Motion SM2256, który często występuje w tanich nośnikach SSD. Do sprzedaży trafią najpopularniejsze opcje pojemnościowe: 120, 240 i 480 GB. Jak zatem widać, zmian w porównaniu do wersji 2,5-calowych jest niewiele. Jeśli jesteście zainteresowani wydajnością ADATA Premier SP550 M.2, za punkt odniesienia możecie przyjąć test wersji SATA, który znajdziecie pod poniższym linkiem:
ADATA SP550. Test tanich dysków SSD z pamięciami TLC
Według deklaracji producenta, nowe dyski mają osiągać transfery sekwencyjne na poziomie 560 MB/s przy odczycie i 510 MB/s przy zapisie. Liczba operacji wejścia/wyjścia ma dochodzić do 75 000 IOPS. Sprzęt powinien już niebawem pojawić się w naszym kraju. Znamy także ceny nośników. Za wersję 120 GB trzeba będzie zapłacić 179 złotych, za 240 GB - 279 złotych, natomiast za najbardziej pojemny model 480 GB producent życzy sobie 489 złotych. Nie jest więc drogo, zwłaszcza jak na dyski zgodne z interfejsem M.2. Do całej serii dołączane będzie oprogramowanie Acronis True Image HD, które ułatwi migrację (klonowanie) systemu. Wszystkie nośniki Premier SP550 objęte są 3-letnią gwarancją producenta z limitem zapisu danych do 90 TBW.
Powiązane publikacje

ADATA i XPG prezentują nośniki SSD PCIe 5.0 Project NeonStorm i Legend oraz moduły pamięci DDR5 Caster
11
MSI Spatium M570 Pro to kolejny pretendent do miana najszybszego nośnika SSD PCIe 5.0
18
TeamGroup T-Force Z54A ma potencjał, by stać się najszybszym nośnikiem SSD PCIe 5.0 dostępnym na rynku
7
ADATA - wiemy co przedstawi nam producent na targach Computex 2023. Nowości również pod gamingową marką XPG
7