5G w Plusie: co zrobić, aby w pełni cieszyć się swobodnym dostępem do sieci komórkowej piątej generacji?
- SPIS TREŚCI -
Sieć komórkowa piątej generacji, szerzej znana pod nazwą 5G, staje się coraz powszechniejsza. Aktualnie w zasięgu sieci 5G Plusa znajduje się ponad 17 milionów mieszkańców Polski i co ważne, dostęp do wspomnianego standardu zapewniany jest nie tylko w dużych miastach. Sieć Plusa dociera także do mniejszych miejscowości we wszystkich województwach. Mieliśmy okazję sprawdzić to na przykładzie Mazowsza oraz okolic Łodzi, gdzie dokonaliśmy pomiarów. Prędkości uzyskiwane w ramach połączenia oferowanego przez operatora sieci Plus są wysoce satysfakcjonujące, szczególnie jeśli zestawimy je z wynikami uzyskiwanymi w ramach technologii LTE 4G. Trzeba mieć jednak świadomość, że do prawidłowego działania 5G niezbędny jest odpowiedni sprzęt. W ofercie usługodawcy znajdziemy ponad 40 smartfonów i routerów zgodnych z nowym standardem.
Autor: Marcin Karbowiak
Plus jako pierwszy operator w kraju uruchomił komercyjną sieć 5G i stale pracuje nad tym, aby dostarczyć internet każdemu chętnemu użytkownikowi. Aktualnie na mapie Polski znajdziemy aż ponad 2700 stacji bazowych, które zostały rozlokowane w ponad 700 miejscowościach. Aktualnie w zasięgu sieci 5G Plusa znajduje się już ponad 17 milionów mieszkańców Polski. To wysoki wzrost w odniesieniu do lipca tego roku, kiedy liczba mieszkańców objętych zasięgiem 5G wynosiła 13 milionów. Prace nad ciągłym rozwojem w tej materii trwają nieprzerwanie i możemy spodziewać się, że w ciągu kolejnych miesięcy liczba ta dodatkowo wzrośnie. To istotne z uwagi na trwającą pandemię COVID-19, która warunkuje konieczność zdalnej nauki oraz pracy. Szybki i stabilny internet jest podstawowym narzędziem pozwalającym realizować wymienione zadania.
Sieć 5G w Plusie w przeciwieństwie do rozwiązań konkurencji korzysta z pasma 2600 MHz TDD. Jakie warunki należy spełnić, aby móc korzystać z najnowszego standardu telekomunikacyjnego? Odpowiadamy.
5G w Plusie: Praktyczny test prędkości i jakości internetu mobilnego w dziesięciu miastach Polski
Korzystanie z sieci 5G w Plusie jest możliwe na ponad 40 różnych urządzeniach dostępnych w ofercie operatora. Znajdziemy wśród nich zarówno smartfony z różnych segmentów cenowych jak i routery. W przypadku ostatniej kategorii na szczególną uwagę zasługuje nowość w postaci routera OPPO 5G CPE T1a. Mieliśmy okazję sprawdzić działanie sprzętu w praktyce – dzięki internetowi 5G od Plusa pracowaliśmy bez przeszkód zdalnie poza miastem. Do tematu routera wrócimy w osobnym rozdziale, gdyż urządzenie wymaga nieco szerszego omówienia. Teraz zajmijmy się tym, co wyróżnia sieć 5G w Plusie.
Technologia 5G w Polsce dostępna jest aktualnie na pasmach 2100 MHz oraz 2600 MHz z TDD (Time Division Duplexing). Plus wykorzystuje to drugie, oferując prędkość pobierania do 600 Mb/s oraz wysoką stabilność połączenia. Dużo większa pojemność pasma 5G 2600 MHz w porównania do 2100 MHzto istotny atut, o którym należy pamiętać. Trzeba również wspomnieć o tym, że po zakończeniu aukcji na pasmo 3400-3800 MHz, dotychczas wykorzystywane pasmo będzie z nim agregowane przekładając się na jeszcze lepsze parametry transferu danych. Aby móc cieszyć się 5G w Plusie, należy wybrać jedną z dostępnych taryf z pakietami do 150 GB w ofercie głosowej oraz nawet do 1000 GB w ofercie internetowej.
Materiał powstał przy współpracy z operatorem sieci Plus.
- 1
- 2
- 3
- 4
- następna ›
- ostatnia »
Powiązane publikacje

Darmowa nawigacja na telefon offline i online w 2025 roku. Na te mapy warto zwrócić uwagę
21
Darmowe programy do Windows cz. 9. Gry z różnych sklepów w jednym miejscu, tekst i wideo jako podcast, alternatywa dla Spotify
43
Darmowe aplikacje na Androida, marzec 2025. Pobieranie muzyki ze Spotify i wideo z YouTube, firewall i inne
28
Darmowe programy do Windows cz. 8. Usuwanie śmieci, zmiana ustawień, przesyłanie plików, nowy wygląd Spotify i inne
53