15 lat przeglądarki Internet Explorer
Wczoraj Internet Explorer obchodził swoje 15 urodziny - pierwsza wersja przeglądarki zadebiutowała 16 sierpnia 1995 roku. Od samego początku jest ona najchętniej wykorzystywaną przeglądarką na świecie, choć opinie na jej temat nie zawsze są pochlebne. Według ostatniego raportu firmy Net Applicartions Internet Explorer w lipcu 2010 roku miał 60.74% udziału w światowym rynku przeglądarek internetowych, czyli o 2 punkty procentowe więcej niż w maju 2010. Microsoft wprowadzając wersję 1.0 Internet Explorera oparł ją na kodzie Mosaic, licencjonowanym przez firmę Spyglass i rozpowszechniał w dwóch pakietach - przeznaczonym do sprzedaży detalicznej w Microsoft Plus! jako dodatek do Windows 95 oraz jednocześnie w wersji OEM dla Windows 95. Kolejna wersja (2.0) została wydana również dla komputerów Macintosh i wprowadziła między innymi ciasteczka, SSL i potrafiła już rozpoznawać polskie znaki.
Interent Explorer w wersji 3.0 dostarczał również bezpłatnie pocztę Internet Mail oraz książkę adresową, a także obsługiwał kaskadowe arkusze stylów (CSS) i język Java. Kolejna wersja obsługiwała już XML, pozwalała automatycznie aktualizować informacje na stronach internetowych oraz była zintegrowana z pocztą Outlook Express. Ulepszona, piąta wersja Internet Explorera, obsługiwana przez Windows 2000 oraz wersja 6.0 na Windows XP zawierały ulepszone rozwiązania w zakresie ochrony prywatności i zabezpieczenia ochrony użytkowników, takie jak m.in. pop-up bloker, add-on oraz narzędzia, które pozwalają na usuwanie historii wyszukiwań.
Obecnie Microsoft przygotowuje się do wprowadzenia najnowszej wersji przeglądarki – Internet Explorer 9, której premiera ma odbyć się już niedługo. „Dziewiątka” ma nowy silnik JavaScript (Chakra), który będzie lepiej współpracował z procesorami wielordzeniowymi, poszerzone wsparcie dla HTML 5 i większą zgodność z obecnymi standardami W3C. Internet Explorer 9 będzie też szybszy niż jego poprzednicy, między innymi dzięki wykorzystaniu procesora graficznego do obsługi materiałów multimedialnych.
Źródło: Informacje Prasowe
Powiązane publikacje

Google Labs wprowadza eksperymentalne narzędzia AI do nauki języków obcych z wykorzystaniem modelu Gemini
5
Meta AI rzuca wyzwanie ChatGPT. Nowa aplikacja z funkcją Discover Feed jest już dostępna na Androida i iOS
17
Grok 3.5 odpowie na pytania bez przeszukiwania Internetu. Gwarantuje to sam Elon Musk
32
Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
24