.
Załóż konto
English Deutsch Русский Français Español 中国

Test przeglądarek internetowych 2013 - Która jest najszybsza?

Paweł Pieczyrak | 19-07-2013 14:00 |

Przeglądarka to narzędzie absolutnie niezbędne do surfowania po internecie, mające też niebagatelny wpływ na jakość oraz bezpieczeństwo korzystania z sieci, dlatego jej wybór jest ważniejszy niż pozornie mogłoby się wydawać. Tylko czym kierować się podczas szukania rozwiązania idealnego? Bezawaryjnością, szerokimi opcjami konfiguracji, ilością dostępnych wtyczek, czy może po prostu szybkością działania? Ten ostatni czynnik z pewnością odgrywa istotną rolę, wszak pożeranie pamięci operacyjnej i wolno ładujące się strony pomimo szybkiego łącza mogą doprowadzić do stanu ciężkiego uszczerbku na zdrowiu psychicznym. Oczywiście, każdy doświadczony użytkownik kieruje się subiektywną oceną aplikacji, którą najczęściej zdążył już dobrze poznać, zaś przyzwyczajenia to druga natura człowieka. Czasami warto jednak zmienić nawyki, przetrzeć oczy i sięgnąć po rozwiązanie dotychczas pomijane, jakie może pozytywnie nas zaskoczyć. Która przeglądarka internetowa jest najlepsza? Chrome, Firefox, Internet Explorer czy Opera? Pytanie wraca niczym bumerang, dlatego postanowiliśmy to sprawdzić i przetestowaliśmy wszystkie najpopularniejsze wersje pod kątem ogólnej wydajności.

Autorzy: Paweł Pieczyrak i Sebastian Oktaba

Pamiętacie jeszcze początki internetu w Polsce? Kiedyś wejście do sieci wymagało zablokowania linii telefonicznej, aby podłączyć modem i usłyszeć jego złowrogie piszczenie, zaś każda minuta była dosłownie na wagę złota. Dzisiaj co prawda żyjemy w czasach powszechnego oraz stałego dostępu do internetu, ale oczekiwania użytkowników gruncie rzeczy nie uległy dezaktualizacji - nadal kluczowe znaczenie ma niezawodność i szybkość. O ile sprawdzenie stabilności działania jest zadaniem stosunkowo trudnym, często zależnym od konfiguracji sprzętu i oprogramowania, tak wydajność można spokojnie przeanalizować na podstawie kilku dedykowanych aplikacji, benchmarków oraz testów praktycznych. Należy tylko pamiętać, iż komfort korzystania z przeglądarki internetowej nie zależy wyłącznie od szybkiego silnika, bowiem równie ważna jest funkcjonalność, ergonomia czy dostępność wtyczek. Tutaj rządzą już subiektywne opinie, nikogo przekonywać do wyższości masła nad margaryną nie zamierzamy, więc skupimy uwagę tylko na rzeczach konkretnych - wydajności.

Zanim przejdziemy do sekcji testowej, warto spojrzeć w statystyki popularności przeglądarek, którymi jednak nie należy się ślepo sugerować przy wyborze, ponieważ nie wszyscy mają świadomość i chęci, aby poszukiwać rozwiązań lepszych od wcześniej używanych. Jest również grupa osób uparcie korzystających z przeglądarki wbudowanej w system operacyjny Windows, chociaż platforma Microsoft jest obecnie najpopularniejsza i właśnie tutaj znajdziemy najszerszą gamę narzędzi przeznaczonych do przeglądania zawartości sieci. Według danych serwisu prowadzonego przez firmę Gemius, ponad 40% rynku zajmuje Mozilla Firefox, prawie 30% należy do Google Chrome, Internet Explorer zgarnął 15%, Opera posiada zaledwie 6% użytkowników, natomiast WebKit Mobile około 4%. Reszta znajduje się poniżej 1%, stanowiąc margines jakiego nie uwzględniamy na wykresie. Skonfrontowaliśmy powyższe statystyki z naszymi i sytuacja wygląda trochę inaczej - Firefox (41,4%), Chrome (32,6%), Opera (10,8%), Internet Explorer (7,4%), Android Browser (2,7%), Safari (1,9%), Opera Mini (1,6%) oraz Maxthon (0,5%) - przynajmniej dwie pierwsze pozycje się pokrywają.

Popularność przeglądarek internetowych

Dane na Lipiec 2013

Wartość procentowa (więcej = lepiej)

 
4
8
12
16
20
24
28
32
36
40
44
 
Mozilla Firefox (PurePC)
41
 
Mozilla Firefox (Gemius)
41
 
Google Chrome (PurePC)
33
 
Google Chrome (Gemius)
29
 
Internet Explorer (Gemius)
16
 
Opera (PurePC)
11
 
Internet Explorer (PurePC)
7
 
Opera (Gemius)
6
 
 

Obecnie przeglądarki internetowe oprócz wyświetlania stron WWW oferują również masę dodatkowych funkcjonalności. Zresztą, chyba nie wyobrażamy sobie życia bez takich funkcji, jak synchronizacja zakładek czy moduł sprawdzania pisowni. Pewne z nich stały się wręcz standardem, niemniej producenci ciągle prześcigają się w wymyślaniu coraz to bardziej użyteczniejszych modułów. Dla zaawansowanych użytkowników szczególnie ważne są opcje konfiguracyjne, przy pomocy których możliwe jest dostosowanie przeglądarki do swoich indywidualnych potrzeb. Wszystkie pomiary odbywały się na laptopie Packard Bell EasyNote LJ65 o konfiguracji: Intel Pentium T4500 2,3 GHz, 4 GB DDR3 i NVIDIA GeForce G210M. Systemy operacyjne wykorzystywane podczas testów to Windows 7, Windows 8.1 Preview (MS Internet Explorer 11 Preview) oraz Kubuntu 13.10. Chyba możemy zaczynać - jesteście ciekawi, jaka przeglądarka internetowa jest najszybsza?

Oceń publikację

Twoja ocena: Brak Średnia: 3.6 (głosów: 27)

Komentarze:

Portret użytkownika michal321
#1
google chrome daje rade
Portret użytkownika czullo
#2
chyba w zjadaniu RAM, tylko ff
Portret użytkownika SargonAnkro
#3
FF w zjadaniu RAMu wcale nie jest lepszy. Ale i tak z niego korzystam ze względu na szerokie spektrum wtyczek i personalizacji. Chrome'owi tego brakuje.
Portret użytkownika TheMax
#4
Przy standardzie jakim jest >8 GB ramu 400mb zajętego nie robi żadnej róznicy. Z testów wynika, że ff jest w tyle.
Portret użytkownika czullo
#5
Przy standardzie długości murzyńskiego penisa rzędu 20cm.... if you know what i mean
Portret użytkownika Gooralesko
#6
Zjadanie ramu nie ma znaczenia. Na Operze potrafiło zjeśc i 1,5 giga więc podobne wartości na chromie przy otwartych kilkunastu kartach nie robi na mnie wrażenia. Przy obecnym standardzie czyli 8GB ramu można mieć gdzieś ile pamięci zajmuje przeglądarka.
Portret użytkownika SargonAnkro
#7
Nie, nie można. Jak się będzie miało zawsze w d...e ile miejsca zajmuje przeglądarka (czy jakakolwiek aplikacja) podczas działania, to potem rozmiar w pamięci urośnie do niebotycznych rozmiarów i nie będzie miejsca na inne, bardziej potrzebne aplikacje. Rzekowmy "standard" nie jest wytłumaczeniem na niechlujność. Poza tym 8GB to nie wszędzie jeszcze standard - to tak jakby mówić że standardem jest używanie touchpada w KAŻDYM komputerze, obojętnie czegobyśmy nie robilii- a to dlatego że każdy laptop takowy posiada.
Portret użytkownika HDN
#8
Wszystkie przeglądarki rezerwują dużo więcej pamięci niż w rzeczywistości potrzebują, ponieważ zwalnianie (i uzyskiwanie) jej jest bardzo kosztowną operacją dla systemu operacyjnego. Dlatego też, im więcej ramu mamy, tym więcej wydaje nam się, że aplikacje go zajmują. W rzeczywistości jest on tylko przez te aplikacje zarezerwowany i jeśli w naszym systemie zacznie brakować pamięci, to szybko są w stanie ją zwolnić. Dodatkowo w sytuacji bardzo ograniczonego ramu, Chrome zrzuci najstarsze zakładki na dysk. Wszystko to powinno być napisane w teście, niestety autor własnej wiedzy nie raczył przetestować.
Portret użytkownika TheUn4seen
#9
Chwila, Firefox ma "średnią" ilość opcji konfiguracyjnych? Chyba używamy innego Firefoxa.

Poza tym detalem artykuł ciekawy.
Portret użytkownika Dammeron
#10
Dokładnie. magiczne about:config "odrobinę" poszerza możliwości liska. :P Cieszy też, że FF lepiej sobie radzi z RAMem, niż kiedyś. Ciekawe też, jak z bezpieczeństwem u każdej z tych przeglądarek.
Portret użytkownika Paweł Pieczyrak
#11
Tak, wiemy, iż istnieje magiczne about:config, lecz pod tym względem patrzyliśmy okiem zwykłego użytkownika. On woli zaznaczyć niż wpisywać bliżej nieznane mu wartości w odpowiednie pola ;)
Portret użytkownika moskil
#12
Skoro patrzycie "okiem zwyklego użytkownika" to powinniscie dawac wiecej punktow kiedy opcji do zaznaczenia jest mniej. Zwykły użytkownik nie chce żadnych opcji, chce miec program idealnie skonfigurowany i gotowy do pracy
Portret użytkownika Sebastian Oktaba
#13
Nie przydzielamy za takie rzeczy punktów (?), tylko stwierdzamy co najwyżej fakt. To nie jest familiada ;]
Portret użytkownika megagracz
#14
Dla mnie najlepsza w użytkowaniu jest opera, potem explorer i Firefox a najgorsza jest safari (na Windows oczywiście bo na Apple działa swietnie). Chrome jest taka sobie. Miałem z nią sporo problemów i wolę jej nie używać. To jest moja opinia.
Portret użytkownika coopra
#15
Opera 15 zmusiła mnie wręcz do przesiadki z chrome. Szybsza od Chrome i od FF, choć bierze trochę pamięci, to jest dobrze zoptymalizowana i prosta. Nie korzystam z ogromu wtyczek FF, Przeładowania i bajerów Chrome, potrzebuję przeglądarki do Internetu, szybkiej, a nie do zadań specjalnych. I do tego nadaje się Opera. Choc brakuje mi trochę synchronizacji, ale wiem, że to poprawią.
Portret użytkownika johnoka
#16
Nie mam pojecia jakiego komputera uzywaliscie ale w tescie css na firefoxie najnowszym przegladarka potrzebowala u mnie 0.8 sekundy a nie az 2
Portret użytkownika Paweł Pieczyrak
#17
"Wszystkie pomiary odbywały się na laptopie Packard Bell EasyNote LJ65 o konfiguracji: Intel Pentium T4500 2,3 GHz, 4 GB DDR3 i NVIDIA GeForce G210M. Systemy operacyjne wykorzystywane podczas testów to Windows 7, Windows 8.1 Preview (MS Internet Explorer 11 Preview) oraz Kubuntu 13.10."

Niektóre wartości mogą się różnić z powodu odmiennej konfiguracji sprzętowej.
Portret użytkownika cahir-
#18
Tiaa, Opera 15 czarnym koniem w wyścigu o użytkowników, trzeba tylko skreślić z miejsca wszystkich którzy do tej pory używali tej przeglądarki. U mnie osobiście została O12 x64 jako 2 przeglądarka, główną został FF.
Portret użytkownika razor1
#19
Ilość zużywanego ramu jest nieważna bo teraz standardem jest 8GB, szybkość jest wystarczająca w każdej przeglądarce. Bądźmy szczerzy najbardziej liczą się możliwości a tu Firefox jest liderem.
Portret użytkownika Paweł Pieczyrak
#20
Też nie można myśleć takimi kategoriami. Wyobraź sobie przeglądarkę, która na wejściu zajmuje 6 GB RAMu. A gdzie system i inne oprogramowanie? Idąc dalej, można napisać prosty kalkulator, który zaraz po uruchomieniu zajmować będzie 16 GB pamięci operacyjnej, a naprawdę jest to do wykonania ;)
Portret użytkownika Kaligula
#21
8GB to może i standard (naprawdę?) w gamingowych desktopach, ale średnie laptopy (4GB) i słabsze laptopy (2GB) to nagle wyparowały?
Portret użytkownika Adriano1
#22
Ja mam nadal 1 gb ddr2, więc niech nie gadają, że 8 gb ddr3 to standard, bo nie każdy wymienia podzespoły w komputerze co 2 miesiące -,-
Portret użytkownika ashraider
#23
Ale daj spokój z tymi dwoma miesiącami, za 20zł masz kość 1GB DDR2 na alledrogo, więc albo masz naprawdę trudną sytuację finansową i wtedy jest to zrozumiałe, albo bijesz tylko pianę, 8GB to jest standard dla składaka, chyba, że masz jakiś naprawdę budżetowy PC do neta i filmów to wtedy kupujesz zazwyczaj 2 czy tam 4GB.
Portret użytkownika Adriano1
#24
DDR2 są drogie wbrew pozorom ;) Jeśli ktoś składa nowy komputer, to tak przyznaję rację - 8GB jest wtedy standardem. Nie można jednak twierdzić, że wszystkie komputery mają tyle ramu i bagatelizować problem dużego zużycia pamięci przez przeglądarki ;) Większość ludzi, których znam ma 1-4GB DDR2 :) Poza tym myślę, że nie ma sensu wrzucać pieniędzy na nowy ram do mojego umarlaka...
Portret użytkownika SargonAnkro
#25
To zależy jak bardzo umarły jest umarlak ;] 9 miesięcy temu wsadziłem do cudzego starego laptopa 2GB z ... uwaga 256 MB :D Laptop był zasilany Windą XP i jakież było zdziwienie i szok, gdy zaczął normalnie funkcjonować... Z 20 min ładowania okna do napisania listu w programie pocztowym nagle zrobiło się... parę sekund :D :D :D Także tego, próbować zawsze warto, nawet jeśli cena ramu zjada go w całośc - może się okazać, że do tego, co na codzień robimy na kompie ów umarlak jeszcze będzie całkiem dobrze służyć.
Portret użytkownika Adriano1
#26
P4 3,2 ghz, nvidia gf 7500 le, 1 gb ddr2 ramu, więc średnio umarły umarlak :D Chociaż renderowałem na nim nawet filmy w 720p - zajmowało to parę godzin, ale dało radę ;) Lecz niestety czasami jak odpalę Chrome i spojrzę ile ramu wciąga, to aż za głowę się łapię, ponieważ większość gier w które grałem tyle nie ciągnęły ...
Portret użytkownika razor1
#27
Wydaje mi się że nie można myśleć kategoriami takimi jak ty napisałeś. Czyli gdybaniem że będzie zjadać 6GB , no sorry pomyśl logicznie nie ma takiej opcji (chyba że otworzysz 50000 zakładek na raz, tu się rozchodzi o wielkości rzędu ~100-200 MB bo takie różnice między przeglądarkami mogą się pojawić. Druga sprawa , znowu maksymalizujesz i bezsensownie gdybasz , po co przeglądarka ma zjadać na siłę 16GB skoro starczy jej np 200MB ??? Tak 8GB to jest standard obecnie i windows 7 64bit to też standard, druga sprawa pamięć nie jest droga.
Portret użytkownika Paweł Pieczyrak
#28
Większość, nie mówię że wszyscy programistów nie znają pojęcia "optymalizacja". Wcześniej bardzo dbano o ten aspekt, dzisiaj można spotkać się z podejściem "ile znajdzie tyle zajmie, byleby działało".
Portret użytkownika SargonAnkro
#29
Dokładnie, mało kto się teraz w optymalizację bawi. Przykre trochę, bo właśnie z tego powodu mamy to co mamy.
Portret użytkownika SargonAnkro
#30
Teraz nie ma takiej opcji, ale za parę lat może ona istnieć. Pomyśl: teraz przeglądarka na starcie może zjeść 500 MB (ja tak mam, niestety bez pewnych plugin'ów nie wyobrażam sobie życia w necie, a one jednak swoje zajmują), co dla kogoś z 2GB RAM'u jest nie do pomyślenia, a już nie mówiąć o tym że na skutek braku optymalizacji działania i śmiecenia w ramie jej rozmiar roście do 1-1,5 GB a to już jest sporo. Czyli na starcie mamy ok 25% zużycia pamięci a później 50-75%. Za parę lat, jeżeli nadal będą tworzyć niedopracowany kod oraz komputery będą korzystać z nowych technologii, to ten trend będzie utrzymany. I będziesz miał na starcie nie 500 MB a 1 GB a podczas działania i przeglądania różnych treści może wyjść 6 GB. Trzeba mysleć przyszłościowo przy tworzeniu aplikacji a nie "na teraz" : "bo jak mi braknie to kupie wiecej ramu". To nie jest rozwiązanie.
Portret użytkownika rafa13579
#31
Dokładnie, ja przed chwilą dla testu włączyłem 22 karty z stroną allegro.pl i użycie pamięci 2.04 GB na przeglądarce Chrome to trochę chore się robi...
Portret użytkownika SargonAnkro
#32
No. Ale żeby nie było: to nie jest tylko wina przeglądarek i ich twórców, bo tworcy witryn również nie są bez winy. Sporo smiecia jest ładowanych na strony (w tym flash i reklamy), które niestety przeciążają przeglądarkę. A i jeszcze panuje trend na strony "przyjazne dla tabletów"... i nie dość, że od srodka wyglada to praktycznie bez zmian, to na zewnatrz strona jest masakrycznie przerosnieta i nie wszedzie da sie ustawić tryb "normalny".
Portret użytkownika Gooralesko
#33
Nie chore tylko normalne. Po kiego grzyba te 8, 12 czy 16GB ramu możliwe do wsadzenia w nasze pecety? Żeby sobie w idlu leżały odłogiem. Jak to coś daje - a daje w przypadku Chrome'a - to czemu nie korzystać w dużej ilości ram poza grami które pamięć najbardziej wykorzystują?
Portret użytkownika Bozydar
#34
Ale panowie ja sam mam 4gb i z zapasem starcza. Nie potrzebuje otwierać po 20kart, 4-5 starczają. Także nie mówicie, że 4 to za mało.
Portret użytkownika zriel
#35
nie chcę cię zmartwić, ale aktualnie produkowane telewizory mają od 512 do 4GB RAM ddr2 800( w zależności od przekątnej i liczby opcji) a nadchodzące właśnie tv 4k(które ma być nowym standardem) będą miały od 8 do 12 GB RAM.
Portret użytkownika Kyle
#36
Może 4 Gigabity , a nie GigaBajty ... ?
Portret użytkownika marcinoz
#37
Z mojego doświadczenia wynika że działanie przeglądarki zależy od konkretnego komputera. I nie mam tu na myśli różnicy w specyfikacji sprzętowej - choćbym miał dwa takie same komputery, to założę się, że np Chrome działałoby inaczej na każdym z komputerów. Mi osobiście najlepiej działa Firefox i jego właśnie używam.
Portret użytkownika ryo
#38
Fajny test, bo w dzisiejszych czasach przeglądarka prawie cały czas włączona no i dużo więcej się w nich dzieje niż kiedyś. Proponuję tylko podać info, które przeglądarki są open source. Dla niektórych to ważne, bo chcą wiedzieć co robi taki program.
Portret użytkownika UgliBiBagli
#39
"w obsługę renerów grafiki" ostatnia strona
Portret użytkownika Kyle
#40
Przed chwilą odkryłem BUG w Firefox 22.0 ( mam system Windows 7 X64 Pro, wszystkie łatki zainstalowane, karta Radeon 4850, stery ostatnie oficjalne do tej karty, czyli 13.1). A mianowicie, przy powiększeniu domyślnym (Widok->Powiększenie->Rozmiar pierwotny) zdjęcia (akurat png, ale jpg pewnie też) wyświetlone w karcie przeglądarki (przeciągnijcie sobie jakieś zdjęcie z np. pulpitu) są nieco powiększone, co skutkuje rozmyciem wzgl. tego co widać na powiększeniu 1:1 w np. przeglądarce windows!!! Inna sprawa że mam powiększone czcionki na 114% w systemie, ale dla czego Firefox mi skaluje zdjęcia to nie wiem (przez co jest efekt rozmycia przy niby 1:1 w firefox, podczas gdy w przeglądarce obrazów systemu jest OK). Jeśli winne jest powiększenie czcionek w systemie, to nie zmienia faktu że Firefox zachowuje się nieprawidłowo! Aha różnica wielkości jest bardzo niewielka (kilka %), więc patrzcie uważnie.

ps. w tabeli "co przeglądarki oferują" brakuje rubryki która obsługuje profile barw, a która nie
Portret użytkownika Gooralesko
#41
Nie przypuszczałem, że Chrome którego używam od listopada ma taki mocny udział w rynku. Operę opuściło wielu userów po ostatnich zawirowaniach z silnikiem oraz coraz większych wymaganiach sprzętowych.
Portret użytkownika Jeik
#42
na dzien dzisiejszy test jest juz przestazaly, Opera wydala wersje 16 dodajaca opcje konfiguracji
Portret użytkownika Silvana
#43
Ja tu widzę test wydajności, a nie konkurs na mnogość opcji, a różnice między 15 i 16 Operą są marginalne pod tym względem – sam sprawdzałem.
Portret użytkownika Grot
#44
I tak pozostaję przy mojej Operce 12 ;).
Portret użytkownika MrDyskSSD
#45
U mnie najlepiej i najszybciej działa Chromik ,a poza tym jest jak dla mnie najwygodniejszy :)

Operła i Lisek są kiepskie ogólnie jeśli chodzi o wygodę użytkowania ...
Portret użytkownika fuey
#46
nie po to kupilem 8 giga pamieci zeby sie marnowalo
Portret użytkownika Kyle
#47
A Ja nie po to kupiłem 16 GB by wypełniała je jakaś głupia przeglądarka :]
Portret użytkownika fuey
#48
w takim razie pochwal sie co zajmuje ci te 16gb
Portret użytkownika Kyle
#49
Scandisk w Win7 X64 :> - przy pełnym skanie z naprawą innej partycji niż systemowa zajmuje cały RAM, niezależnie czy masz PC z 4GB RAM czy 16 GB RAM, przy wył. pliku strony nawet wykrzacza kompa). :) :) :) Program powinien być już dawno poprawiony ... w sumie to nie powinni nawet dopuścić do tego, by coś takiego znalazło się w finalnej wersji systemu.
Portret użytkownika Łukasz Kasprzyk
#50
Ręce opadają od czytania takich komentarzy.

Pytanie do tych, co krzyczą o 8GB jako standardzie: Czy Wy w ogóle widzicie coś poza czubkiem swojego nosa?

8GB nie jest standardem i jeszcze przez rok-dwa nie będzie, a jeśli tablety zaczną być robione z głową, to 8GB nigdy nie będzie standardem na PC...

Mam laptopa kupionego 1.5 roku temu, ma 4GB i nie zamierzam tego sprzętu zmieniać do póki będzie działał. Tym bardziej nie zamierzam dokładać do niego pamięci, bo to nie ma żadnego sensu - nie gram w gry, nie renderuję 3D, 8GB nie jest mi potrzebne.

Co ciekawe, W7 też nie jest standardem - odsyłam do rangking.pl. Co więcej, sam coraz częściej myślę o pozbyciu się preinstalowanego W7 na rzecz... Linuxa, bo krew mnie zalewa, jak średnio raz na miesiąc odkrywa, że kolejna opcja znana z XP jest w W7 przeniesiona, zmieniona lub po prostu spierniczona.

Innymi słowy wyjrzyjcie przez okno, odwiedźcie inne fora niż związane z IT i nagle odkryjecie, że zdecydowana większość użytkowników komputerów to zwykli Kowalscy, którym nie świecą się oczy na hasła "i7", "HD" "16GB RAM". Mają oni czasem leciwe już komputery, z WindowsXP na pokładzie i (co najważniejsze) ten sprzęt im wystarcza do tego co robią - społecznościówki, poczta, zakupy, filmy i proste gry.
ERGO na dzień dzisiejszy 8GB to nie jest standard lecz margines, a W7 to tylko jeden z dwóch czołowych systemów.
Portret użytkownika kopciej2001
#51
Jest logo Safari, a w zestawieniu brakuje tej przeglądarki
Portret użytkownika Paweł Pieczyrak
#52
Testowaliśmy przeglądarki dostępne dla systemów Linux oraz Windows. Mac OS nie był brany pod uwagę.
Portret użytkownika Olbi
#53
Nie napisaliście jednego o Chrome - ta przeglądarka w każdorazowym zapytaniu wysyła tyle informacji o systemie, że to jest nieporozumienie :P Do tego jest strasznie nieprzewidywalna i brak jej wersji LTS, przez co żadna poważnie szanująca się firma nie bierze pod uwagę we wdrożeniach. Tutaj liczy się IE oraz FF :)
Portret użytkownika Paweł Pieczyrak
#54
"Nie napisaliście jednego o Chrome - ta przeglądarka w każdorazowym zapytaniu wysyła tyle informacji o systemie, że to jest nieporozumienie :P"Dowód można prosić?
Portret użytkownika Eladril
#55
Ciekawy test, na stacjonarnym pc'cie trzymam firefoksa bo jest lepiej rozbudowany a chodzi praktycznie tak samo jak chrome, natomiast roznica w wydajnosci na netbooku pomiedzy tymi dwoma przegladarkami jest jak niebo i ziemia. FF jednak króluje ze wzgledu na ilosc addon'ów.
Portret użytkownika vegitto
#56
Prosiłbym jeszcze o test przeglądarki Chromium, gdyż to na niej oparte są Google Chrome i Opera(15+). Ten artykuł pomógł mi w kolejnej przesiadce z firefoxa, z którego już wielokrotnie uciekałem, ale przez dodatki i możliwości konfiguracyjne do niego wracałem.

Mam tylko (jeszcze, jutro buduję peceta z 3x2GB Geil na starcie ^^) 2x1GB RAMu i Firefox przy niemal każdym przełączaniu pomiędzy kartami łapał kilkunastosekundową zwiechę. System (linux, ubuntu) stabilny, wszystko jednocześnie działało, tylko FF jeden się zamrażał. Nie pomagała zmiana wartości nice, więc to pewnie przez cache na powolnym dysku 2,5"/160GB/5400RPM. Chromium działa o niebo szybciej i stabilniej od FF, pomimo w moim odczuciu większej łasości na RAM i swap... nielogiczne, ale jestem zadowolony... na 2GB RAMu DDR2/666.
Najwyraźniej ilość zużywanej pamięci jest mniej ważna od jej optymalizacji
Dzięki i pozdrawiam.
[update] Przy ok. 20-30 kartach w dwóch oknach skończył mi się RAM x.x jakbym miał =>3GB, to by mi łakomstwo nie przeszkadzało... Działa (w moim odczuciu) tak samo szybko przy wykorzystaniu pamięci 50% i 90%... Ale jak się systemowi skończy RAM i zamiast niego przydzieli swap... wiadomo. Mimo wszystko, dalej nieugięty się tak strasznie nie zamraża.
Portret użytkownika ShFil
#57
Przy 2 GB przeglądarka łapała ci zwiechy? Sprawdź czy ram i dysk jest sprawny. Ja do końca listopada siedziałem na pentiumie 4 z 512 MB ramu często z kilkadziesiąt otwartych kart.

PS. Co do wysokiego zużycia ramu przez chrome, powoduje to: chrome przewiduje jakie strony chcesz odwiedzić i ładuje e do ramu.
Portret użytkownika vegitto
#58
Dysk jest sprawny (tak od dwóch lat trochę creepy dźwięki stukania wydaje, ale wg przedwczorajszego SMART wszystko OK i nie ma zamiaru umrzeć). RAM... artefaktów żadnych nie widzę i system jest stabilny. Ten FF się zamraża, że całe okno przez chwilę nie odpowiada. Dzięki za odp, później odpalę memtesta...

PS. FF się zamrażał niezależnie od wykorzystania RAM/swap.
Portret użytkownika kopciej2001
#59
Safari jest dla Windows
Portret użytkownika Paweł Pieczyrak
#60
Jest, ale nie wspierana, a nas takie przeglądarki nie interesują.
Portret użytkownika limera1n
#61
jak dla mnie - tylko Chromium
Portret użytkownika Daniello001
#62
Jak czytam niektóre wypowiedzi to jestem w szoku. Kupiłem 1,5 roku temu netbooka z 1GB ram. Wymieniłem ten 1 na 2GB.

Netbook przypomnę... miał być urządzeniem do przeglądania internetu. Okazuje się, że przeglądarka będzie miała takie wymagania że w ogóle nie ruszy... (tak jak emulator do gier z androida... za słaba karta graficzna w netbooku... to jaka jest w telefonie??).

Chcę kupić laptopa i teraz się zastanawiam czy za rok nie będę potrzebował 16GB...
Portret użytkownika Łukasz Kasprzyk
#63
Nie ma takiej potrzeby. Wejdzie HTML5, CSS3 i pozbędziemy się ze stron potworka o nazwie Flash oraz grafiki po 2MB jako tło strony - mam nadzieję ;)
X Wydawca serwisu PurePC.pl informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Kliknij (zgadzam się), aby ta informacja nie pojawiała się więcej.
Kliknij (polityka cookies), aby dowiedzieć się więcej, w tym jak zarządzać plikami cookies za pośrednictwem swojej przeglądarki internetowej.