.
Załóż konto
English Deutsch Русский Français Español 中国

Test routerów Wi-Fi - Domowa sieć bez granic

Kamil Śmieszek | 07-12-2012 17:40 |

Jeszcze do niedawna liczba komputerów w domu przeciętnego Kowalskiego opiewała na jedną sztukę, którą była stacjonarna jednostka ustawiona w ogólnodostępnym miejscu, aby każdy z domowników mógł z niej swobodnie skorzystać. O sieci komputerowej wtedy w zasadzie nikt nie myślał - nie tylko o tej bezprzewodowej, ale w ogóle o łączeniu komputerów ze sobą. Jedynym kablem sieciowym była skrętka lub przewód telefoniczny, stanowiący wrota do ogólnoświatowej pajęczyny - Internetu. Ostatnio jednak w naszych domach elektroniki przybywa w zastraszającym tempie. Współczesne laptopy, smartfony, tablety, czy nawet telewizory do rozwinięcia pełni swoich możliwości wręcz wymagają łączności z siecią. I tu powstaje problem - sprzętu jest masa, zaś łącze internetowe z reguły jedno. Urządzeniem będącym rozwiązaniem tego problemu jest router - tylko jaki? Najlepiej bezprzewodowy, koniecznie „wszystkomający” oraz rzecz jasna superszybki. Rynek jest jednak takimi urządzeniami szczelnie wypełniony, więc mamy kolejny problem - jaki router najlepiej nadaje się do zapełnionego sprzętem, multimedialnego domu?

Autor: Kamil Śmieszek

Przejdźmy od razu do sedna sprawy - czym w ogóle jest router? Otóż, jak mogliście przeczytać w naszym poradniku sieciowym (dostępnym pod TYM LINKIEM), urządzenie służy między innymi do łączenia ze sobą kilku sieci i zarządzania krążącymi między nimi pakietami. Podstawowym zadaniem routera jest „routing”, a więc proces znajdowania ścieżki do sieci docelowej wysyłanego pakietu, a co za tym idzie, do docelowego hosta. W dużych firmach, gdzie budowane sieci komputerowe są dość rozległe, zadanie wyznaczenia optymalnej trasy potrafi być bardzo złożone. W takiej infrastrukturze istnieje bowiem wiele potencjalnych lokalizacji pośrednich, do których pakiet może trafić, zanim dotrze do wspomnianego hosta docelowego.

Domowy użytkownik procesem „routowania” przejmował się raczej nie będzie, bowiem kompletnie go nie interesuje, w jaki sposób pakiety wędrują między sieciami. Jemu chodzi tylko o to, aby sieć, w której centrum stoi router, działała szybko, sprawnie i bezawaryjnie. Z tym ostatnim aspektem problemów raczej być nie powinno. Zaryzykować można stwierdzenie, że współczesne routery w zasadzie się nie psują. Chyba, że mamy do czynienia z dość wiekowymi urządzeniami, ale wtedy najlepszym remedium jest najczęściej aktualizacja firmware. Rzadko bowiem zdarza się, że uszkodzeniu ulega sam sprzęt. Dwa pierwsze czynniki są z kolei niejako ze sobą powiązane. Jeśli sieć będzie działała szybko, to będzie działała również sprawnie (ale w drugą stronę niekoniecznie;]).

Aspekt szybkości odgrywa teraz kluczowe znaczenie, zaś na świecie obserwujemy istną pogoń za ową szybkością. To samo tyczy się sieci. Wspomniane kilka akapitów wcześniej urządzenia potrafią przesyłać bowiem ogromne ilości danych. O ile streaming wideo, muzyki czy też transfer dużych plików, gigabitowe łącze ethernetowe „łyknie” bez żadnych przeszkód, to sieć bezprzewodowa Wi-Fi może nie nadążać z odpowiednio szybkim przesyłaniem danych. Dlatego w naszym teście zgromadziliśmy routery z wyższej półki zarówno cenowej, jak i wydajnościowej. Niemal wszystkie z nich są zdolne do pracy w trybie dual-band, co oznacza możliwość współbieżnego działania sieci na paśmie 2,4 oraz 5 GHz. Ponad połowa z nich powinna być w stanie, przynajmniej w teorii, zapewnić szybkość pracy Wi-Fi na poziomie 450 Mb/s.

Testowane urządzenia wyposażone zostały w najróżniejsze funkcje zwiększające możliwości wykorzystania sieci ponad proste rozdzielanie połączenia internetowego na poszczególne komputery. Często znajdziemy też opcję umożliwiającą stworzenie nieskomplikowanego serwera NAS czy serwera multimediów. Nie trzeba wspominać o naprawdę bogatych możliwościach konfiguracji sieci Wi-Fi, firewalla czy przekierowywaniu pakietów. Zobaczmy więc, co potrafią routery od takich firm, jak AirLive, ASUS, D-Link, Netgear, Planet, TP-Link, TRENDnet czy ZyXel, na których to funkcjonalności i wydajności skupiliśmy się w dzisiejszym teście.

Oceń publikację

Twoja ocena: Brak Średnia: 4.6 (głosów: 10)
Kamil Śmieszek
Ilość komentarzy: 26

Komentarze:

Portret użytkownika cr4shu
#1
brak linksysow? :(
Portret użytkownika krzysztoof
#2
i jeszcze 8level by sie przydal

Portret użytkownika Skullek
#3
Ja się pytam gdzie Cisco/Linksys ?
Portret użytkownika Rafał Romański
#4
Cisco nie inwestuje w rynek urządzeń domowych. Linksys mimo kilku zapytań nie dostarczył w ciągu 4 miesięcy produktów do testów. Przykro nam lecz w takim przypadku produktów zabrakło w testach.
Portret użytkownika Konioklonio
#5
W wykresie downloadu na częstotliwości 2,4 GHz WDN4800 z 10m jest błąd przy Netgearze WNDR4500.
Portret użytkownika Kamil Śmieszek
#6
Poprawione;)
Portret użytkownika sts
#7
1 m i 10 metrów od routera?? To można kabel dać, to domowa sieć czy siec w jednym pomieszczeniu. Brak testu 10m + 1 ściana lub nawet 2. Nie każdy mieszka w hali 10X10 metrów.
Portret użytkownika Kamil Śmieszek
#8
Na stronie o metodologii testowej napisaliśmy, że test ten przebiegał między komputerami umieszczonymi w dwóch pokojach, oddalonych od siebie o 10 metrów.
Portret użytkownika Kwazor
#9
By te rutery miały regulacje parametru ACK... to by tak nierwało..co niektórym.. Powoli wchodzi standart 802.11AC 1gbps..
Portret użytkownika Majzeros
#10
Nie bardzo widzę sens tego testu. Po co testować z jaką prędkością przesyłamy po Wifi w domu?? przenoszenie paru filmów fullhd po 8gb przez wifi to nienajlepszy pomysł i kto to robi?? To będzie trwało bardzo długo. Dodatkowo wszystko będzie miało wpływ na pomiar (grubość ścian, ilość metalu odległość, odległość) więc test nie jest powtarzalny w żadnych warunkach, prócz laboratoryjnych.

Nikt nie sprawdził jak routery radzą sobie pakietowo, z przerzucaniem sporego ruchu, czy połączeniem wielu klientów wifi.

Np: 2 tablety + tel + 2 Laptopy + Tv , przesyłanie plików między sobą, oglądanie yt i pobieranie z torrentów lub nopremium. Do tego test w jednym pomieszczeniu bo inaczej pomiar nie ma najmniejszego sensu.

TEST KOMPLETNIE NIC NIE POKAZUJE ANI NIC NIE MÓWI O TYCH ROUTERACH.

Portret użytkownika rafa
#11
WIFI to wciąż kupa. Szczęśliwie eksploatuje też PLCi jestem bardziej zadowolony. Oczywiście do samego udostępniania netu laptopowi czy telefonom jest OK. Ale operacje na plikach to coś dla mnie zupełnie nie akceptowalnego.
Portret użytkownika Kwazor
#12
To gdybyś był moim sasiadem to sam bym ci połozył skrętke.... Dla nas ( radioamatorów ) PLC to kupa mułu i siewnik...
Portret użytkownika Crack
#13
Brakuje takich legend jak rt-n16 czy WNR3500L (v2)
Portret użytkownika Kean
#14
Ja na waszym miejscu, do testów, użyłbym programów w stylu iperf/jperf.

Takie kopiowanie plików jest obarczone dużym błędem. Jak chcecie przetestować przepustowość to zdecydowanie polecam wyżej wymieniony program (są też inne oczywiście).
Portret użytkownika fleycds
#15
dzieki, dobre testy zawsze trafia sie na purepc akurat przed planowana zmiana sprzetu ^^
Portret użytkownika laaval
#16
Jak na sieć domową, to wybraliście sprzęt z górnej półki. Są przecież całkiem przyzwoite urządzenia, a kosztują sporo mniej. Taki sprzęt wybiorą chyba jedynie mocno zaawansowani użytkownicy. Normalny człek wybierze coś tańszego
Portret użytkownika xardax
#17
A tutaj pozwolę się nie zgodzić. To prawda, że AirLive, Netgear czy Cisco (dlaczego go tutaj nie ma?) to jak najbardziej najwyższa półka, tyle, że w sengmencie SOHO :) Żeby była jasność, piszę o sprzęcie, który jest uwzględniony w tym rankingu, ponieważ wspomniane przeze mnie firmy produkują także sprzęt stricte dla profesjonalistów. Doceniłbyś np. możliwości N450R w wielopiętrowym budynku, bo dzięki Beam Forming miałbyś w nim w ogóle dostęp do WiFi :)
Portret użytkownika glaucker
#18
Kiepska obudowa w przypadku N450R? yyy... O.o
Portret użytkownika Raider
#19
A ja drugi raz TP-Linka niosę na gwarancje w tym miesiącu, musiałem kupić zastępczy - Linksys z wystawy jakiś - działa odwrotnie do TP bo po prostu działa...
Portret użytkownika Eversor
#20
Mam w domu 3 routery. Cisco którego dali mi z UPC, Linksysa na Tomato (jakiś popularny model - za leniwy by sprawdzać), i starego Planet. Z TP-Linkiem styczności nie miałem, acz mam ich dongla Wi-Fi z antenką na USB 2.0 i poza tym, że muszę korzystać ze ściągniętych driverów bo Winda sama nie umie go zainstalować (zdaje się nawet z dostępem do internetu po kablu) to problemów mi nie sprawiał. Co do routerów: Planet - dno dna i kilometr mułu, ten złom potrafił się zawiesić 5 razy dziennie. Działać to on umiał z 2 komputerami wpiętymi max i bez korzystania z torrentów/ftp/youtuba. Trochę lepiej wypadł jakiś złom D-Linka - też się wieszał ale rzadziej - w domu już go nie posiadam. Ten od Cisco od UPC - działa, sprawuje się całkiem git. Może do konfiguracyjności Linksysa z Tomato mu brakuje ale daje radę - QOS jest, forwardowanie jest, jeszcze nigdy się nie zawiesił mimo że męczy go łącznie 3 do 5 komputerów (2 to platformy testowe). Acz Wi-Fi najlepszego nie ma - głównie dlatego, że ma wbudowane antenki i ograniczoną do przepisowych moc nadawczą (czytaj w bloku obok na laptopie sygnału już nie łapie). Linsys na Tomato ma tylko jedną wadę - jest stary i ma jedynie 100Mbps na portach i 54Mbps na Wi-Fi. Ale za to daje świetny sygnał w bloku obok na podniesionej mocy nadawczej XD (co mnie Wi-Fi sąsiadów obchodzi ^_^), nigdy się nie zwiesił, i działał perfekcyjnie. Zresztą działa dalej - wpięty jako AP Wi-Fi do Cisco w którym Wi-Fi jest wyłączone.
Portret użytkownika sts
#21
U mnie 18 pc, 6 telefonów z wifi, 7 dekoderów (sharing), 3 tablety, 4 switche, 4 ap a to wszystko spięte TP-link TD-W8920G. Czasem sie wiesza ale nie wiem czy od obciążenia czy jakości dochodzącego łącza internetowego. Ogólnie Tp-link tani i dobry choć czasami trzeba zastosować inne urządzenie innej firmy bo TP sie nie sprawdza.
Portret użytkownika das45
#22
Mam w domu N.Powera, nie było z nim jeszcze żadnych problemów. Interfejs jest prosty do bólu, ale podobno większość AirLive'ów tak ma - to akurat nie jest wada, dla mniej wprawnego użytkownika nawet zaleta. Bardzo dobra kultura pracy - żadnych zawieszeń, wahań w sile sygnału, router jest przewidywalny i działa stabilnie. Można zmienić ustawienia sygnału i wyciągnąć z niego nawet 33 dBm, ale aż taka moc jest zazwyczaj zbędna (u mnie aż tyle nie trzeba). Ogólnie lekko zachorowałem teraz na N450R, bo jak się wczytać w specyfikację to okazuje się, że wszechstronny router można teraz dostać dosłownie za parę stówek.
x Wydawca serwisu PurePC.pl informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Kliknij zgadzam się, aby ta informacja nie pojawiała się więcej. Kliknij polityka cookies, aby dowiedzieć się więcej, w tym jak zarządzać plikami cookies za pośrednictwem swojej przeglądarki.