Zgłoś błąd
X
Zanim wyślesz zgłoszenie, upewnij się że przyczyną problemów nie jest dodatek blokujący reklamy.
Błędy w spisie treści artykułu zgłaszaj jako "błąd w TREŚCI".
Typ zgłoszenia
Treść zgłoszenia
Twój email (opcjonalnie)
Nie wypełniaj tego pola
.
Załóż konto
EnglishDeutschукраїнськийFrançaisEspañol中国

Prawo Moore'a: narodziny, życie i ciągłe przepowiednie śmierci

Bogdan Stech | 27-01-2019 08:00 |

Prawo Moore'a: narodziny, życie i ciągłe przepowiednie śmierciJak żyć, jak żyć panie Moore? - można by zadać po tym jak CEO NVIDIA ogłosił, że prawo Moore`a jest martwe. W trakcie CES 2019, podczas spotkania z grupą reporterów i analityków dyrektor generalny NVIDIA Jensen Huang stwierdził, że "Prawo Moore'a skończyło się". Jak wyjaśnił, prawo Moore'a zakładało dziesięciokrotny postęp co pięć lat i stukrotny na każdą dekadę. Obecnie liczba ta utrzymuje się na poziomie kilku procent rocznie, a w ciągu następnej dekady może to być jedynie dwukrotny wzrost. Tak więc, jak mówi Huang, "prawo Moore'a spisywało się do tej pory dobrze, ale ono samo i wszystko, co dotyczy tego założenia, skończyło się". Słowa te wywołały sporą burzę, także wśród czytelników Purepc.pl. Czy to wymówka dla zmniejszenia tempa innowacji w korporacjach czy faktycznie coś jest na rzeczy. A jeśli tak co to oznacza? Warto przypomnieć przy tej okazji czym jest prawo Moore`a, skąd się wzięło i jaki maiło wpływ na nasze życie, komputery i cała gospodarkę.

Odwiedził nas w Dolinie Krzemowej słynny kosmolog Stephen Hawking. Pytaliśmy go także o jego zdanie dotyczące granicy układów scalonych. Odpowiedział, że granicami jest prędkość światła i atomowa natura materiałów. I myślę, że miał rację. Jesteśmy teraz bardzo blisko ograniczenia atomowego. Prędkość światła będzie granicą wydajności.

Prawo Moore`a: narodziny, życie i ciągłe przepowiednie śmierci [3]
Zdradziecka ósemka. Pierwszy z lewej Gordon Moore

W dawnych czasach również nie brakował nagłych zwrotów akcji i branżowych dramatów. Słyszeliście o Zdradzieckiej ósemce? Gwiazda nowych technologii - William Shockley, w 1956 roku zatrudnił grupę młodych absolwentów studiów doktoranckich, których celem było opracowanie i wyprodukowanie nowych urządzeń półprzewodnikowych. Shockley otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki i był doświadczonym badaczem i nauczycielem, ale jego zarządzanie grupą było autorytarne i niepopularne. Dochodziło do częstych konfliktów, a młodzi pracownicy mieli dość przełożonego, który nie chciał słuchać ich nowatorskich pomysłów. Grupa ośmiu pracowników postanowiła opuścić Shockley Semiconductor Laboratory w 1957 roku i założyć Fairchild Semiconductor. Shockley opisał ich odejście jako "zdradę", a określenie szybko zostało podchwycone przez media. Wśród Zdradzieckiej ósemki był także Gordon Moore.

Szef NVIDIA Jensen Huang przemówił: Prawo Moore'a jest martwe

Prawo Moore`a: narodziny, życie i ciągłe przepowiednie śmierci [11]
Gordon Moore

Gordon Moore urodził się 3 stycznia 1929 r. w San Francisco w Kalifornii i dorastał w pobliskim Pescadero. Jego ojciec był szeryfem hrabstwa. Moore chociaż był dobrym uczniem, przez większość swojej kariery w szkole średniej był bardziej zainteresowany sportem. W 1950 roku uzyskał tytuł licencjata z chemii, a w 1954 roku tytuł doktora chemii i fizyki. W Kalifornii nikt jeszcze nie myślał o tym, że powstanie coś takiego jak Dolina Krzemowa. Moore przeniósł swoją rodzinę na wschód do Maryland, gdzie objął stanowisko na Johns Hopkins University gdzie badał chemię fizyczną stałych paliw rakietowych używanych przez US Navy. Moore lubił swoją pracę, ale chciał aby przyniosła ona efekt praktyczny i była użyteczna. Okazja zapukała do drzwi w postać Williama Shockleya , genialnego, ale kontrowersyjnego fizyka z Bell Labs, który był jednym z wynalazców tranzystora w 1947 roku. Jak zakończyła się ta współpraca - to już wiemy. "Zdrajcy" postanowili zrzucić się po 500 dolarów, co było wówczas znaczną kwotą i założyli wspomnianą firmę Fairchild Semiconductor.

PureRetro: 25 lat temu pojawił się DOOM i zdefiniował gatunek FPS

Prawo Moore`a: narodziny, życie i ciągłe przepowiednie śmierci [1]
Okładka magazynu Electronics, w którym ukazał się artykuł Gordona Moore`a

Fairchild Semiconductor Corporation przez lata była gigantem branży elektronicznej, zajmując się produkcją elementów i układów elektronicznych opartych na półprzewodnikach. W 1959 roku pracujący w Fairchild Semiconductor Robert Noyce wynalazł opatentowany dwa lata później układ scalony umieszczony na płytce krzemowej (w tym samym czasie Jack Kilby, pracujący w Texas Instruments, opracował układ scalony z wykorzystaniem germanu). To był prawdziwy przełom. W 1965 roku Moore pracował jako dyrektor ds. Badań i rozwoju (R&D) w Fairchild Semiconductor. Z okazji wydania trzydziestego piątego numeru magazynu Electronics, opublikowanego 19 kwietnia 1965 r., Gordon Moore został poproszony o prognozy dla branży komponentów półprzewodnikowych na najbliższe dziesięć lat. Jego odpowiedzią był krótki artykuł zatytułowany "Umieszczanie większej liczby komponentów na układzie scalonym". W swoim tekście spekulował, że do 1975 r. można będzie pomieścić 65 000 elementów na półprzewodniku o średnicy jednego cala. Moore podzielił się z czytelnikami prostą obserwacją - zauważył, że liczba elementów na chipie podwoiła się z 30 do 60, w ciągu roku dzięki czemu klient otrzyma dwa razy więcej mocy obliczeniowej za mniej więcej te same pieniądze. Podczas spotkania IEEE International Electron Devices w 1975 roku, Moore zrewidował swoją prognozę. Stwierdził, że złożoność chipów będzie się nadal podwajać co roku do około 1980 r., po czym spadnie do poziomu podwojenia w przybliżeniu co dwa lata.

Fallout 2: 20 lat temu Black Isle stworzyło drugą część kultowej serii

Prawo Moore`a: narodziny, życie i ciągłe przepowiednie śmierci [13]
Intel Core 2 Duo E8600 z 2008 roku

Litografia i liczba tranzystorów w przykładowych procesorach na przestrzeni lat:

  • 10 µm – 1971 rok, Intel 4004; liczba tranzystorów - 2,300
  • 6 µm – 1974 rok, Motorola 6800; liczba tranzystorów - 4,100
  • 3 µm – 1976 rok, Intel 8085; liczba tranzystorów - 6,500
  • 1.5 µm – 1982 rok, Intel 80286; liczba tranzystorów - 134,000
  • 800 nm – 1987 rok, Motorola 68030; liczba tranzystorów - 273,000
  • 350 nm – 1996 rok, AMD K5; liczba tranzystorów - 4,300,000
  • 180 nm – 1999 rok, Pentium II Mobile Dixon; liczba tranzystorów - 27,400,000
  • 90 nm – 2004 rok, Pentium 4 Prescott; liczba tranzystorów - 112,000,000
  • 65 nm – 2007 rok, AMD K10 quad-core 2M L3; liczba tranzystorów - 463,000,000
  • 32 nm – 2010 rok, Core i7 (Gulftown); liczba tranzystorów - 1,170,000,000
  • 20 nm – 2014 rok, Apple A8; liczba tranzystorów - 2,000,000,000
  • 10 nm – 2016 rok, Qualcomm Snapdragon 835; liczba tranzystorów - 3,000,000,000
  • Krótka historia społeczności i pogawędek w internecie

    Prawo Moore`a: narodziny, życie i ciągłe przepowiednie śmierci [6]
    Intel C4004

    Moore wiedział co mówi, a jego korekta oparta była na obserwacjach. W 1971 r. mała firma Intel wypuściła na rynek Intel 4004, pierwszy w historii mikroprocesor. Założycielem tej firmy w 1968 roku był własnie Gordon E. Moore oraz Robert Noyce. Ich układ o wymiarach 12 milimetrów kwadratowych zawierał 2300 tranzystorów. Szczelina między każdym tranzystorem miała wielkość 10.000 nanometrów (miliardowych części metra), mniej więcej tyle, co czerwone ciałko krwi. Technologia produkcji to litografia 10 µm. Wówczas był to niewiarygodny postęp. Następny układ - 8080, miał 4500 tranzystorów i wykonany był w procesie 6 µm. Krótko po tym Moore postanowił dokonać korekty swojej własnej przepowiedni. Po tym fakcie inna wybitna postać nauki - profesor California Institute of Technology, Carver Mead, spopularyzował termin "prawo Moore'a". I wtedy się zaczęło. I co najważniejsze - potwierdzało się. Warto to dodać, że spostrzeżenia Moore’a nie dotyczyły wydajności. To była domena Roberta Dennarda i Freda Pollacka. Dennard zaobserwował w 1974, że w miarę zmniejszania rozmiarów tranzystorów ich częstotliwość i moc rosły, o ile funkcje i napięcie zostały odpowiednio wyskalowane. Pollack z firmy Intel zauważył, że podwojenie złożoności mikroprocesora powodowało blisko 1,5 wzrost wydajności.

    PureRetro: Amiga 500 - maszyna, która wyprzedziła epokę

    Prawo Moore`a: narodziny, życie i ciągłe przepowiednie śmierci [2]
    Reklama komputera z z lat 80

    Ale czym tak właściwie jest prawo Moore`a. Jak można je zdefiniować? Krótko mówiąc Prawo Moore'a jest spostrzeżeniem, że liczba tranzystorów w układzie scalonym wzrasta wykładniczo (podwaja się) co dwa lata. Prawo Moore'a jest więc obserwacją i projekcją historycznego trendu, a nie prawa fizycznego czy naturalnego. Czy to proste założenie mogło mieć większe znaczenie dla branży? Nie tylko mogło, ale miało olbrzymi wpływ. Prognozy Moore'a sprawdzały się przez kilka dziesięcioleci i były wykorzystywane w przemyśle półprzewodników do prowadzenia długofalowego planowania i wyznaczania celów dla badań i rozwoju. To było jasne i pewne jak w banku - za dwa lata będzie dwa razy więcej tranzystorów w układzie. Co za tym będzie rosła ich wydajność. Wygoda dla programistów, klientów, analityków, księgowych. Jak się okazało postępy w całej elektronice są ściśle powiązane z prawem Moore'a: ceny i wydajność procesorów, pojemność pamięci, a nawet liczba i rozmiar pikseli w aparatach cyfrowych. Branża elektroniczna bardzo przyczyniła się do wzrostu gospodarczego na świecie pod koniec XX i na początku XXI wieku. Prawo Moore'a traktowało więc jak siłę napędową zmian technologicznych i społecznych, produktywności i wzrostu gospodarczego. Prawo Moore'a zaczęło być powszechnie akceptowane jako cel dla przemysłu elektronicznego. "Połowa wzrostu gospodarczego w USA i na całym świecie została przypisana temu trendowi i innowacjom, które umożliwił w całej gospodarce" - mówi profesor Erica Fuchs.

    PureRetro: Dzisiaj mija 50 lat od założenia firmy Intel


    Reklama Intel z roku 1994

    Co sprawiło, że ​​prawo Moore'a działa i to odciskając aż takie piętno na branży i gospodarce w ogóle? Podstawową ekonomiczną prawa Moore'a jest zapowiedź ewolucji technologii przynoszącej większą funkcjonalność przy tych samych kosztach. Choć oczywiście o podwajaniu wydajności nigdy nie było mowy, to jednak prawo pozwalało prognozować zwiększoną efektywność nowych produktów przy mniej więcej takiej samej cenie co ich odpowiedniki starszej generacji. Co więcej, to faktycznie działa. Stwierdzenie stało się więc wyrocznią, a giełda uwielbia takie prognozy. Lata 80 i 90 były tego najlepszym dowodem. Przyspieszenie tempa w branży półprzewodników przyczyniło się do wzrostu wydajności pracy w USA, sprawiło, że gospodarka zaczęła rosnąć. Maklerzy oszaleli, mnóstwo ludzi zaczęło się bogacić. Prawo Moore`a sprawdzało się także w armii. Nawet łatwe zwycięstwo z Irakiem w 1991 roku było możliwe dzięki gigantycznej przewadze technologicznej USA. Magazyn Science wykazał, że szczyt tempa zmian zdolności świata do obliczania informacji nastąpił w 1998 r., kiedy to światowa zdolność technologiczna do obliczania informacji na komputerach ogólnego przeznaczenia wzrosła o 88 procent rocznie. Od tego czasu zmiany technologiczne spowolniły. W ostatnich czasach każdy nowy rok pozwalał ludziom wykonywać około 60 procent więcej obliczeń, niż mogło to być wykonane przez wszystkie istniejące komputery ogólnego przeznaczenia w roku poprzednim. To nadal jest wzrost wykładniczy, ale pokazuje, że tempo zmian technologicznych zmienia się w czasie.

    Retromalinka - jak minimalnym kosztem zbudować retro konsolę

    Prawo Moore`a: narodziny, życie i ciągłe przepowiednie śmierci [7]
    Fabryka procesorów Intel - rok 2015

    Przykłady rozwiązań, które sprawiały, że prawo Moore`a cały czas utrzymywało swoje tempo:

  • Wynalezienie technologii dynamicznej pamięci swobodnej (DRAM) przez Roberta Dennarda w IBM w 1967 r. umożliwiło wyprodukowanie jednotranzystorowych komórek pamięci
  • Wynalezienie pamięci flash przez Fujio Masuoka w Toshiba w latach 80. XX wieku doprowadziło do taniego, o dużej pojemności pamięci w różnorodnych produktach elektronicznych
  • Wynalezienie głębokiej fotolitografii laserem ekscymerowym UV przez Kanti Jaina w IBM około roku 1980 umożliwiło zmniejszenie najmniejszych elementów układów scalonych z 800 nanometrów w 1990 r. do zaledwie 10 nanometrów w 2016 roku
  • Wielowątkowość - model Intel Pentium 3,06 GHz, który ukazał się w 2002 roku, był pierwszym procesorem dla konsumentów indywidualnych obsługującym wielowątkowość
  • Przyjęcie architektur wielordzeniowych - pierwszymi CPU z dwoma rdzeniami dla klientów indywidualnych były Intel Pentium D (choć były to w zasadzie dwa procesory w jednym) oraz w przypadku AMD Athlon 64 x2. Oba pojawiły się w roku 2005
  • tranzystory 3D - zastosowanie po raz pierwszy trój-bramkowych tranzystorów zmniejsza pobór mocy przy zachowaniu tej samej wydajności w porównaniu do tradycyjnych tranzystorów planarnych ("2D"). CPU z serii Intel Ivy Bridge - 2012 rok
  • PureRetro: Apple iMac obchodzi 20 urodziny. Pamiętacie ten sprzęt?

    Prawo Moore`a: narodziny, życie i ciągłe przepowiednie śmierci [12]
    Współczesne centrum danych

    Początek nowego tysiąclecia był okresem kiedy zaczęły pojawiać się pierwsze symptomy zwalniania prawa Moore`a. W 2010 roku w dokumencie International Technology Roadmap for Semiconductors przewidziano, że tempo wzrostu zwolni około 2013 r. Intel oświadczył w 2015 roku, że tempo postępów zwolniło, począwszy od litografii 22 nm w około 2012 roku. Brian Krzanich, były już dyrektor generalny Intela, stwierdził: "W naszych czasach prawo Moore`a to raczej dwa i pół roku niż dwa lata". Krzanich powołał się przy tym się na rewizję samego Moore'a z 1975 roku jako precedens dla obecnego spowolnienia, które wynika z technicznych wyzwań i jest "naturalną częścią historii prawa Moore'a". W 2015 roku sam Gordon Moore przewidział, że tempo postępu osiągnie za jakiś czas nasycenie: "Widzę, że prawo to powoli umiera. Stać to się może w następnej dekadzie. Niektóre rzeczy się zmienią". Przez ostatnie dziesięciolecia innowacje, zwłaszcza w przestrzeni cyfrowej, były dość proste. Mogliśmy polegać na technologii, która poprawia się w przewidywalnym tempie, co pozwoliło nam przewidywać z dużą dozą pewności, co będzie możliwe w nadchodzących latach. To się jednak już mieniło. Kilkanaście lat lat temu, było 18 firm, które miały technologie i fabryki własnych procesorów. Teraz są tylko cztery: Intel, Global Foundries, Samsung i TSMC. Osiągnięcie ciągłej poprawy wydajności dzięki miniaturyzacji tranzystorów stało się coraz bardziej kosztowne. Nie wiemy czy kogokolwiek, wliczając w to Intel, będzie zwyczajnie stać na inwestycje, badania, testy i masę innych spraw związanych z postępem. Trzeba założyć, że dotrzymanie kroku prawu Moore'a stało się znacznie trudniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Przed nami więc niewiadoma.

    IBM wprowadził do sprzedaży pierwszy komputer kwantowy

    Prawo Moore`a: narodziny, życie i ciągłe przepowiednie śmierci [8]
    Prace przy komputerze kwantowym firmy D-Wave - 2018 rok

    Dr Peter Lee wiceprezes Microsoftu twierdzi, że nadchodzi czas zmian. "Koniec prawa Moore'a może być punktem zwrotnym. Jest to moment pełen wyzwań, może nami mocno wstrząsnąć, ale jest także szansą na rozwój w różnych, nieznanych nam jeszcze kierunkach. Jednak utrzymanie tempa rozwoju jest kluczowe . Jeśli nie da go się uratować, świat będzie wyglądał ponuro. Z drugiej strony wiele osób upatruje korzyści w mniej przewidywalnym świecie. Nowe technologie, na które nie zwracamy teraz uwagi, mogą mieć swoją szansę". O nadchodzących zmianach i innym podejściu mówi też Greg Satell, autor wielu książek poświęconych branży i innowacjom: "Ze względu na moc i spójność Prawa Moore'a, zaczęliśmy kojarzyć postęp technologiczny z szybkością procesora. Jednak to tylko jeden wymiar wydajności i jest wiele rzeczy, które możemy zrobić, aby nasze maszyny mogły robić więcej po niższych kosztach. Ich przyspieszenie nie jest jedyną drogą. Prawda jest taka, że ​​wszystkie wykorzystywane teraz technologie powoli się kończą. Pomogą nam kontynuować postępy przez następną dekadę, ale wraz z zakończeniem Prawa Moore'a prawdziwym wyzwaniem jest zaproponowanie zupełnie nowych pomysłów na informatykę. W ciągu ostatniego półwiecza prawo Moore'a stało się synonimem komputerów, ale my robiliśmy maszyny liczące na długo przed wynalezieniem pierwszego mikroczipa. Na początku XX wieku IBM po raz pierwszy wprowadził pionierskie układy elektromechaniczne, a następnie opracował lampę próżniową i tranzystory, zanim układy scalone zostały wynalezione pod koniec lat pięćdziesiątych".

    Świat według IBM: lista przełomowych innowacji na najbliższe 5 lat

    Prawo Moore`a: narodziny, życie i ciągłe przepowiednie śmierci [5]
    Stephen Hawking twierdził, że jedynymi granicami w rozwoju procesorów są wielkość atomu i prędkość światła.

    Dla naszego społeczeństwa i przemysłu kluczowe znaczenie ma to, że technologia nadal wprowadza innowacje. Dlatego wiele osób uważa, że śmierć Prawa Moore'a nie będzie więc wcale oznaczać końca komputerów. W rzeczywistości może być odwrotnie. "Koniec Prawa Moore'a może być najlepszą rzeczą, jaka wydarzyła się w komputerach od początku Prawa Moore'a. Konfrontacja z końcem epoki powinna umożliwić powstanie nowej ery kreatywności" - powiedział R. Stanley Williams, pracownik naukowy HP Labs. Greg Satell dodaje: "Pod wieloma względami zaczniemy od początku, a innowacje będą wyglądały bardziej jak w latach 50 i 60 XX wieku". Dalszy postęp komputerów prawdopodobnie będzie wymagać wszechstronnego przemyślenia technologii, począwszy od innowacyjnych materiałów i urządzeń po obwody, architektury systemów, systemów programowania, oprogramowania systemowego i aplikacji. Chi-Ping Hsu, dyrektor wykonawczy w firmie Avatar Integrated Systems, mówi wręcz, że prawo Moore`a miało także swoje złe strony: "Przyniosło integrację i skalowanie, których nigdy wcześniej nie można było sobie wyobrazić. Ale jednocześnie zasysało wszystkie talenty do wykonywania skalowania, przenoszenia, integracji, zamiast do nowych innowacji". Wielu specjalistów podkreśla, że to własnie projektanci urządzeń oraz programiści muszą teraz stać się bardziej kreatywni mając do dyspozycji układy z 10 miliardami tranzystorów, z którymi mogą pracować. "Warto też pamiętać, że ludzkie mózgi miały 100 miliardów neuronów przez ostatnie 35 000 lat. Jednak nauczyliśmy się robić o wiele więcej przy tej samej mocy obliczeniowej. To samo dotyczy półprzewodników - poznamy radykalnie nowe sposoby wykorzystania tych tranzystorów, które już mamy" - to z kolei zdanie Steve`a Blanka, legendy Doliny Krzemowej. "Zresztą, Prawo Moore'a skończyło się dziesięć lat temu. Konsumenci po prostu nie dostali powiadomienia".

    PureRetro: Historia Game Boya Color, który własnie skończył 20 lat

    Prawo Moore`a: narodziny, życie i ciągłe przepowiednie śmierci [14]

    Sam Moore mówi: "odwiedził nas w Dolinie Krzemowej słynny kosmolog Stephen Hawking. Pytaliśmy go także o jego zdanie dotyczące granicy układów scalonych. Odpowiedział, że granicami jest prędkość światła i atomowa natura materiałów. I myślę, że miał rację. Jesteśmy teraz bardzo blisko ograniczenia atomowego. Prędkość światła będzie granicą wydajności. To są podstawy, których jak sądzę, nie zdołamy nigdy obejść". Czy prawo Moore'a umarło, zwolniło, czy też nadal żyje i ma się dobrze? I co najważniejsze - czy ewentualne zmiany wpłyną na nasze życie i na gospodarkę? Pytany czy sposób, w jaki konsumujemy elektronikę, zmieni się, gdy prawo Moore'a dobiegnie końca, autor stwierdzenie powiedział: "Nie sądzę, żeby to się zmieniło. Dopóki tylko nowe produkty będą oferować dodatkowe możliwości, myślę, że będą one zastępować starsze dość szybko. Kiedy zabraknie pomysłów na to, co dodać, ludzie mogą zdecydować, że nie potrzebują nowego produktu każdego roku. I będą się trzymać tego samego sprzętu przez trzy, cztery, pięć lat. To znacznie spowolni przemysł. Ale myślę, że to nieuniknione. Oryginalna prognoza przewidywała 10 lat, które uważałem za bardzo odległy termin. Fakt, że coś podobnego dzieje się przez 50 lat jest naprawdę niesamowity, ale któregoś dnia to musi się skończyć. Żadne takie wykładnicze wydarzenie nie trwa wiecznie".

    TOP 20 artykułów na PurePC w 2018 - Co najchętniej czytaliście?

    Prawo Moore`a: narodziny, życie i ciągłe przepowiednie śmierci [10]
    Mapa drogowa dla branży opublikowana w dokumencie International Technology Roadmap for Semiconductors w roku 1993.

    Inne prawa i obserwacje dotyczące prawa Moore`a:

  • Prawo skalowania Dennarda z 1974 roku - Wraz ze zmniejszaniem rozmiarów tranzystorów ich częstotliwość i moc będą proporcjonalnie rosły przy jednoczesnym zmniejszaniu się zużycia energii. Zgodnie z nim i w połączeniu z prawem Moore'a wydajność na wat rosłaby w przybliżeniu w takim samym tempie, jak gęstość tranzystorów, podwajając się co 1-2 lata. Załamanie skalowania Dennarda nastąpiło około roku 2006 i skłoniło wielu producentów chipów do skupienia się na procesorach wielordzeniowych.
  • Prawo Wirtha – spopularyzowane przez Niklausa Wirtha w 1995 roku powiedzenie nawiązujące do Prawa Moore’a. Istnieją dwie jego wersje używane zamiennie: Oprogramowanie zwalnia szybciej, niż sprzęt przyspiesza oraz Oprogramowanie staje się wolniejsze szybciej niż sprzęt staje się szybszy
  • Prawo Nielsena - przepustowość sieci dostępna dla użytkowników wzrasta o 50 procent rocznie
  • Prawo Kecka - liczba bitów na sekundę, które można przesłać w światłowodzie, rośnie wykładniczo szybciej niż prawo Moore'a
  • Prawo Erooma jest spostrzeżeniem (powstałym w latach 80), że odkrywanie leków staje się wolniejsze i droższe w miarę upływu czasu, pomimo ulepszeń w technologii - tak zwane odwrotne prawo Moore`a. Koszt opracowania nowego leku podwaja się w przybliżeniu co dziewięć lat
  • Ciekawe fakty:

  • W 1959 r. Douglas Engelbart omówił prognozę zmniejszania rozmiaru obwodu scalonego i powiększania się w stałych odstępach czasu liczby elementów na nim umieszczonych, w artykule "Microelectronics, and the Art of Similitude"". Engelbart przedstawił swoje pomysły podczas międzynarodowej konferencji na temat obwodów w 1960 r. Moore był obecny wówczas na widowni.
  • W kwietniu 2005 r. Intel zaoferował 10 000 USD na zakup egzemplarza oryginalnego wydania magazynu, w którym pojawił się artykuł Moore'a. Sprzedał go inżynier z Wielkiej Brytanii.
  • Słynny artykuł Moore`a dowodził, że: "Układy scalone doprowadzą do takich cudów jak komputery domowe - lub co najmniej terminale podłączone do komputera centralnego, automatyczne urządzenia sterujące do samochodów i osobiste przenośne urządzenia komunikacyjne. Elektroniczny zegarek na rękę potrzebuje tylko wyświetlacza, aby można go było dzisiaj wykonać".
  • "Przez pierwsze 20 lat nie mogłem wymówić słów Prawo Moore'a. To było żenujące. To nie było prawo. W końcu przyzwyczaiłem się jednak do tego i teraz mogę to powiedzieć nawet na głos" - wspomina Moore.
  • "Istnieje prawo dotyczące prawa Moore'a. Liczba ludzi przewidujących śmierć prawa Moore'a podwaja się co dwa lata" - mówi Peter Lee, wiceprezes Microsoft Research.
  • Moore uznał swoje prawo za zaskakujące i optymistyczne: "Prawo Moore'a stanowi pogwałcenie prawa Murphy'ego, wszystko staje się coraz lepsze"
  • Bądź na bieżąco - obserwuj PurePC.pl na Google News
    Zgłoś błąd
    Liczba komentarzy: 33

    Komentarze:

    x Wydawca serwisu PurePC.pl informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Kliknij zgadzam się, aby ta informacja nie pojawiała się więcej. Kliknij polityka cookies, aby dowiedzieć się więcej, w tym jak zarządzać plikami cookies za pośrednictwem swojej przeglądarki.