.
Załóż konto
English Deutsch Русский Français Español 中国

AMD Kaveri Tech Day - Relacja z konferencji w Las Vegas

AMD wokół nowej generacji układów APU zdążyło już narobić niezłego szumu, zaś kulminacją tych działań była konferencja AMD Kaveri Tech Day, zorganizowana w Las Vegas chwilę przed targami CES 2014. Jak sama nazwa wskazuje, podczas wydarzenia producent zaprezentował najnowsze układy AMD Kaveri z serii 7000, które od dzisiaj powinny być dostępne w sklepach. Impreza miała charakter zamknięty, gdzie zaproszono tylko najważniejsze serwisy branżowe z całego świata, więc jest nam niezmiernie miło, iż znaleźliśmy się w tym zaszczytnym gronie obok Anandtech, Hexus czy PC Games Hardware. Początkowo mieliśmy zamiar relacjonować spotkanie na żywo z drugiego końca świata, ale sytuacja na miejscu trochę się skomplikowała, dlatego oficjalne slajdy możemy opublikować dopiero po zniesieniu oficjalnie klauzuli NDA.

Autorzy: Rafał Romański, Sebastian Oktaba, Arkadiusz Pracki

Nowa generacja APU zostanie oparta na architekturze Steamroller (rdzenie / moduły), która do towarzystwa otrzyma układy graficzne wykorzystujące najnowszą architekturę GCN. Będzie to Radeon R7 z maksymalnie 512 jednostkami cieniującymi. Wszystko to nareszcie wykonane w 28 nm procesie! Dodatkowo nie zabraknie wsparcia dla API Mantle, zgodności z hUMA oraz technologią AMD TrueAudio. Procesory z wbudowanymi układami graficznymi to nowy kierunek AMD na rozwój produktów w tym segmencie. Wielokrotnie słyszeliśmy informację z różnych źródeł (niepotwierdzone oficjalnie), że AMD chce definitywnie zrezygnować z produkcji procesorów bez wbudowanego układu graficznego. Czy doczekamy się następcy FX-8350? Czy Kaveri i jego następcy będą najmocniejszymi układami od AMD? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć.

CES 2014: Oficjalna zapowiedź procesorów AMD APU Kaveri

Na początku konferencji na scenie pojawił się szef AMD - John Taylor, który w kilku zdaniach przywitał wszystkich zaproszonych i przedstawił harmonogram konferencji AMD Kaveri Tech Day. Konferencje trwały trochę ponad 5 godzin, podczas, których odbyło się kilka wystąpień i prezentacji działających komputerów z wbudowanymi A10-7850K.

Nowe procesory z rodziny Kaveri wg zapewnień AMD, są najbardziej zaawansowanymi jednostkami z wbudowanym układem graficznym jakie ujrzały światło dzienne. Głównym założeniem Advanced Processing Unit (APU) jest możliwość pracy i zabawy przy niższym zużyciu energii niż ma to miejsce w przypadku normalnego procesora i karty graficznej.

AMD wykorzystuje partnerstwo ze studiem DICE oraz dystrybutorem Electronic Arts na wszystkie możliwe sposoby - procesory AMD APU Kaveri potrafią ponoć zapewniać płynną rozgrywkę w Battlefield przy rozdzielczości Full HD oraz średnich detalach. Prawdopodobnie ta deklaracja dotyczy A10-7850K, czyli najszybszego APU w ofercie.

Kolejnym ważnym czynnikiem decydującym o wyższości architektury APU nad innymi jest współpraca z dostawcami aplikacji, które wykorzystujemy dosłownie na każdym kroku. W pierwszej linii pojawiają się m.in.: pakiet biurowy LibreOffice i przeglądarka internetowa Google Chrome.

Rodzina AMD APU Kaveri zapewnia możliwość skalowania, dzięki czemu jednostki z mocnym IGP znajdą się w desktopach, komputerach typu SFF, serwerach i notebookach. Ekspansja na ten ostatni rynek jest AMD bardzo potrzebna, ale Trinity i Richland nie zdołały zdetronizować produktów konkurencji. Czy nowe układy podbiją serca użytkowników komputerów mobilnych? O tym się przekonamy po wprowadzeniu do oferty nowych urządzeń opartych o procesory APU 7xxxx.

Coraz bardziej popularny standard 4K zawitał także do Kaveri - układ graficzny Radeon w pełni wspiera rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli. Oczywiście, granie w pełnych detalach na APU przy takich ustawieniach to szaleństwo, ale w pracy i prezentacjach może się przydać. Jak pokazały premiery na CES 2014 rozdzielczość Ultra HD jest oczkiem w głowie wielu producentów monitorów i telewizorów.

Slajd prezentujący profity dla AMD wynikające ze współpracy z firmą GlobalFoundries, czyli jednym z największych producentów układów scalonych na świecie. To właśnie im zawdzięczamy 28 nm proces technologiczny w APU Kaveri

Po raz kolejny dowiadujemy się o możliwości skalowania Kaveri - każdy Wat energii jest ponoć wykorzystywany w maksymalnie efektywnie. Nowe APU pojawią się w wersjach o różnym TDP, zależnie od przeznaczenia i mocy obliczeniowej.

To co tygryski lubią najbardziej - AMD pochwaliło się powierzchnią rdzenia, ilością tranzystorów oraz użytym procesem technologicznym. Dla porównania - A10-5800K (Trinity) miał powierzchnię 246 mm2 i 1.33 biliona tranzystorów (posługujemy się amerykańską miarą).

Bardzo ważną nowością w Kaveri jest pamięć współdzielona między rdzenie CPU oraz jednostki przetwarzające GCN. Właśnie tutaj upatruje się głównego dopalacza, jakiego brakowało poprzednikom. 

Topowy układ AMD APU Kaveri otrzyma do ośmiu rdzeni CPU korzystających z architektury Steamroller oraz osiem jednostek przetwarzających GCN. Jednak wedle specyfikacji, najszybszy reprezentant nowej rodziny posiada tylko cztery fizyczne rdzenie (A10-7850K).

AMD chwali się usprawnieniami w strukturze rdzeni, które wg wielu testów na całym świecie były słabą stroną jednostek APU. Jeśli wydajność jednowątkowa zostanie znacznie poprawiona, to producent będzie mógł odtrąbić sukces i powalczyć aplikacjach jednowątkowych z swoim konkurentem.

Zintegrowany układ graficzny w jednostkach AMD APU Kaveri to nareszcie pełnoprawny model bazujący na architekturze Graphics Core Next (GCN) znanej z kart graficznych Radeon HD 7000. Poprzednie generacje APU pamiętały jeszcze czasy Radeonów HD 6000 (VILV4).

Oceń publikację

Twoja ocena: Brak Średnia: 3.7 (głosów: 16)
rafal_romanski.png

Komentarze:

Portret użytkownika Sebastian Oktaba
#1
UWAGA: Testy APU Kaveri zostały odłożone w czasie, nie otrzymaliśmy sampla na moment premiery, ale postaramy się nadrobić zaległości z nawiązką w najbliższym czasie.
Portret użytkownika Kaligula
#2
Szkoda, ale to strata Amd, bo konkurencja jak zwykle nic zrobiła nic na czas. Koniecznie porównajcie kaveri z tanim zestawem CPU + GPU (celeron/pentium i Hd 7750/7790), wtedy będzie wiadomo co to warte.
Portret użytkownika Marucins
#3
Zaleciłbym również stworzenie bardzo tanich zestawów dla ludzi przesiadających się z "staruszków" z Windows XP na pokładanie. Gdzie ich obecny sprzęt jest za słaby aby pociągnąć Win 8.
Portret użytkownika Rafał Romański
#4
WAŻNE jeśli ktoś nie zauważył informacji na ostatniej stronie:

"Możliwość uczestniczenia w konferencji AMD Kaveri Tech Day pozwoliło nam poznać nową architekturę, rozwiązania i wydajność układów AMD APU Kaveri. Za pewne wiele osób spyta w komentarzach: "Dlaczego nie ma testu procesorów APU?" Odpowiedź jest bardzo prosta. W wyniku błędu jednego z naszych serwerów materiał przygotowywany bezpośrednio na miejscu, został upubliczniony na PurePC.pl przez krótki okres czasu. To wystarczyło by nasze zdjęcia i opisy z konferencji Kaveri Tech Day obiegły cały świat. Większość znaczących serwisów IT umieściło nasze slajdy i opisy powołując się na źródło PurePC. Przez te kilka dni staliśmy się sławni ale to nie było w ogóle naszym zamiarem. Niestety cała konferencja została objęta klauzulą poufności (NDA) do dnia 14 stycznia o czym zostaliśmy poinformowani. Jeden błąd w zapisie projektu sprawił wiele problemów i niedomówień, które trapią nas od kilku dni. Jak można się domyślać wybuchła wielka burza w AMD z powodu wycieku slajdów i informacji. Wraz z centralą firmy AMD uzgodniliśmy, że błąd leżał po naszej stronie i jako odkupienie w przypadku nowych APU Kaveri nie będziemy wypożyczać procesora, przygotowywać artykułu i prezentować wyników wydajności na 14 stycznia. Oczywiście nie oznacza to, że procesory nie pojawią się u nas w testach i nie opiszemy ich dla Was. W ciągu najbliższych dni przygotujemy obszerny materiał dotyczący nowych układów AMD APU Kaveri. Myślę, że zrozumiecie całą sytuację i uszanujecie naszą decyzję jaką musieliśmy podjąć w tej sytuacji."
Portret użytkownika Gkar
#5
Wiedziałem ze jakoś AMD zareaguje na "pomyłkową" publikacje slajdów. Ciekawe na jaki czas odetną was/nas od nowinek
Portret użytkownika Arkadiusz Pracki
#6
Ciekawe komu się to mniej opłaca ;]
Portret użytkownika ryba
#7
Nastepnym razem zapytaj tam, gdzie pod lada duzo lezy ;)
Portret użytkownika Sebastian Oktaba
#8
Nie w tym rzecz, załatwienie tego czy innego cepa przed premierą, nawet poza wiedzą PR to żaden problem, ale tutaj chodzi o zasady. Przyjmujemy to na klatę, świat się przecież nie zawali, a spokojnie ogarniemy zaraz większy art o Kaveri ;]
Portret użytkownika shakal84
#9
Szkoda mi troche AMD że walczy tylko tam w jakimś segmencie APU. Procki konkurencyjne dla Intela w zwykłych CPU to jest to a nie tam jakieś APU ;)
Portret użytkownika krypton
#10
Zakichane AMD nie potrafią dobrego procka zrobić, i jeszcze się unoszą i karają, bo ktoś przez przypadek jakiś tam marketingową papkę upublicznił. Ta nędzna firemka to dno w każdym wymiarze.
Portret użytkownika rocketv78
#11
Uwierz mi że nie tylko AMD by się ciskało, gdyby się złamano klauzulę poufności. ;)
Portret użytkownika krypton
#12
pewnie masz rację
Portret użytkownika rocketv78
#13
Uwierz mi że nie tylko AMD by się ciskało, gdyby się złamano klauzulę poufności. ;)
Portret użytkownika krypton
#14
pewnie masz rację
Portret użytkownika grzeg255
#15
Szkoda. Ogólnie z tego co patrzę, to chyba nikt nie dostał A10 7850K do testów,tylko A8.
Portret użytkownika Arkadiusz Pracki
#16
Brak testów tego procka dzisiaj wynika raczej z innych przyczyn.

Mówiąc prościej - wyścig szczurów ;]
Portret użytkownika Marucins
#17
Jakie nikt?

Z brzegu anandtech.com

To że Polska nie dostała... czemu tu się dziwić w kraju kwitnącej akcyzy słynącym.

Szkoda tylko że zestawiają klocka za sześc stów z CPU za dwa razy tyle.
Portret użytkownika Skubaniec
#18
Przykre, tylko że AMD sobie strzela w stopę - najlepsze testy w polskiej sieci im przepadną, a nikt na premierę nie zrobił nawet planu minimalnego. jakaś paranoja!
Portret użytkownika martian1
#19
Ktoś szuka testów A10 7850K? Jest nieźle :)

hardwareheaven.com/reviews/1918/pg1/amd-a10-7850k-kaveri-apu-review-featuring-gigabyte-g1sniper-a88x-introduction.html
Portret użytkownika Michaelius
#20
Nieźle? Chyba dla akcjonariuszy Intela :D

No i niezla zenada z blokowaniem testow w grach z wykorzystaniem osobnego GPU dzisiaj.

Portret użytkownika Sebastian Oktaba
#21
Dlatego czasami warto poczekać z testem i zrobić wszystko po swojemu ;]
Portret użytkownika martian1
#22
Niezły skok w porównaniu do tego co zaprezentował Intel wprowadzając Haswella.

Nie wiem czego wszyscy oczekiwali od tej premiery... APU AMD to przeciez zupelnie inna konstrukcja od i5 i stworzona do zupelnie innych celów. Dla kontrukcji HTPC bez mozliwosci instalacji dedykowanej karty graficznej NIE MA lepszej opcji niż AMD. Najważniejsze, że widać jakiś postęp. Według mnie najlepiej z zaprezentowanych procków póki co prezentuje się A8 7600, który przy niższym zapotrzebowaniu na energię depcze po piętach A10 starszej generacji.
Portret użytkownika Michaelius
#23
Hmm Haswell nie byl wolniejszy od poprzednika ;)
Portret użytkownika moddox
#24
Do HTPC lepszy jest Celeron za 150zł.
Portret użytkownika rocketv78
#25
Tak, jeśli nie zamierzasz w nic grać. Na AMD za to sobie pograsz w 1280x720 na średnich/wysokich z sensownym FPS ;)
Portret użytkownika Gkar
#26
Na piątej stronie jest dwa razy ten sam slajd "AMD A10-7850k PERORMANCE"
X Wydawca serwisu PurePC.pl informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Kliknij (zgadzam się), aby ta informacja nie pojawiała się więcej.
Kliknij (polityka cookies), aby dowiedzieć się więcej, w tym jak zarządzać plikami cookies za pośrednictwem swojej przeglądarki internetowej.